30.04.2021, 18:55

ROMA’NIN HAMAMLARI

ROMA’NIN HAMAMLARI

Dünyanın en kudretli imparatorluklarından birisi olan Roma’nın tapınaklarını geçen yazımda işlemiştim. Roma’nın düşünce yapısının şehirciliğe yansımaları ve bu minvalde şehirleri oluşturan yapılardaki o yansımaları takip etmek heyecan verici. Türkiye, çok sayıda antik Yunan ve Roma kenti barındırıyor. Antik kentleri gezerken aslında bize bir çok hikayeyi bir arada anlatan yapılar var. Onların seslerine kulak vermek gerek.

Şimdi biraz da Roma hamamlarına bakalım. Betonun bulunması mimari açıdan çok önemli ilerlemelerin kaydedilmesine neden olmuştu. Betonun bulunması özellikle kubbe inşasında bir kolaylığı beraberinde getirmişti. Bunun en güzel örneği hiç kuşkusuz Panthenon’dur. Panthenon planlama ve kalitesini muhteşem kubbesinin inşasında kullanılan beton ve tuğla işçiğine borçludur.Roma Tanrılarına adanan bu yapı kubbe inşaasının ilk örneklerinden olduğu için önemlidir.

Kubbe işçiliğinde oldukça ilerleyen Romalıların günümüze bir tarihi miras olarak bıraktıkları Pompei’deki Stabian Hamamları’nın frigidariumunda bu kubbe işçiliğini hala görebilmekteyiz. Günümüze kadar ayakta duran yapı kubbeli binaların en erken örneğidir.

Bir anda İmparatorluk topraklarında yaygınlaşmaya başlayan hamam yapıları diğer yapılardan bağımsız elemanlar gibi düşünülmemelidir. Hamamda olan bir mimari yapı pekala başka bir kamu binasında olabiliyordu. Hamam planına Roma’nın başlarda özen göstermediği, düzensiz yapılar inşa ettiği söylenebilir. Örneğin Stabian Hamamı bu acemiliği gösterir. M.Ö 1. Yüzyıllara tarihlenen Pompei Forum Hamamarı’da simetriden yoksundu.

.

Düzenli ve simetrik hamam yapıları ancak M.Ö 1.yüzyılın içerisindeki bir dönemde ortaya çıkacaktı. Palladio’nun Nero Hamamları’nda görülen simetrik uygulama daha sonra İmparatorluk Dönemi ortasında genel bir ilke halini alacaktı. Büyük Lepcis Magna Hamamları da bunu en iyi şekilde yansıtmaktadır.

Görüldüğü üzere Roma, hamamlarıyla da dünyada bir iz bırakmayı başardı. Doğanın yıpratıcılığına karşı daha fazla dayanamasa da çoğu yapısı yine de iskeletleri bize bir şeyleri göstermeyi başarıyor. Arkeologlar sayesinde bu güzel yapıların neye benzediklerini biliyoruz.

Pandemi biter bitmez umarım daha fazla antik kent gezer, müzeleri de bir şehre gittiğinizde uğrayacağınız ilk mekanlar arasına alırsınız.

Kalın sağlıcakla.

Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 18 Mayıs 2021
İmsak 03:55
Güneş 05:36
Öğle 12:59
İkindi 16:51
Akşam 20:12
Yatsı 21:47