REFERANDUM OLUR MU?

            Demokrasinin uygulama biçimleri arasında, birçok farklı durumdan söz edilebilir. Daha çok bilinen ve yaygın olan iki tanesini belirtirsek; bunlar, temsili ve katılımcı demokrasilerdir. Son otuz yılda, katılımcı demokrasinin yaygınlaşması ve gerekliliği öne çıkmaktadır.
Özellikle, temel meselelerde katılımcılığın esas alınıp, doğrudan halka sorulması önemlidir.
Ak Parti, çoğunluk partisi olmasına rağmen ilk günlerden itibaren, anayasa konusunda referandum istediğini belirtmektedir. Seçimler öncesi beyanlarında da, tek başına anayasa yapabilecek çoğunluk oluşsa dahi referanduma gidileceği beyannameler de açıkça görülmektedir.
Yine geçen dönemde de, anayasa değişikliği için oluşturulan komisyonda, TBMM’de grubu bulunan partilerin eşit üye ile temsil edilmesi, bu iyi niyetin en temel göstergesidir.
Bugüne kadar yapılan anayasaların ilk ikisinden, birisi henüz Büyük Zafer kazanılmadan diğeri ise Cumhuriyet’in ilanından hemen sonra yapılmıştır. Son iki tanesi ise darbe dönemlerinde yapılmıştır.
Darbe dönemlerinde yapılan anayasalara karşı çıkmak, normal demokrasiye geçildiğinden itibaren esas olmalıdır. Bu çerçeve de hemen sivil bir anayasa hazırlanmalı ve ülke bu demokrasi ayıbından kurtarılmalı idi.
Aslında, özellikle 1989’dan itibaren (Evren’in görev süresinin dolması ile) anayasanın değiştirilmesi konusunda tüm siyasi partiler ittifak halindedir. Bu tarihten sonra seçimlere katılan hemen her partinin seçim vaatlerinden birisi olmuştur.
Kurulan tüm hükümetler de, bu konuda çalışma yapmışlardır. Aslında 1982 anayasasının büyük kısmı da değişmiştir. Ama anayasaların bir ruhu vardır. 1982 anayasasının ruhu ise, hak ve özgürlükleri değil, baskı ve kısıtlamaları öncelemektedir.
Demek ki, sadece yapılış şekli değil içeriği de demokrasiyle bağdaşmamaktadır.
Bu anlamda gösterilen tüm çabalar, maalesef yarım kalmaktadır. TBMM’de bu konuda bir ortak anayasa metni oluşamamaktadır.
Eğer, muhalefet partileri 1982 anayasasının değişimi konusunda samimi iseler, Ak Parti’nin referandum isteği ve teklifi bu konuda onlar için de tek çıkar yoldur.
Temel metin olması hasebiyle anayasanın referanduma götürülmesi, demokrasinin ruhuna da en uygun olanıdır.
Anayasa (teşkilat-ı esasi), bir yönüyle de toplumsal sözleşmeyi ifade eder. Bu yönüyle de, doğal ve doğru olan toplumun onayına sunmaktır.
Muhalefete düşen, sivil ve demokratik bir anayasanın oluşumuna katkı vermektir. Uzlaşamadıkları konuların çözümünü de, millete bırakmaktır.
Yerim dar, yenim dar; masaya oturdum, yerimi beğenmedim kalktım gibi bahanelere sığınmak değil…
Soruyu tekrar edelim; referandum olur mu?
Konu anayasa ise, elbette referandum olmalıdır
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.