01.08.2021, 19:24

Muharrem Ayı ve Aşure Günü

Muharrem Ayı ve Aşure Günü

İslam tarihinde önemli bir yeri olan Muharrem ayı ve aşure günü diyanetin takvimine göre 9 Ağustos Pazartesi günü hicri yılbaşı ile başlayacak ve bu yıl AŞURE günü 18 ağustos Carşamba günü kutlanacaktır. Aşure orucu tutmak isteyenler bir gün daha ilave ederek İKİ gün veya ÜÇ gün oruç tutarlar. Bu oruç Ramazan orucundan sonra en faziletli oruç olarak kabul edilmiş ve önceki yılın küçük günahlarına kefaret olacağı sevgili peygamberimiz tarafından bildirilmiştir.

Ülkenin her kesiminde Muharrem ayı ve aşure günü Müslüman halkımız tarafından oruç başta olmak üzere çeşitli ibadet, yardımlaşarak değerlendirilmektedir. Muharrem ayı geldiği zaman aşure hemen hemen her evde yapılmaktadır. Aşure yapmayan komşularada bir iki tabak üzerleri süslenerek dağıtılır. Aşure, her evde bulunan yemeklik kuru baklagillerin karışımıyla şeker ilave edilerek yapılmaktadır. Aşure yapılacak büyük tencer veya kazanlarda buğday,pirinç,nohut kuru üzüm, kuru incir, kayısı, kuş üzümü başta olmak üzere şeker ilave edilerek kaynatılır ve kıvama gelinceye kadar pişirilir. Kıvama gelen aşure kepçelerle tabaklara konularak soğumaya bırakılır. Tabak soğuduğunda aşurelerin üzerine ceviz içi veya fıstık içi ufalanarak süslenir ve eş dostlara, akraba ve yakın uzak komşu ayırmaksızın dağıtır.

Diyanet takvimine göre 9 Ağustos pazartesi günü hicri yılbaşı ile başlayacak ve bu yıl AŞURE günü 18 Ağustos Çarşamba gününe denk gelmektedir. Birçok Müslüman vatandaşlarımız bu günlerde aşure orucu tutmaktadırlar. Bu oruç aşure gününden bir gün evvel ve bir gün de sonrasını da ileve ederek üç gün tutanlar olduğu gibi, aşure gününe bir gün daha ilave dip iki gün oruç tutanlar da vardır. Resulullah (s.a.s.) Ramazan orucu dışında en faziletli oruç, Allah’ın ayı muharremde tutulan oruçtur. Diye buyurmuştur. Yine Resulullah (s.a.s.) ”Aşure orucunun önceki yılın küçük günahlarına kefaret olacağını umarım.” Diyerek oruç tutmayı iyi ve güzel bir uygulama olarak kabul etmiştir. Peygamberimiz (s.a.s.) müminin aile etrafına Aşure gününde her zamankinden daha çok ikramlarda bulunmasını tavsiye etmiştir. Yine bir hadiste şöyle buyurulur. “Her kim Aşure gününde ailesine ve ev halkına ikramda ulunursa Cenabı hak da senenin tamamında onun rızkına bereket ve genişlik ihsan eder” Diye hadisler vardır.

Yine kaynakların ifade ettiğine göre bu ismin verilmesinin diğer hikmeti, o günde cenabı hak On Peygamberine On değişik ikram ve ihsanda bulunduğu içindir. Bu imkamlardan bazıları şöyledir;

Allah c.c. Hz. Musa’ya aşure günün de bir mucize ihsan etmiş, denizi yararak firavun ile ordusunu sulara gömmüştür.

Hz. Nuh gemisini Cudi dağının üzerine Aşure gününde demirlemiştir.

Hz. Yunus balığın karnından Aşure günü kurtulmuştur.

Hz. Ademin tövbesi Aşüra günü kabul edilmiştir.

Hz. Yusuf kardeşleri tarafından atılan kuyudan Aşura günü çıkarılmıştır.

Hz. İsa Aşure günü Dünyaya gelmiş ve Aşura gününü semaya yükselmiştir.

Görüleceği gibi Muharrem ayı ve içinde bulunan Aşure günü İslam aleminde çok büyük olayların cereyan ettiğinden belki de bu yüzdendir ki, hemen bütün İslam ülkelerinde ON muharremde çeşitli tahılların bir araya getirilerek yapıldığı AŞURA TATLISI yapılır, eş, dost, komşuya Aşura yedirme geleneği devam eder. Aslında bu gelenek tamamen Örf ve adete dayalı bir gelenek olarak vatandaşlarımız tarafından her yıl canlılığıyla yaşatılmaktadır. Muharrem ayını değerlendiren orucunu tutan ve ibadetlerini yerine getiren kullarından eyle Allah’ım.

Saygılarımla

0532 6675701

Yorumlar (0)
banner659
14
açık
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 27 Eylül 2021
İmsak 05:21
Güneş 06:43
Öğle 12:54
İkindi 16:16
Akşam 18:55
Yatsı 20:11