DİNAR’DA  BİR YILBAŞI GECESİ

DİNAR’DA  BİR YILBAŞI GECESİ

DİNAR’DA  BİR YILBAŞI GECESİ

         Değerli okurlarım için birkaç not:

            Bugün, bundan tam elli sekiz yıl önce, yani  31 Aralık 1960 günü akşamı Dinar’da yaşadığımız yılbaşı gecesinin Vatandaş adlı gazetemdeki yazıyı ve o gecenin Türkiye’nin önemli yazar ve sanatçılarından Adalet Cimcoz Hanım’ın Vatandaş gazetesindeki övgü yazısını yayımlayacağım.

Dinar’ın VATANDAŞ adlı haftalık gazetesi belki bazı yaşlıların akıllarındadır.. ama,

1961 de doğanlarla ve şu anda Dinar’da yaşayanlarda böyle bir gazetenin varlığından haberleri olsa da gazeteyi görmediklerini, bilmediklerini düşünüyorum. O nedenle elli sekiz yıl önce yaşanan.. okuyacağınız Dinar’da Bir Yılbaşı Gecesi  yazısıyla gazetenin ilk sayfa başlığının fotokopisini okurlarıma sunarken yeni yıllarını da candan yürekten kutluyorum… Önceki bazı yazılarımda gerektikçe (bu sayfada fotoğrafını gördüğünüz, Belediye Başkanı Ali Veziroğlunun mimari güzelliğindeki eserlerinden biri olan, deprem bahanesiye ve siyasi kıskançlıkla ve insafsızca yıktırılan bu  eski belediye binamızın nikâh salonunda) ben ve kültür yüklü arkadaşlarımla o yıllarda şiir, sohbet, yılbaşı ve balo geceleri düzenler, aileleri bir araya getirmenin mutluğunu yaşardık…

Eski belediye bina fotoğrafı

Dinar’ın ruhunda bulunan böyle gecelerin varlığını şimdi de yıllardır Dinar’ın her taşına ellerini süren, yeşerten çalışkan, kendisini “Veziroğlu 2.” diye andığım” Belediye Başkanımız Saffet Acar’ın özellikle Suçıkanımızı da yeniden düzenlemesiyle zaman zaman sürdüğünü öğreniyor, (Ankara’dan) çok mutlu oluyorum, kutluyor, minnet ve şükranlarımı sunuyorum..

Dinar’da Bir Yılbaşı Gecesi  başlığı altında okuyacağınız bu yazıyı -benden rica ile- Vatandaş gazetesine o yıllardaki Sümerbank Müdürü Tevfik Çobanoğlu arkadaşım yazmıştı.

Yaşıyorsa müdürlüğü sırasında Dinar’a, Dinarlılara çok faydalı olan bu değerli arkadaşımızı sevgiyle, şükranla anıyor, yaşamıyorsa O’na Allah’tan rahmet diliyorum.

Nedret Gürcan

Tevfik Çobanoğlu (Dinar Sümerbank Md.)

             

                                               Dinar’da  Bir Yılbaşı  Gecesi

            O gecenin açılışını bendeniz Tevfik Çobanoğlu Yassıada Duruşmaları’nın Yargıcı Salim Başol’un mahkemedeki sözleriyle açtım:

Sanıklar –yerine- davetliler getirildiler. Erkekler kılıbık olmayarak yerlerine alındılar, Geceye ayık olarak başlandı”

Sözlerim bitince alkış kıyamet salonu çınlattı…

***

            Sevgili VATANDAŞ gazetesi okuyucuları, 1960 yılını geçeli on gün oldu. Şanlı şerefli bir 1961 yılına girdik. Dinar’da 1960 ile 1961 arası bir gece yaşadık. Bu, Yılbaşı gecesiydi. Ben o gece yalnızdım, işim gücüm biraz alkol ve Dinar’ı dolaşmak oldu. Birçok şeyler gördüm. Ama hepsini yazamadım. Benim sevgili şair-yazar Nedret kardeşim bana yılbaşı gecesini gazetesine yazma iznini verirken daha işin başında söyledi, “Fazla dedikodu yaparsan yazını koymam” dedi. Bu isteğe bütün dikkatimle uymaya çalışacağım…

Nedret kardeşimin fotoğrafta gördüğünüz Yusuf Gür adında lise edebiyat öğretmeni  yazar bir  arkadaşı vardı. İskenderun’a tayin oldu, Nedret edebiyat sohbetlerinden mahrum kaldı. Yarın birgün, Sümerbank kapanınca ben de yolcuyum. Nedret Gürcan daha da üzülecek, böyle geceleri birlikte düzenleyecek arkadaş yokluğunu hissedecek…

Biz, her hafta 1700 basan VATANDAŞ gazetesinin posta bantlarını yapıştırmak gibi bir zahmete! de giriyorduk. Ben Dinarlı değilim ama Sümerbank Müdürlüğüm günlerinde yıllardır bu kenti, insanlarını, tabiatını çok sevdim. Dinar’ın sosyal hayatı bakımından büyük şehirleri aratmayan bir yapısı var… Gece hayatı birçok kentten iyidir. İnsanlar birbirlerine saygı ve sevgiyle yaklaşır, yardımcıdır…

Geceye yakın dolaştığım çarşı ve sokaklar

            Yılın son günü hava güzeldi. Geçen yıllarda  benim görevli olduğum başka bir şehirde şehirde kar yağmıştı. Dinar’da sabah yağmur yağdı ve dindi. Çarşı telaşlı ve kalabalıktı. Kahveler tıklım tıklım… Öğretmenler kulübünde bekâr öğretmenler yrmibir, konken gibi oyunlarla yılbaşı günü şans peşindelerdi. Şehir kulübü çeşitli tiplerin rest’leri, potları, düşeşleriyle çınlıyordu. Ayaküstü bir zar da ben attım “hep yek” geldi. Konkenciler 2,5 luk parti üstüne çalışıyorlardı. Allah Arif’e (Arif, şehir kulübünün çok çlışkan görevlisiydi) kuvvet versin dedim, oradan çıktım. Baktım bazıları bayramlık urbalarıyla hanımlarını kollarına takmışlar belediyeye doğru gidiyorlardı. Sordum: “Ne bu telaş?” “Kasaba sosyetesi bu gece burada” dediler.

Mehmet Göbekli ve eşi Zübeyde Hanım, Nedret ve eşi toplantıda

Salona sessizce girdim.Öyle sıcaktı ki, bunalmaya  başlamıştım ki Göbekli Mehmet Abimiz yetişti, Nedret’in ağabeyi Necdet Gürcan’ı yanına almış, birlikte üst üste buzi kesiyorlardı. Kahkahalı esprilerinin soğuğundan faydalandım!

Anladım ki gecenin eğlence sikleti bu salondaydı. Bir kıyıcığa iliştim. Salon Norgas köyünden getirilmiş çamlar, renkli ışıklar, ve ağaçlarıyla şahane süslenmişti. Salonda ilk gözüme çarpan aileler masa masa şöyleydi:

Solda Dr. Op. Himmet Yeşilova, eşi Mehmet Gürcan eşi Şaziye Hanım ve Oğuz Gürcan ,Sağ başta Nedret, yanında Dinar C. Baş Savcısı Reşat Onurer, eşi Suzan Hanım, Nedret Gürcan eşi Nuran Hanım ve Reyhan Hanım

Isparta’dan davetli eski Dinar Başsavcımız Reşat Onurer, eşi Suzan Hanım ve çocukları,  Dr. Operatör Himmet Yeşilova, eşi Zerrin Hanım, Dinar’ın ünlü abisi Mehmet Göbekli ve ünlü eşi Zübede Hanım, Mehmet Göbekli’nin kayınbiraderi İzmir avukatlarından Necati An, fabrikatör Mehmet Gürcan bey’in damadı Kurmay Bnb. Ali Aytış ve eşi Sevim HanımNedret Gürcan ve eşi Nuran Hanım ve (üç dil bildiği içinFransızca, İngilizce, İtalyanca) Galatasaray Lisesi ve hukuk fak. mezunu Nedret’in ağabeyi avukat NecdetGürcan’a Dinar’da profesör deniliyordu. Aynı masada Mehmet Gürcan eşi Şaziye Hanım ve çocukları Çoşkun ve Oğuz Gürcan kardeşler  grubun en kalabalıklarıydı.

Yargıç Naim Karaca

Kaymakam İbrahim Ayrılmaz

C. Savcısı Fazıl Alp

Bir başka masada Dinar Savcısı Fazıl Alp Bey ve eşi, Pancar Bölge Şefi Kenan Dülger ve eşiZiraat Bankası Müdürü (ona Laz müdür de diyordukHüseyin Sakaoğlu, eşi Dürüye Hanım, bitişik masalarda Avukat Bahattin İzgi ve eşi, PTT Müdürü Fethi Kostaklar, ve nihayet sempatik ve genç kaymakamımız İbrahim Ayrılmaz ve eşi hanım, Yüzbaşı Nevzat Emgen ve eşi Türkçe öğretmeni Nevin Hanımİş Bankası Müdürü Nabi Balkanlı ve eşi.

Solda Necdet Gürcan, yanında Avukat Güneş Öngüt, Zerbank Md. Lazoğlu Hüseyin Sakaoğlu, (bir misafir) yanında C.Savcısı Yahya Yayoğlu, Dr. Demirelli,

Dinar lisesi edebiyat öğretmeni Yusuf Gür ve Nedret Gürcan

Prefösör namıyla anılan Necdet Gürcan 

Davetli oldukları halde çeşitli mazeretleri nedeniyle geceye gelemeyip, mesajlarıyla katılan Ağır Ceza Yargıcı Halil Hilmi Erdem, Yargıç İsmail Türken, Yargıç Naim Karaca, SavcıYahya Yayoğlu, Avukat Güneş Öngüt, eşleri  ve çocukları…

***

O gece ömründe bir gram alkol almayan Necdet Gürcan bile bir bardak bira içmiş ve “Benim başım dönüyor!” demişti. Göbeki Mehmet Abi Necdet Beyi bir bardak bira ile tuzağa düşürmüştü!!! Op. Dr. Himmet Bey de içki bakımından Göbekli’nin “hadi içelim” sözlerine kapılmıştı, içmiyor yüzünü buruşturarak  sanki bardağı yalıyordu!

Caz yoktu. Dansları dans plâklarıyla sürdürüyorduk. Bundan kimse şikâyetçi değildi

Son çıkan dans plâklarını Nedret İzmir’den getirtmişti. Çok istediği halde İzmir plâkçılarında, Nedret’in çok sevdiği “Lili Marlen” plâğını ve bir de Lazoğlu Sakaoğlu’nu oynatmak için “Laz havasını!” bulamamıştı. Ama Sakaoğlu yine de oyununu oynayarak plâğa gerek olmadığını göstermişti

Nedret Gürcan şiir okuyor

Gecenin son saatlerinde şiirler de okundu. Nedret Gürcan dokunaklı sesiyle önce kendinden iki şiir okudu sonra da Yahya Kemal’in “Sessiz Gemi” şiirini, alkışlar alkışlar…                               

*

Dr. Op. Himmet Yeşilova, eşi Zerrin Hanım ve çocukları

İşbank Md. Nabi Balkanlı ve Nedret Gürcan

Yüzbaşı Nevzat Emgen ve eşi Türkçe öğretmeni Nevin Hanım, Nuran ve Nedret Gürcan

Solda Nuray Gürcan, Necdet, Oğuz ve eşi, Nedret ve eşi, Müheyya ve eşi Coşkun Gürcan

Nedret Gürcan eşiyle yılbaşı dansında

Gecede en çok dans eden çift Kaymakam Beylerdi. En az ise Kostak’lar, Sakaoğlu’nun Şehir Kulübünden komik anıları, Savcı Fazıl Bey’in av anıları, Bahattin İzgi’nin teype yaptığı esprili yeni yıl konuşması, Göbekli Mehmet Bey’in her cümlesi kahkaha yaratan bazı kişilerden ve anılardan dem vurması geceye değişik bir hava kattı.

Dinarlı bazı ailelerin bu yılbaşında belediye nikâh salonunda yaptıkları müzikli, yemekli, içkili, sürprizli eğlence sabahın saat dördüne kadar sürdü.

Değerli Dinarlı hemşehrilerimim ve sevgili Dinar’ın yeni yıllarını kutluyor, sağlık ve iyiliklerle geçmesini diliyorum. Sümerbank görevim tayinle sona erdi. Dinar’a ve sizlere bu vesile ile veda ederim, saygılar sunarım.    Tevfik Çobanoğlu

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                          Ankara- 31 Aralık 2017                                                                                                                          

            Nedret Gürcan’ın notu:

            Değerli okuyucularım,

 

            Dinar’da Bir Yılbaşı Gecesi’ni sevgili kardeşim Sümerbank Md. Tevfik Çobanoğlu’ndan okudunuz.

Ben bu gazeteyi tam elli sekiz yıl sonra arşivimden çıkardığım yılbaşı gecesini anlatan Tevfik Çobanoğu’nun ve Maya Sanat Galerisi  sahibi Adalet Cimcoz Hanım’ın kısa mektubundan okudunuz.

Adalet Cimcoz Hanım

Benim Vatandaş gazetem yurdun hemen pek çok kentine ve orada sanat ve edebiyatla ilgili yazar şair dostlara yayımlandıkça postalanıyordu. İşte, Adalet Hanımın mektubundan   Şubat 1961 günlü mektubundaki gazetede yayımlanan kısa yazısı:

Adalet Cimcoz  kimdir ? ve mektubundan birkç satır:

Amerika’da Elsa Maxvell kim ve ne ise Türkiye’de de Adalet Cimcoz odur.

2 Şubat 1961 günlü VATANDAŞ Gazetesindeki yazısından:

***

Türkiye’nin en popüler ve entelektüel birkaç kadınından biri olan Türkan Şoray gibi en önemli sinema oyuncularımızı seslendiren dublaj kraliçemizdi. Adalet Hanım gazetemizin değerli bir okuyucusuydu. Dinar’a gelmeyi, Dinar’ı görmeyi çok istedi, hastalandı, 1970 yılında yaşamını yitirdi, gelemedi. Kendisile İstabnbul’da Benim Sevgili Taşram kitabımın 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145 sayfalarında tüm tanışıklık öykümüz yazılı.

***

İşte yazısından birkaç satır:

            Nedret Gürcan’ın sürekli yolladığı Vatandaş’ı severek okuyorum. Hele, Yılbaşı Gecesi’ndeki toplantıyı kıskanmadım desem yalan olur.”

                                                           ***

Not: İstanbul’un büyük sosyete toplantılarının dedikodu yazarı olarak birçok  yürekleri titreten Adalet Hanım’ın Dinar gibi bir küçük ilçenin cemiyet hayatına imrenmesine ne demeli? Bir özlem mi? Ya da büyük şehir bungunluğu mu?

***

           

           

 

 

            Değerli okurum,

            Önceki yazımda Cumhuriyet gazetesinin sanat- edebiyat sayfasında 2006 yılında yayımlanan ve çok ilgi gören bir yazlık öyküsünü yazacağımdan bahsetmiştim. Öykü gazetenin bir sayfasını kaplayan uzunlukta. Ben omurilikten ağrılı rahatsızım. Bilgisayarda günde yarım saatten fazla kalmamı doktorum yasakladı. İlâç tedavisiyle ağrılarımda azalma olduğunda hem “Selviye Hanım“ adlı o yazlık öykümü hem de Dinar’ın unutulmazlarından Kerim Bilek Usta’yı anlatacağım.

Bu “Dinar’da Yılbaşı gecesi” yazısını Vatandaş gazetesinde okuyan ünlü yazar, çevirmen ve dublaj kraliçesi ünvanlı rahmetli Adalet Cimcoz Hanım’ın o gece için yazdığı kısa bir övgü notunu da bu yazıma ekliyorum.

Sizlerin, sevgili Dinarlı hemşehrilerimin ve Dinar’da yaşayan herkesin yeni yıllarını kutluyor saygı ve sevgilerimi sunuyorum.      2/ Ocak/ 2018         Nedret Gürcan

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.