09 Şubat 2018 Cuma 17:04
Sinanpaşa Kılıçarslan Barajının Temeli Atıldı.

Sinanpaşa Kılıçarslan Barajının Temeli Atıldı.

Yaptığı yatırımlar sayesinde Afyonkarahisar’a daha iyi bir gelecek sağlayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Vali Mustafa Tutulmaz ile birlikte Sinanpaşa ilçemize bağlı Kılıçarslan Kasabasında Kılıçarslan Barajının temel atma törenine katıldılar.

Sinanpaşa ilçemize bağlı Kılıçarslan Kasabasında gerçekleştirilen temel atma merasimine Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Vali Mustafa Tutulmaz’ın yanı sıra Milletvekilleri Av. Ali Özkaya ve Hatice Dudu Özkal, Belediye Başkanı Av. Burhanettin Çoban, Sinanpaşa Kaymakam Vekili Anıl Adıgüzel, Orman ve Su İşleri Bakanlığına üst düzey yöneticiler, Belediye Başkanları, il müdürleri ve davetliler katıldı.

Temel atma töreninde konuşan Vali Tutulmaz; “Bugün güzel bir hizmete yine hep beraber şahitlik ediyoruz. İlimizin kalkınmasına önemli katkı sağlayacak bir eserin daha temeli atılacak ve inşallah kısa sürede faaliyete geçirilerek ilimizin kalkınmasına hep beraber şahitlik yapmış olacağız. Bir ilin, bir bölgenin ve bir ülkenin kalkınmasında en önemli unsurlardan birisi de tarımdır. Tabii sanayinin oluşması ve üretimin artması da önemlidir. Hizmet sektörlerinin artması da önemlidir. Turizmin bir şekliyle gelişmesi de önemlidir. Ancak bizim temelimiz olan tarımsal üretimi de bir yönüyle artırmamız gerekiyor. Bu doğrultuda Sayın Bakanımızın önderliğinde ilimizin sulanabilir alanları artmıştır ve artmaya da devam etmektedir. Bu da uzun vadede hem ilimiz açısından, hem de ülkemiz açısından önemli bir kazanım olacaktır. Çünkü gelecekte en önemli iki unsur karşımıza çıkacak. Birisi gıda, diğeri su. İşte bugünkü temel atacağımız Barajın sağlayacağı bu iki hususu ön plana çıkarmaktadır. Bir taraftan boşa akan sularımız depolanmış olacak, bir taraftan da gıda ihtiyacımız karşılanmış olacaktır. Bu önemli bir yatırımdır, benzeri yatırımlarda ilimizin değişik yerlerinde devam etmektedir. İnşallah bu yatırımlar kısa sürede tamamlanarak ilimize önemli bir katkı sağlayacaktır” dedi.

Bu tür yatırımların katkısının birinci önceliğinin bölgemiz olduğunu belirten Vali Tutulmaz; “Uzun vadede ülkemize ve insanlığa da önemli katkı sağlayacaktır. Ben bu tür yatırımlarda büyük katkı ve desteklerini esirgemeyerek ilimizin her noktasında sayısız yatırımları aktif bir şekilde faaliyete geçiren Sayın Bakanımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Emeği geçen bakanlık bürokrasisine ayrıca teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

Daha sonra söz alan Bakan Eroğlu; “Hepinizi böyle mübarek cuma gününde muhabbetle selamlıyorum. Hoş geldiniz sefalar getirdiniz. Cumanız mübarek olsun. Sinanpaşa Kılıçaslan Beldemizde sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ne zaman Afyonkarahisar'da hemşerilerimle konuşsam pozitif enerji ile dönüyorum. Öncelikle üzerindeki selam var Afyonkarahisar gideceğim deyince Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım Selamlarını getirdim. Ayrıca Cumhurbaşkanımıza Afyonkarahisar ayrı bir önem veriyor. Her konuşmasında Afyonkarahisar'dan yola çıktık diyor. Kendisi de selamını iletti. Bir de haftaya Cumartesi günü Saat 12.00’de Afyonkarahisar'a geliyor.” dedi.

Afyonkarahisar’a hizmet etmenin kendisi için çok önemli olduğunu vurgulayan Bakan Eroğlu; “Tabii bugün buraya niçin geldik. Burada bir baraj yapalım diye söz vermiştik. Bugün sözümü tuttum ve Kılıçaslan Barajının temelini atıyoruz. İnşallah kısa zamanda burayı bitireceğiz. Allah'ın izniyle en çok baraj, gölet, sulama tesisini Sinanpaşa’da yaptık. Çünkü Sinanpaşa’lı kardeşlerim, gerçekten her şeyin en güzeline layık. Buraya hizmet etmek boynumun borcudur.” dedi.

Bu günlerde daha çok birbirimize kenetlenmemiz gerektiğinin altını çizen Bakan Eroğlu; “Tabii biliyorsunuz şu anda Afrin Harekâtı devam ediyor. Geçmişte de kahraman milletimizin evlatları düşmana karşı koymuştur. Kaç tane Haçlı Seferleri yapılmış ama geçit vermemişler. Daha sonra İstiklal Harbi'nde gene bu millet şahlanarak 25 Ağustos’u 26 Ağustos'ta bağlayan gece Zafer Yürüyüşüyle Kocatepe'den 26 Ağustos sabahı Büyük Taarruz başladı. 27 Ağustos'ta Afyonkarahisar düşman esaretinden kurtuldu. Ben bu kahraman milletin ferdi olmaktan gurur duyuyorum. Bu kahraman milletin evlatları işte bazı ülkeler sınırımızda terör devleti kurmak istiyorlar. Onlara karşı kahramanca çarpışıyorlar. Dün bir kahraman Mehmetçiğimizi toprağa verdik. Bununla birlikte DSİ’de görevli iki tane kepçe operatörümüzde şehit verdik. Onların cenazesine katıldım. Ama inanın gittiğim zaman onların anneleri babaları beni teselli etmeye başladılar. Dediler ki Vatan Sağolsun. Çünkü Şehitler Ölmez. Cenabı Allah Kuran-ı Kerim'de şöyle buyuruyor ‘Siz Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyin. Bilakis onlar ölü değildirler ama siz onu sezemezsiniz’. Dolayısıyla bu şehitlerimiz Allah'ın izniyle Cenneti âlâ da Peygamber Efendimiz onları kucaklıyor. Ben bu vesileyle bütün Kahraman şehitlerimize Allah'tan gani gani rahmet niyaz ediyorum. Milletimizin başı sağolsun.” dedi.

Artık milletimiz güçlüdür diyerek sözlerine devam eden Bakan Eroğlu; “Mutlaka bu terör örgütünün sınırımızdaki tehdidine müsaade edilmeyecektir. Biz büyük bir milletiz. Kahraman bir milletiz. Hepimiz askeriz. Hepimiz hazırız. Geçenlerde 90 yaşındaki bir dedemiz askerlik şubesi gitmiş. Ben de hazırım demiş. İşte böyle Allah razı olsun teyzelerim, ablalarım, bacılarım askerlerimize her konuda destek oluyorlar. Allah Kahraman ordumuzu muzaffer eylesin.” dedi.

Sinanpaşa Kılıçaslan Kasabasında önemli yatırımın temelini attıklarını belirten Bakan Eroğlu; “Sayısız fayda sağlayacak olan bir barajın temelini atıyoruz. Bu baraj 1730 dekarlık alanı modern sulama sistemi ile sulayacak. Tabii biz Afyonkarahisar'da çok büyük hizmet yaptık. Türkiye'ye hizmet götürmediğim hiçbir yer yok. Bu kardeşiniz şu ana kadar ülkemizde 7200 tane tesisi Aziz milletimizin hizmetine sundu. İstanbul'undan Mardin'de kadar, Kars’ından Edirne’sine kadar, İzmir'den Afyonkarahisar'a kadar bütün şehirlerin içme suyu problemini kökünden çözdük. Sadece Türkiye değil şu anda Kıbrıs'a dahi su götürdük. Bizim milletimiz gerçekten çok hayırsever bir millet. Afrika’da susuz yaşamlarını sürdüren 1 milyon 750 bin kişiye suyu götüren biziz.” dedi.

Afyonkarahisar'a çok büyük yatırım yaptık diyen Bakan Eroğlu; “Afyonkarahisar, Afyonkarahisar olalı böyle bir yatırım görmemiştir. 17 milyar TL destan yazıldı. Kilometrelerce yollar yaptık. Yollar Afyon kaymağı gibi oldu. Afyonkarahisar'da köprüleri biz yaptık. Şu ana kadar 1453 köprü yaptık. Sinanpaşa ilçesine 179 adet köprü yaptık ve 15 tane köprü de devam ediyor. Bununla kalmadık taşkın korumalar, barajlar ve göletler yaptık. Bal ormanları kurduk. Mesire alanları yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Çünkü halka hizmet etmek Hakka hizmettir. Bu anlamda Sinanapaşa Kılıçaslan Kasabasında temelini atacağımız barajın hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Konuşmasının ardından göletin en kısa zamanda tamamlanarak vatandaşlarımızın hizmetine sunulmasını isteyen Bakan Eroğlu, toplam maliyeti 35.000.000 TL olan ve 1570 dekar arazinin sulanmasıyla yıllık 1.727.000 TL kazanç sağlayacak olan Kılıçarslan Barajının temelini attı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.