23 Mayıs 2016 Pazartesi 17:33
ERASMUS HEYETİ AFYON’A DÖNDÜ
ERASMUS HEYETİ AFYON’A DÖNDÜ

Afyonkarahisar Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü Halk Eğitimi ve Akşam Sanat Okulu tarafından hazırlanan ve Erasmus Plus Proğramı kapsamında AB Bakanlığı Ulusal Ajansı tarafından kabul edilen "Yetişkin Eğitiminde Avrupaya Yetişmek İçin" isimli proje kapsamında gerçekleştirilecek işbaşı gözlem kapsamındaki hareketliliğin ikinci hareketliliği olan Macaristan hareketliliği tamamlanarak Afyonkarahisar Halk Eğitim Merkezi Ekibi Afyonkarahisar'a döndü.
 
Türkiye Ulusal Ajansı tarafından Erasmus+ Programları kapsamında  kabul edilen, Afyonkarahisar Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu’nun koordinatörlüğünde yürütülen “Yetişkin Eğitiminde Avrupa’ya Yetişmek İçin” isimli projede 4 ülke (Almanya, Macaristan, İtalya, İspanya) proje ortağı olarak yer almaktadır.  Türkiye’den 8 kurum/kuruluş projenin yerel ortağıdır.
Proje kapsamında yetişkin eğitiminde gayrı resmi öğrenmelerin tanınırlığı, resmi öğrenmelere adaptasyonu, resmi öğrenmelerin çoğaltılması ve kalitenin artırılması için Avrupa düzeyinde ileri uygulamaları tanıyan, iyi uygulamaları kendi uygulamalarına yansıtan yöneticiler, eğiticiler ve usta öğreticiler yetiştirilmesi hedeflenmektedir.
Hayat boyu Öğrenme (HBÖ), Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi (AYÇ), yetişkin eğitimcisi yeterlilikler çerçevesi (YEYÇ) kavramları konusunda bilgi düzeyleri  gelişecek ve farkındalıkları artacaktır.
Yetişkin eğitimi bağlamında Avrupa’daki ileri ve güncel uygulamaları öğrenme Türkiye’deki uygulamalarla karşılaştırma ve iyi örnekleri seçme ve kullanma yeterlilikleri gelişecektir.
Öğrenme çıktılarına dayalı referans yeterlilikler, temel yeterlilikler ve anahtar beceriler doğrultusunda yetişkin eğitim uygulamalarını, yeniden değerlendirme, yorumlama, test etme ve revize etme kabiliyetleri gelişecektir. Gönderen ortakların proje çıktılarını ve Avrupa’da uygulanan iyi örnekleri mevcut uygulamalarına adapte etmeleri ile ortak kurum ve kuruluşların eğitim, öğretim yöntemlerinin, ölçme ve değerlendirme sistemlerinin, öğretim materyallerinin, eğitim modülleri ve müfredatlarının gelişmesine katkı sağlanacaktır.
Proje ile kurumlarımız ve Avrupalı kuruluşlar arasında oluşturulan uluslararası işbirlikleri sayesinde Avrupa düzeyinde iyi örneklerin yaygınlaşmasına ve yetişkin eğitiminde uygulama birliği oluşturulmasına katkı sağlanacaktır.
Proje kapsamında 14 – 22 Şubat tarihleri arasında İspanya’nın Valencia,  6 – 14 Mart tarihleri arasında İtalya’nın Combobassoya, 8-16 Mayıs tarihleri arasında ise üçüncüsü gerçekleştirilen Macaristan’ın Eger şehrine çalışma ziyaretleri gerçekleştirmiştir.

İspanya programı kapsamında Valencia’da 5 kurum ziyaret edilmiş karşılıklı bilgi alışverişinde bulunulmuş ve iş başı eğitimler tamamlanmıştır. İyi uygulamaların ülkemizde uygulanabilirliliği ile ilgili çalışmalar yapılması planlanmış ve bir platform oluşturulmuştur. İspanyanın Barselona şehrine proje kapsamında kültürel ziyaret gerçekleştirilmiş ve program tamamlanmıştır.
 
İtalya programı kapsamında Compobasso şehrinde 6 eğitim kurumu ziyaret edilmiş oradaki Yetişkin Eğitimi sistemi hakkında yetkili kişilerden bilgi alarak, iyi uygulamaların gözlemlendiği ve ülkemizde uygulanabilirliği ile ilgili çalışmalar yapılması planlanmış ve platform oluşturulmuştur. Ayrıca İtalya hareketliliğinde Roma şehrine kültürel gezi düzenlenmiş ve program tamamlanmıştır.
Proje kapsamında üçüncüsü gerçekleştirilen Macaristan’ın Eger şehrine giden ekibimiz dönüş yapmıştır. Eger şehrinde büyük ölçekli işletmelere, Kamu kuruluşları tarafından yürütülen hizmet içi eğitimlerin incelenmesi, Dil okullarında yabancılar için düzenlenen eğitimlerin incelenmesi, öğrenmelerin tanınırlığı, sertifikalandırma konusunda sunumlar, Belediye ve farklı kamu kurumlarına ziyaretler gerçekleştirilmiştir. Böylece Avrupa’daki farklı uygulamaların karşılaştırılması ve iyi örneklerin seçilmesi sağlanacaktır. Türkiye’de sorun olarak tesbit edilen konuların Avrupa’daki uygulamalarına odaklanılarak ortak ülkelerdeki uygulamaların üstün yönleri belirlenecek ve Türkiye’deki uygulamalara adaptasyonu sağlanacaktır. 5-13 Haziran tarihleri arasında ise Almanya’nın Leipzeg kentine projemizin son ziyareti gerçekleştirilecektir.
Faaliyetler sonuçlandığında yerel ortaklarla bir uygulama platformu oluşturulması planlanmış, proje çıktılarının Anadolu'da daha fazla yaygınlaştırılması amaçlanmış ve bu nedenle mümkün olduğu kadar Türkiye'nin farklı bölgelerinden fazla sayıda kurum yerel ortak olarak projeye dahil edilmiştir. Afyon Valiliği tarafından bu projenin sonunda proje çıktılarının il genelindeki tüm yaygın eğitim kurumlarında yaygınlaştırılması konusunda destek verilecektir.
                Macaristan dönüşü bilgi veren Halk Eğitim Merkezi Müdürü Murat Diktaş, Sayın Valimiz Hakan Yusuf Güner’in hayata geçirdiği ‘Projeli Yönetim Modeli’ kapsamında verdiği talimatlar gereğince kurumlarınca hazırlanan ‘Yetişkin Eğitiminde Avrupaya Yetişmek İçin‘ isimli projenin Avrupa Birliğince desteklenerek hayata geçirildiğini ifade etti.
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.