29.05.2021, 20:27

Dinardan Kaçırılan-Kaçan Hizmetler

Dinardan Kaçırılan-Kaçan Hizmetler

Dinar’da şeker fabrikasının yapılmasından tutun da bir askeri birliğin kurulmasına kadar çok iş yeri, vatandaşın maddi yönden randıman alacağı tesisleri cahil, bilgisiz, aşırı işgüzar particilerin ve ben her şeyi sizden iyi bilirim diyen ukalalar yüzünden kaybettik. Hala daha beklenen yenilikler gelmeden elde bulunanlarda birer birer maalesef kaybediliyor. Ne sivil toplum kuruluşlarından, ne de parti yöneticilerinden hiçbir tepki yok. Vatandaşlarımız ise sus pus olmuş sessiz olayları seyretmekle yetiniyor.

Dinar’ın gelişip güzelleştiği çok eski yıllara gidersek Rahmetli Ali Veziroğlu’nun başkanlığı sırasında yoktan var ettiği elektrik santralını kurduğu yıllarda Demokrat Parti hükümeti bu tesisinde kurulmasına karşı çıkmış Almanya’dan gelecek olan santralin türbin, makine aksamlarının önüne taş konulmuştu, fakat Belediye Başkanı Ali Bey yılmadı, mücadele etti akrabası Demokrat Parti milletvekili Ahmet Veziroğlu’nun dahi yardımları olmadan Dinar’a elektrik santralini kazandırdı. Dinar’da o yıllar pancar ekimine başlanmış ve çiftçi aldığı üründen çok memnun saz mevkiinde yerine göre on kilonun üzerinde pancar yetiştiriyor ve paraya para demiyorlardı. Köylerde de ekim başlayınca Dinar en çok pancar ekim merkezi olarak ilan edildi. Bir şeker fabrikasının bu bölgeye yapılacağı devletin yetkili organları tarafından açıklanınca başta Burdur olmak üzere çalışmalar başladı. Ali Veziroğlu’nun Belediye Başkanı olarak koşturması sönük kaldı Afyon Milletvekili Ahmet Veziroğlu bile Dinar’a şeker fabrikasının gelmesi için çalışma yapmadığı söylenir. Çünkü o günlerde Burdur Milletvekili olan Fethi Çelik Başbakan olduğu için şeker fabrikası hiç pancar ekimi yapılmayan Burdur’a kaçırıldı.

Siyasilerimiz hiç boş durmuyor oy almak için her seçimden önce bu bahtı kara ilçeye sözler veriliyor, vaatler sıralanıyor fabrikalar kuruyorlar oylar sandığa atıldıktan sonra milletvekili olan kişi Ankara’ya yerleştikten sonra bayramdan bayrama Dinar’a gelirse ne ala bir daha yüzünü pek gören olmaz. Yine devletin yetkili ağızlarından birisi Dinar’a bir askeri birlik geleceğini söylüyor vatandaş çok seviniyor bu habere kahvehanelerde bütün masalarda bu muhabbet ediliyor, işsizler bir iş ümidiyle seviniyor, esnaf, çiftçi malının para edeceğini düşünerek yerinde duramıyorlar. Belediyede karşılıksız Yaka Köyü (Seydemelik) Dağı’nın önündeki belediye arazisini verebileceğini planlıyorlar. Gel gör ki bu memleketin sivri akıllı, beyinsiz sanki ondan başka namusunu koruyan olmazmış gibi birisi çıkıyor ve kötü propagandaya başlıyor neymiş efendim; “Askeri tesis gelirse pahalılık olur, kiralık ev bulunmaz, sosyal yaşantılarına ayak uyduramayız” gibi ipe sapa gelmeyen söylentilerle vatandaşın kafasına hiç olmayacak laflar sokarak birde imza toplayıp bakanlığa elden Ankara’ya götürmeleri nedeniyle çok yerinde bu askeri birliğinde gelmesini engellemiş oluyorlar.

Dinar gene kendi içerisinden çıkardığı ileri görüşlü, atılgan ve cesur insanlarımızla baş başa kalıyor ve Belediyenin Elektrik Santrali’nin açılmasıyla su ile çalışan değirmenlerimizin yerini un fabrikaları alıyor. Dedeoğlu, Gürcanlar, Menderes ve Kardeşler Un Fabrikaları’nın kısa sürede arka arkaya faaliyete geçmeleriyle her fabrikada yerine göre 20 ila 25 kişi çalıştırıp yıllarca çalıştıktan sonra emekli olanlar bile var. Tabi bu fabrikaların ürettiği un için çuval sorununu da rahmetli olan Fethi Acar ilk yıllar evinde çuval dikerek daha sonraları çuval fabrikası tesislerini kurmuş ve bu gün Saffet Acar ve kardeşi Ahmet Acar tarafından işletilen ve yaklaşık yüzden fazla insanın çalıştığı, ayakta kalan bir tek tesisimizdir. Ne yazık ki bu gün bu dört un fabrikamızdan yalnız bir tanesi faaliyetini devam ettirmekte diğer üç fabrika kapanmıştır.

Şimdi gelelim bu günlere; Seçimlerde bol keseden atan iktidar parti temsilcileri milletvekili oluncaya kadar iş imkanı sağlayacak tesisler ve fabrikalar açılacağı sözleri hep hayal ve yalan olmuş ama onlar da milletvekili olarak Ankara’ya gitmişlerdir. Dün olduğu gibi bu gün de kurulmuş olan hükümetler bu bahtı kara ilçeye halkın faydalanacağı işe yarar tesisleri getiremediği gibi hali hazır vatandaşların faydalanacağı bazılarının önüne engeller koymuşlar. Bazılarını da Dinar’dan söküp götürmüşlerdir. Dinar ondan fazla sağ partilerin çıkardığı milletvekillerinden rahmetli Güneş Örgüt’ün haricinde hiç bir milletvekilinden randıman alamamış ve hala daha da alamamaktadır.

SAYGILARIMLA 05326675701

Yorumlar (2)
Hilmi Öksüz 4 hafta önce
Sağ iktidar hep zengin e çalışır bakın son 10 yılda en zengin kimler oldu.halkmi.patrou
DİNARLI RECEP 3 hafta önce
geçmişte yaşamayı bırakıp ve yapılan hizmetleri takip etmek lazım . Dinara bu dönemde hayal bile edilemeyen DOĞALGAZ geldi , Toki 1000 konutun üzerine konut yaptı dinarın en büyük mahallesi oldu, yeni hastahane yeni cezaevi , yeni spor tesisleri YENİ alışveriş AVM ler yapıldı.Organize sanayi kuruldu. Bunlar hep istihdam demek . Tek taraflı bakmamak lazım. hizmet edenden ALLAH razı olsun. dinar hepimizin. Kaçırılan hizmetleri dinarın il sözünü ve yatırım sözü veren ve yatırımları kaçıranları ise zamanın siyasilerine sormak lazım . selamlar saygılar
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 24 Haziran 2021
İmsak 03:36
Güneş 05:27
Öğle 13:05
İkindi 17:00
Akşam 20:34
Yatsı 22:17