İşine son verilenlerden Emirdağ Belediyesine tepki

Emirdağ’da 5393/49 sayılı kanunla belediyede istihdam edilen

İşine son verilenlerden Emirdağ Belediyesine tepki

Emirdağ’da 5393/49 sayılı kanunla belediyede istihdam edilen

21 Ocak 2020 Salı 15:24
İşine son verilenlerden Emirdağ Belediyesine tepki

İşine son verilenlerden Emirdağ Belediyesine tepki

Emirdağ’da 5393/49 sayılı kanunla belediyede istihdam edilen ve işlerine son verilen sözleşmeli personel basın açıklamasında bulundu.

Geçtiğimiz günlerde Emirdağ Belediyesinde 5393/49 sayılı belediye kanunu ile istihdam edilen Sözleşmeli Personellerin işlerine son verilmişti. Personel idari yargıya başvurmuş ve haklarını hukuki olarak aramaya çalışıyorlar, Türk Yerel Hizmet Sen üyesi olan sözleşmeli memurlar Emirdağ Belediyesinin 15.01.2020 tarihinde yapmış olduğu kamuoyu açıklamasına istinaden halkı birde kendi ağızlarından bilinçlendirmek için 21.01.2020 tarihinde Emirdağ Adliyesi önünde Sendika Avukatlarıyla beraber bir basın açıklamasında bulundu.

Ayrıca yine Emirdağ Belediyesi tarafından yapılan kamuoyu açıklamasının içeriğinde yer alan “Kişisel verilerinin izinsiz paylaşılması.” gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

Cumhurbaşkanına seslenerek "Sayın Cumhurbaşkanımızın "Dünyanın neresinde bir mazlum, mağdur, hakkı ve hukuku ihlal edilen insan varsa tüm gücümüzle onların yanındayız." anlayışıyla arkadaşlarımızın seslerini duymasını temenni etmekteyiz." ifadelerine yer verdiler.

Basın Açıklaması

Hukukun evrensel ilkesi olan masumiyet karinesi anlayışıyla burada her biri kendi ailesinin kahramanı olan 11 kamu görevlisi arkadaşımızın ilgili hukuki sürecini yakından takip ssii,m,;Ş,§3, konusu sürecin hukuk ilkelerine uygun olarak tamamlanacağına inanıyoruz.

Burada bulunan arkadaşlarımızın kimisi yeni evli, kimisi ülkeme faydam olur düşüncesiyle ailesini bırakarak ülke değiştirmiş kimisinin de üniversitede okuyan evladı var ve bu arkadaşlarımız kamuya 5393 sayılı belediye kanununun 49.maddesine göre istihdamı yapılmış kişilerdir.

ilçede birçok ailenin çocuğuna eğitmenlerimiz tarafından eğitim verilmiş hatta ilçemizde okuduğu kitaplarla rekor kıran Mahir Atabey Türk adlı öğrenci de o zaman belediye bünyesinde bulunan şimdi ise belediyenin milli eğitime devrettiği Belediye Kreşinde eğitim görmüştür. Sosyal tesislerde eğitmenler tarafından paten, fitness, jimnastik vb. çeşitli kurslarla başarılı bir neslin omurgalarını oluşturmuşlardır. Arkadaşlarımız bu görevlerinin dışında belediyenin evrak işleriyle de ilgilenmişlerdir.

31 Mart 2019 seçimiyle ülke genelinde yerel seçimler yapılmış ve değişen yönetimle birlikte işyerinde baskı ve psikolojik saldırı olarak nitelendirilen mobbing uygulama başlamıştır. Eğitmen olarak görevli olan arkadaşlarımızdan bazılarına kreşin devredilmesiyle birlikte görev verilmemiş ve belediye girişinde yaklaşık üç ay kadar sandalye üzerinde oturtulmuştur. Bazı arkadaşlarımıza ise elektrik direği sayma, kaldırım ölçme, ağaç sulama gibi işler verilmiştir. Bu konularla ilgili elimizde fotoğraf ve şahitlerimiz mevcuttur. Bu gibi olaylar en yakın zamanda basından öğrendiğimiz kadarıyla Güngören Belediyesi'nde gerçekleştirilmiş ve suçlular Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan in talimatlarıyla görevlerinden uzaklaştırılmıştır.

Bizler vatanımıza milletimize bağlılık yeminiyle hareket eden personeller olarak bu zamana kadar sesimizi çıkarmadan verilen görevleri layıkıyla yerine getirmeye çalıştık, statümüze uygun olmayan işleri de yaptık.

Seçim bitmiş sandıklar rafa kaldırılmıştır. Bir an önce bu onur kırıcı uygulamalara son verilerek ilçemize nasıl hizmet edilir anlayışıyla bakmak Ahmet Yesevi 'den Yunus Emre 'ye Hazreti Mevlana'dan Hacı Bektaş-ı Veli'ye kadar ecdadın da bu konuda tüm insanlığa ışık tutan tavsiyelerde bulunduğunu öğütlere kulak vererek barış içinde yaşamak ve kamu görevlerimizi yerine getirmemiz gerekmektedir.

Ayrıca işten çıkarılan personel 15.01.2020 tarihine kadar hiçbir şekilde herhangi bir açıklama yapmadıkları halde belediye tarafından kamuoyu açıklaması yapılarak teşhir edilircesine "82milyon insanımızın vebali diyerek engellenmesi rant çetelerinin ve hamilerinin devletimize ve milletimize yaklaştırılmamasıdır." diyerek rant çetecisi ve hamileri gibi ima edilmişler ve işten çıkarılan personelin kişisel veriler' izinsiz olarak paylaşılmıştır. Halkı net olarak bilinçlendirmeden yapılan bu kamuoyu açıklaması halkı kışkırtmıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın "Dünyanın neresinde bir mazlum, mağdur, hakkılve hukuku ihlal edilen insan varsa tüm gücümüzle onların yanındayız." anlayışıyla arkadaşlarımızın seslerini duymasın' temenni etmekteyiz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.