Emirdağ Amorium Kazısı’nda Selçuklu ve Beylik Dönemine Ulaşıldı

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, Amorium Kazısı’nda incelemelerde bulundu.

EMİRDAĞ 19.08.2021, 17:29
Emirdağ Amorium Kazısı’nda Selçuklu ve Beylik Dönemine Ulaşıldı

Emirdağ Amorium Kazısı’nda Selçuklu ve Beylik Dönemine Ulaşıldı

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, Amorium Kazısı’nda incelemelerde bulundu.

1987 yılından beri gerçekleşen ve Emirdağ İlçesi Hisar köyünde bulunan Amorium Antik Kenti’ndeki kazıyı yerinde inceleyen İl Müdürü Mehmet TANIR, kazı başkanından son çalışmalar hakkında bilgi aldı.

İl Müdürü Tanır, “Emirdağ ilçemizdeki Amorium Kazısı, Cumhurbaşkanlığı kararlı kazı olup, üç noktada kazılar devam etmektedir. Geçen yıl kazı başkanımızla birlikte Türk yerleşmenin olduğu iç kalede daha çok yoğunlaşmaya karar vermiştik. Bu yılki kazılarda sonuçlarını da almaya başladık. Mutluyuz. Kale surları ortaya çıkarken diğer taraftan iç surun iç kısmındaki payandalardan da destek alınarak yapılan düzenli yerleşim yerlerine ulaştık. Ayrıca elde edilen seramiklerden bu yerleşim yerinin, M S 10-11. yüzyıldan sonra Selçuklu ve beylikler dönemine ait olduğu verisine ulaştık. Bu sonuçlar bizim açımızdan son derece verimli. Ayrıca son dönemde dikkatleri üzerine çeken Amorium Antik Kenti büyük sahabe Selman’ı Farisi hazretlerinin yaşadığı şehir olmasından dolayı ayrı bir öneme sahiptir” dedi.

Tanır emeği olanlara teşekkür etti. “Hassasiyetle çalışmaları yürüttüğümüz Amorium Kazısı’nı 12 aylık kazılar arasına almasından dolayı bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’a, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürümüz Sayın Gökhan Yağız’a, desteklerinden dolayı Valimiz Sayın Gökmen Çiçek’e, milletvekillerimiz Sayın Veysel Eroğlu, Ali Özkaya ve İbrahim Yurdunuseven’e, kazı başkanımız Zeliha Demirel Gökalp ve ekibine, müdürlüğümüz ekibine, müze müdürümüz Mevlüt Üyümez ve müze müdürlüğümüz uzmanları ile emeği olan herkese teşekkür ederim" dedi.

Kazı başkanı Prof. Dr. Zeliha Demirel Gökalp; “Bugüne kadar gerçekleştirilen kazı çalışmalarında, Amorium’da M S 10-11. yüzyıllarda sadece kuvvetli ve zengin bir nüfusun olduğu ispatlamakla kalınmamış, ayrıca Hıristiyan nüfusun şehri terk etmesinden sonra Selçuklu, Beylikler ve daha sonra da Osmanlı Türklerinin şehrin kalıntılarının bir kısmını iskan ettikleri de ortaya çıkarılmıştır” şeklinde belirtti.

Amorium’da ilk kez 1987 yılında Prof. Dr. Martin Harrison tarafından başlatılan çalışmalar, 1993-2009 yılları arasında Dr. Chris Lightfoot tarafından devam ettirilmiştir. 2013 yılında ise Amorium kazı çalışmaları T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı onayı ile Afyonkarahisar Müzesi Müdürü Mevlüt Üyümez başkanlığında ve Anadolu Üniversitesi’nden Prof. Dr. Zeliha Demirel Gökalp’in bilimsel danışmanlığında sürdürülmüş, 2014 yılından itibaren kazı çalışmaları Bakanlar Kurulu’nun 23.06.2014 gün ve 2014/6552 sayılı kararı ile Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeliha Demirel Gökalp’in kazı başkanlığında devam etmektedir. Mehmet Kurt Hoca’nında yer aldığı kazılar TC Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Anadolu Üniversitesi adına sürdürülen kazılar 2010 yılından itibaren Türk Tarih Kurumu Başkanlığınca desteklenmektedir.

Amorium Kazıları; 2013 yılından itibaren Yukarı Şehir İç Sur, Yukarı Şehir B Bazilikası ve Aşağı Şehir Büyük Bina Alanı’nda sürdürülmektedir. Kentte koruma, belgeleme ve çevre düzenlemesinin yanında özellikle 2020 ve 2021 yıllarında Yukarı Şehir İç Sur’daki kazılara yoğunlaşılmıştır. Yukarı Şehir’in güney batısında yer alan İç Sur’da 13. yüzyılın ikinci yarısından başlayarak 18. yüzyıla kadar devam eden bir Türk-İslam iskanı açıkça takip edilebilmektedir.

Yorumlar (0)
banner659
11
açık
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 25 Eylül 2021
İmsak 05:19
Güneş 06:41
Öğle 12:55
İkindi 16:18
Akşam 18:58
Yatsı 20:15