10.10.2020, 22:31

Kimyager-Yazar Mustafa Koca

MENDERES’İN KAYNAĞINDAN-------RAİF ÖZTÜRK

RAHMETLE ANDIKLARIMIZ

DİNAR’IN YAZAR VE ŞAİRLERİ

16. Kimyager-Yazar Mustafa Koca(1955-2019

Merhum dost Mustafa Koca’yı nasıl anlatmalı bilmiyorum… Tanıdığım, biraz sohbet ettiğim, ya da eserini okuduğum insanların ruh dünyasını, kişiliğini tanıtımda genelde çok zorluk çekmem… İlk defa; Dinar Sevdalısı, tüm Dinarlıların, Dinar’ın, hatta tüm insanlığın gönül dostu rahmetlik Mustafa Koca kardeşimi tanıtmaya nasıl başlayacağımı, nereden başlayacağımı bilemiyorum… Ama bir yerden başlamak zorundayım…

Bilinen halk deyimidir. “Bir Koltukta iki karpuz taşınmaz”. Söz konusu Mustafa Koca olunca, -onu tanıyanlar için- bu halk deyimini tatile çıkarmak gerekiyor. Şair, yazar, ressam, Kimya Mühendisi, Öğretmen, EFT (Duygusal Özgürleşme Tekniği) uzmanı, Araştırmacı, Bitkilerin Semieterik yapısını inceleyen bilim adamı…

Bir koltukta on karpuz taşıyan bu adam, kendini arayan adamdır. Kendini arayan bu adam, kendisini başkalarına, insanlığa adamış bir adamdır. Bu uğurda bu adam yerinde duramazdı. Devamlı koşturur, koşardı. “Söz konusu insanlığın sağlığı ve mutluluğu olunca” bu adamın enerjisi hiç bitmezdi. Toroslar’dan başlayan Dinar’ın ovalarında, tarlalarında, yaylarında ve dağlarında devam eden bitki toplama, çeşitlendirme, onların Semieterik yapısını inceleme serüveni, BİR ROMANLIK OLAY. Bu konuda dünyaca isim yapması, Dinar ilçemizde ürettiği 1065 “Probiyotikli Turşu” ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başarması ve 1140 adet Simbiyotik turşu yapması ayrı bir roman konusu… Kanser tedavisinde kullanılan bitkisel çalışmalar ile Türkiye ve dünyadaki bilim adamlarının dikkatini Dinar’a çeviren, hastalığı gerileten ve umut olan adam: Mustafa KOCA..

Mustafa Koca; aslen Mersinli…1955 yılında Mersin İli merkez Musalı Köyü’nde dünyaya gelmiş.. İlkokulu köyünde, orta öğretimi Mersinde okumuş. Üç yüksek okuldan sonra ODTÜ Kimya Fakültesini bitirmiş. Dinar’da yaşıyordu. Dinar Sevdalısı bir gönül adamıydı. 24 Ocak 2020 tarihinde zamansız kaybettik. Zamansız ölümü tüm Dinarlıları üzüntüye boğdu. Dinar’ın Türkiye ve Dünya ilim alemine tanıtımını yapmış olmasının yanı sıra müstesna bir kişiliğe sahipti. Herkesimden binlerle dostluklar kurarak gitti.

Mustafa Koca; Toroslar’dan gıda almış, mayalanmış bir (Türkmen-Yörük) Oğuz çocuğu… Dinar’a gelmiş yerleşmişti. Biliyorum, o çok iyi bir Dinar dostuydu. O yüzden rahmetliği “ DİNAR DOSTU YAZAR VE ŞAİRLER” Bölümünde tanıtmayı ve ruhunu şad etmeyi düşünüyordum. Fakat eksik olacaktı, çünkü yine biliyordum ki, O Dinar’ı Dinar dostu olmaktan öte seviyor, kendisini Dinarlı kabul ediyordu. Dinarlı herkesle, ama herkesle dosttu… Hiçbir siyasi ayırım yapmadan, herkese koşarak Dinar için bir şeyler üretmek, Dinar’ı birlikte tanıtmak istiyordu. Gönül adamıydı gönül, Dinar Sevdalısıydı Dinar… Dostluklar kurdu, çağrılsın çağrılmasın memleketin tüm önderleri, öncüleri ile kol kola oldu. Anadolu sevdalısı, Türkiye sevdalısı, Dinar sevdalısı ve en çok da Büyük Atatürk’ün sevdalısıydı. Hem Türk Ocakları Dinar Şubesi, hem de Şairler Yazarlar Kültür Derneği Fahri üyesi gibi içimizdeydi. Her iki dernekte bilgi, birikimini paylaşan sağlıkla ilgili konferanslar verdi. Gönül adamıydı Vesselam… Dinar Sevdalısıydı Vesselam… Kendini Dinarlı biliyor, her Dinarlıyı kardeş görüyordu. Öyleyse O’nu “DİNARLI ŞAİR VE YAZARLAR” bölümünde yâd etmem, tanıtmam doğru olacaktı.

Çalışmalarıyla bizi, yani Dinar’ı hem yurt içinde, hem yurt dışında tanıttı. Her gün ülkemiz Üniversitesinden bilim adamları geliyor, yerinde çalışmalarını görüyorlardı. O her gün yurt içine, yurt dışına onlarca kargo (bitkisel ilaç-Simbiyotik- Probiyotik) gönderiyordu. İlim çevresine Dinar’ı tanıtması, insanlığa, kansere umut olması ayrı ayrı alkış gerektiren çalışmalardı.

Değerli yazar, rahmetli Mustafa Koca’nın elimde iki güzel kitabı var. Her ikisi de insanlığı daha mutlu bir geleceğe hazırlama yönünde çok değerli eserler. Bunlardan ilki olan “KELEBEK TERBİYECİSİ” ni yazar, geleceğimizin teminatı çocuklarımızı bedenen ve ruhen sağlıklı yetiştirmesi gereken annelere ithaf etmiş… Hem iyi besleme, hem de çocuklarını sağlıklı yetiştirmek isteyen annelere kaynak kitap. İkinci Kitabı “Kanser Kader Değildir, TOPRAĞIN ÖLÜM ÇIĞLIĞI” nı da doğayı, aslında geleceğini bitiren tüm insanlığa ithaf etmiş…

Mustafa Koca; biz Dinarlılara bu çalışmaları ile birlikte çok muhterem bir eş emanet ederek aramızdan zamansız ve erken ayrıldı. Muhterem eşi, gönül arkadaşı, iş arkadaşı, gönlü güzel insan Yıldız KOCA (UZUN) hanımefendiye, değerli kardeşime tekrar tekrar başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Güzel gönüllü insan, samimi dost Mustafa KOCA kardeşimi, hemşehrimi de hayırla yad ediyorum. Ruhu şad, mekanı cennet olsun.

Saygılarımla…09.10.2020

Yorumlar (1)
Ogretmen 2 ay önce
Tebrikler
kapalı
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 24 Ocak 2021
İmsak 06:38
Güneş 08:03
Öğle 13:15
İkindi 15:53
Akşam 18:17
Yatsı 19:37