Çocuk gözünden demokrasi projesi ile çocuklara demokrasi eğitimi veriliyor

İlimiz Döğer İlkokulu Okul Öncesi Öğretmeni Hatice Kartun’un kurucusu olduğu

İHSANİYE 28.12.2021, 14:37
Çocuk gözünden demokrasi projesi ile çocuklara demokrasi eğitimi veriliyor

Çocuk gözünden demokrasi projesi ile çocuklara demokrasi eğitimi veriliyor

İlimiz Döğer İlkokulu Okul Öncesi Öğretmeni Hatice Kartun’un kurucusu olduğu “Çocuk gözünden demokrasi’’ e-Twinning projesi ülke genelinde 8 ilden 9 öğretmenin desteğiyle uygulanıyor.

Proje Afyonkarahisar, Antalya, Aydın, Denizli, Kocaeli, Muğla, Sakarya ve Sivas illerinde uygulanmaktadır. Okul öncesinde çocukların demokrasi ve demokrasinin temel kavram ve olguları ile ilgili etkinliklerle günlük hayata uygulamaya yönelik birçok çalışmayı içermektedir. Çocukların okul öncesi dönemde demokrasi bilincine sahip hoşgörülü, düşünen, sorgulayan, özgürlükçü bireyler olmalarına katkı sağlayacaktır. Projemizin hedefleri; çocukların yeteneklerini keşfetmesini sağlamak, kendini yaratıcı yollarla ifade etmesine olanak sağlamak, çocukların empati, iletişim ve sorumluluk duygularını geliştirmek, demokrasi kavramını okul öncesi kazanımlarına entegre ederek somutlaştırmak, çocukların düşünen ve düşünceye saygı duyan bireyler olarak yetişmelerine yardımcı olmaktır.

Proje hakkında bilgiler verdi

Yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Proje Kurucusu Hatice Kartun, “Projemizin hedeflerine ulaşmak için her hafta belirlenen etkinliklerimizi çocuklarla birlikte sınıflarımızda uyguluyoruz. Proje etkinliğimiz cumhuriyet röportajıyla başladı. Sınıflarımızda kurallarımızı belirledik ve öğrencilerden sınıf temsilcimizi seçtik. Takımlar arası şehir tanıtımı yapıldı. 20 Kasım Çocuk Hakları Gününde online kitap okuma ve oyun etkinliği düzenlendi. 10 Aralık İnsan Hakları Gününde düzenlenen webinarda çocuk hakları konusunda İstanbul Barosundan Avukat Cenk Arslan eğitim verdi. Yerel yönetici ziyareti etkinliğimizde Okul Müdürümüz Yücel Yaşar ve öğrencilerimizle birlikte Döğer Belediye Başkanı Sayın Mehmet Demirel’e ziyarette bulunduk. Başkan Mehmet Demirel öğrencilerimize belediye binasını ve belediye teşkilatını tanıttı. Projemiz hakkında bilgi verdik.”

“Eğitime her zaman destek vereceğiz”

Eğitime destek vermeye devam ettiklerini söyleyen Döğer Belediye Başkanı Mehmet Demirel “Bugünün çocukları yarının büyükleri olan öğrencilerimizin demokrasi bilincini kavramaları ülkemizin geleceğinin emin ellerde olacağının teminatıdır” diyerek ziyaretlerinden dolayı proje kurucusu Hatice Kartun’a, Okul Müdürü Yücel Yaşar’a ve öğrencilere teşekkür etti.

Yorumlar (0)
banner659
-13
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 26 Ocak 2022
İmsak 06:37
Güneş 08:02
Öğle 13:15
İkindi 15:55
Akşam 18:19
Yatsı 19:39