03.04.2021, 00:39

Ramazan Ayı Ve Oruç

Ramazan Ayı Ve Oruç

Mübarek oruç ayı ramazan 13 Nisan.2021 SALI günü başlıyor. PAZARTESİ gecesi sahura kalkıp SALI günü ramazanın ilk orucunu tutacağız Allah izin verirse. İslam’ın beş şartından birisi olan ramazan orucu akılbalik olan her sağlıklı Müslüman’a farz kılınmıştır. Ramazanda hasta ve seferde olup da tutamayanlar sıhhatine kavuştuklarında ve seferden döndükten sonra oruçlarını kaza eder tutarlar.

Ramazan orucunu farz olduğunu ve oruçla ilgili temel hükümleri bildiren ayeti kerimeler Bakara suresinin 183-187 ayetleridir. Bu ayetlerde Cenabı hak şöyle buyuruyor:

183-Ey iman edenler sizden öncekilere farz kılındığı gibi sizin üzerinize de oruç farz kılındı. Gerek ki oruç sayesinde fenalıklardan korunasınız.

184-O size farz kılınan oruç, sayılı günlerdir. O günlerde sizden kim hasta yahut seferde olurda iftar ederse, tutamadığı günler sayısınca sıhhat bulduğu ve rahat ettiği başka günlerde oruç tutar. Fazla ihtiyarlık ve devamlı hastalık gibi oruç tutmaya güç yetiremeyenler üzerine bir yoksul doyuracak kadar fidye vermek lazımdır. Bununla beraber kin fidyeyi çok verir veya hem oruç tutar hem de fidye verirse onun için daha hayırlı olur. Size seferde orucu bozmak ve yaşlı halinizde fidye vermek izni verilmişken yine oruç tutarsanız hakkınızda hayırlıdır, eğer orucun faziletini bilirseniz.

185-O sayılı günler ramazan ayıdır ki,kur’an o ay içinde indirilmiştir. O kur’an, insanları hakka ulaştırır, helal ile haramda ve din hükümlerinde hakkı batıldan ayırır.Sizden her kim ramazan ayında hazır bulunursa o ayı oruç tutsun,kim hasta olur yahut seferde bulunursa ,oruç tutamadığı günler sayısınca sıhhat ve ikamet halinde orucunu kaza etsin,Allah size kolaylık diler ,size güçlük dilemez; hem buyuruyor ki kaza borcunuzu tamamlayasınız da size hidayet ettiği şekilde Allahı tekbir ile yüceltesiniz gerek ki şükredersiniz.

186- (Ey Resulüm) kullarım benden sana sorarsa, muhakkik ben çok yakınımdır. ,bana dua edince, dua edenin duasını kabul ederim. O halde onlarda benin davetime koşsunlar ve bana hakkiyle

187- Oruç gecesi, kadınlarınıza yaklaşmanız size helal kılındı. Onlar sizin için fenalığa karşı koruyucu bir elbise ve sizde onlar için koruyucu bir elbise gibisiniz. Allah, nefislerinize emniyet edemeyeceğinizi bildiği için, üzerinize rahmetiyle ihsan edip günahınızı affetti. Şimdi hanımlarınıza gecelerde mübaşerette (yaklaşmada) bulunun ve Allahın sizler için mubah takdir ettiği üremeyi isteyin. Ve gece ile gündüzü ayıran fecrin (sabahın) beyaz ipliği, gecenin siyah ipliğinden sizce seçilinceye kadar yeğin, için sonra ertesi geceye kadar orucu tam tutun. Siz ibadet için mescitlere kapanıp itikâf halinde iken gecelerlide hanımlarınıza yaklaşmayın. İşte Allah ayetlerini böylece insanlara açıklar ki, sakınıp korunsunlar.

Ramazan ve oruç kur’anın bakara suresinde bu şekilde ifade edilmiştir. Biz Müslümanlarda bu yazılanlara aynen uymak durumundayız. Bu ayın çok mübarek bir ay olduğuna değinen resulullah (s.a.v) da” Öyle bir ay ki bin aydan daha hayırlı olan kadir gecesi o aydadır. Yine öyle bir ay ki Allah gündüzlerinde oruç tutmayı farz kıldı. Geceleri de teravi kılmayı nafile kıldı. Kim bu ayda farz olan ibadeti yerine getirirse başka zamanlarda yetmiş farz yerine getirmiş gibi sayılır. Bu ay sabır ayıdır. Sabrın karşılığı da cennettir.” Buyurmuştur. Resulullah (s.a.s) başka bir rivayette Ramazan ayını zikretti ve şöyle buyurmuştur: O öyle bir aydır ki,Allah (C.C) gündüzü oruç tutmayı üzerinize farz kıldı, gecelerinde de teravih namazınızı kılmayı ben sünnet kıldım. Kim inanarak ve sevabını Allahtan umarak gündüzünü oruç tutar gecesini de teravih namazı ile ihya ederse, anasından doğduğu gün gibi günahlarından çıkar.” Diye hadisleri vardır.

Teravih namazı yirmi rekâtlı bir namazdır. Hem erkekler hemde hanımlar için müekked sünnettir. Ayrıca cemaatle kılınması da sünnettir. Camiye gidemeyenler evlerinde ailesiyle cemaat halinde kılarlar. Evlerinde cemaat oluşturamayanlar kendi başlarına yalnız o günün yatsı namazını kıldıktan sonra teravih namazını vitir namazından evvel kılabilirler. Teravih namazı kılındıktan sonra vitir namazı kılınarak tamamlanır.

Ramazan müddetince oruç tutamayan yaşlı ihtiyar ve hasta olanların bu sene diyanet işleri tarafından tespit edilen bir günlük fıtır sadakası 27 lira olarak belirlenmiştir. Oruç tutamayan hasta veya seferde olanlar her gün için 27 lira fakirlere ödemek mecburiyetindedirler. Bu belirlenen rakamdan fazla ödeme yapılırsa daha sevaplıdır. Allah bütün vatandaşlarımıza ramazan ayı orucunu tutmak nasip etsin, ramazanınız mübarek olsun.

SAYGILARIMLA. O5326675701

Yorumlar (0)
5
kapalı
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 11 Nisan 2021
İmsak 04:54
Güneş 06:21
Öğle 13:04
İkindi 16:43
Akşam 19:37
Yatsı 20:58