DİNAR’A  GELEN  ÜNLÜ  SANATÇILAR

                                      ve bir dertleşme fırsatı

         Rahatsızlığım nedeniyle yazılarıma bir süre ara vermek zorunda kaldım.

        Durumumu sevgili Turan Çekinir arkadaşıma bildirdim. Örneğin, bu fotoğraflarların hazırlanmasıyla bu yazıya başlamam mart ayı başlarında oldu. Her ay yazılarımı merakla bekleyen okurlarım geciktiğim için lütfen beni bağışlasınlar. Kendimi biraz iyi hissettiğim zamanlar bilgisayarın başına geçtim, özlediğim sevgili tuşlara dokunmaya başladım ama birkaç satırdan sonrasını sürdüremedim… Dilerim ay sonlarında yine sizlerle olacağım.

              Dinar çarşısından bir öykü ve cambazlarla pehlivan güreşleri:

          Nicedir 1950’li 1960’lı yılların Dinar çarşısını, esnafını yazmak istiyordum. Önce, o esnaflardan birinin, Yahya Kitiş Amca’nın Cumhuriyet Alanı’ndaki teraslı iki katlı sevimli taş binanın altındaki dükkânında geçen, köyden evlenmeye gelen Cennet kızla babasının ilginç alışveriş öyküsünü de yazacaktıım. 2005 yılında yayımlanmış Yaşanmış Taşra Öyküleri kitabımdaki bu öykü çok sevilmişti. Çok yıllar geçti, bu öykü ve gösterilerin daha çok okunması için iyileştiğimde yine aynı kitabımdan Dinar’a gelen uzun ayaklı tel cambazlarını ve Dinarlı Mehmet Pehlivan önderliğinde ilçede sık sık yapılan pehlivan güreşlerindeki halkın heyecanını yazacağım. Şimdilik, geçmişten tekrarları olan ve dertleşmeyle sürüp giden bu yazım ve bazıları daha önce yayımlanmış fotoğraflar için de bağışlanmayı diliyorum…

             İlk şiirim ve annem ve Türkçe öğretmenim:

          26 Haziran 1931 doğumluyum. Hesapladım: İlk şiirim bundan tam 70 yıl önce, 17 yaşımdayken 1948’de İzmir Anadolu Gazetesi’nin Sanat- Edebiyat sayfasında yayımlanmıştı. Gazetede “Dinar İçin” başlıklı şiirimi basılmış gördüğümde, çok heyecanlanmış yaşadığımı hissetmiştim. Gazetede yayımlandığını gördüğüm ilk  şiirimi koşarak önce anneme göstermiş, annemle paylaşmış sevinçten ağlamıştık… Bu şiirimin gazete kesiği bir önceki Belediye Web Sitesi sayfamda yayımlanmıştı. “İlkler” ilk mutluluklar gibidir.. insanı sevindirir.

                  Edebiyatımızda birçok kitapları olan, değerli yazar Türkçe öğretmenim Serhat Kestel Hanım özellikle benim edebiyatla, şiirle ilgilenmemi çok istemişti. (1940’lı yıllar) İzmir-Buca’daki yatılı okulumun çok zengin kitaplığı vardı. Öğretmenimin bu isteğini yerine getirdim. Orada yerli ve Rus, Fransız, İtalyan, İngiliz, Yunan yabancı yazarların şiir, öykü ve romanlarını sürekli okuyarak okumanın ilk tadını, etkisini o yıllarda edindim. 1948’49’ 50’de üç zorlu peritonit ameliyatı geçirdim. Zorunlu olarak okulu bıraktım. İlçeme döndüğümde de bu okuma alışkanlığı bir sevda sıcaklığıyla ve hevesle sürdürdüm ve bir cesaretle sürekli yazmağa başladım. Yazdıklarımdan bazıları yayımlanmadı. Üzülsem de…

             Dergilerle başlayan edebiyat:

        Soğumadım; umudumu kırmadım; yazmanın kolay bir iş olmadığını öğreninceye kadar hep okudum ve hep yazdım. Büyük kentlerde yayımlanan gazetelerin edebiyat sayfalarıyla Varlık- Yeditepe gibi önemli dergilerde yazı ve şiirlerimi yayımlamaya başladı. Şımarmadım; yazmak için hep okudum. Kitap yayım cetvellerini izleyerek kitaplar aldım. Ünlü yazarlardan binlerce imzalı kitaplarım oldu. Binlercesini kitaplıklara armağan ettim.

            İlk Ankara ve politikaya giriş

1954 yılında fark edildim. Şair Ümit Yaşar Oğuzcan arkadaşım Ankara’da İş Bankası’nda önemli bir mevkideydi. Ankara Karpiç Lokantası’nda edebiyatçılar için verilecek bir yemeğe Anadolu’dan beni davet etti. Uçarak gittim. O akşam adlarını duyduğum ünlü edebiyatçılarla tanıştım.  

          Ulus’ta kaldığım ve bir davette Kervan Palas otelinde rastladığım Prof. Nihat Erim Bey, benimle ilgilendi ve Dinar’a döndüğümde CHP’ye kaydolmamı, beni Meclis’te görmek istediğini söyledi. Milletvekiliğine, Meclis’e hiç özenmedim ama Sayın Erim’in isteğini yerine getirerek Dinar CHP örgütüne katıldım. 23 yaşımdaydm. Birkaç yıl sonra örgüt beni ilçe başkanı seçti. Tam yarım asır ilçe başkanı, belediye meclis üyeliği, belediye başkan yardımcılığı görevlerinde, bir yandan da 1954 yılında kurulan un ve irmik fabrikamızın yoğun olarak yönetiminde bulundum. 50 yıl süreyle işletmemiz ilçenin vergi rekortmeni oldu.

         CHP’nın muhalefet yıllarında Ankara’dan Antalya’ya kadar yapacağı bir gezide CHP örgütü İsmet Paşa’yı Menderes korkusu nedeniyle kabul edemedi. Ankara, zamanın Genel Sekreteri Suphi Baykam Bey beni telefonla aradı. Paşa’yı Dinar’da bir gece için kabul etmemi istedi. Ailece “Şerefle” diyerek kabul ettik. Sonrasında çok sıkıntılar çektik. Ama aldırmadık! 1960’lı yıllarda Abdi İpekçi’nin yönettiği Milliyet gazetesinde “Bir İlçe Başkanının Not Defteri” ve “555 F”. adlı siyasete yaşadıklarımı yazdım, fotoğrafladım.. Gazetede günlerce yayımlandı. İsmet Paşa başta olmak üzere zamanın tüm siyasetçileri ve muhalif yazarlar övgü yağdırdılar. Ayrıca Cumhuriyet gazatesinde de “Buğday, Un, Ekmek” başlıklı mesleğimizle ilgili yazılarım da yayımlandı. Dinar Depremi ile yazılarım da İstanbul gazatelerinde günlerce ve fotoğraflarla yer aldı. Şiirlerim, yazılarım sürekli önemli dergilerde yayımlanıyordu. Gerek siyasi yaşamımla gerek Dinar yaşamımla ve şiir ağırlıklı ilgili yirmi kitabım oldu.

        2000 yılında Salihli Şiir İkindileri’ndeki “Egeli Üç Şair” başlığı altında düzenlenen etkinlikte Dionysos Şiir Ödülünü aldım. Afyonkarahisar, Kocatepe Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Dil ve Edebiyatı Bölümü Yüksek Lisans Tezi olarak “Nedret Gürcan, Hayatı, Sanatı, ve Eserleri “Taşrada Şiire Tutunmak” adıyla benim için 400 sayfalık kitap yayımlandı.

           Dinar’da 1960’lı yıllarda tüm yurda dağılan, siyaset ve edebiyat içerikli Yeni Dostluk ve Vatandaş adlı iki gazete yayımladım. Bu gazetelerden İstanbul gazeteleri alıntılar yaptılar.

           1994 ve 2004’de iki kez Ankara Edebiyatçılar Derneği  Onur Kurulu Üyeliğine seçildim.  Zamanın Sayın Afyonkarahisar Valisi’nin ve Dinar’ın değerli Belediye Başkanı Sayın Saffet Acar’ın ılgileriyle ve Belediye Meclisi sayın üyelerinin oy birliği ile 4 mart 2010 ‘da doğup büyüdüğüm ilçenin en önemli caddesine “Şair Nedret Gürcan Caddesi” adı veridi.

            Daha ne yazayım? Daha ne isterim? Can sağlığından başka…

          Yaşamında hiç ciddi bir kitap okumamış, eli şakağında büyük yazar (!) pozlarında fotoğraf vereni biliyor (!) onlara daha sonra dokunmak üzere şimdilik susuyorum. Ayrıca evimizdeki kitapları gagalayan leyleği de (!) hiç unutmadım. Onları zamana bırakıyorum…

          Evimizi Dinar’dan Ankara’ya taşırken Ankara’da bu büyük kitap birikimini görenler şaşırmışlardı. Şimdi, Ankara’daki çalışma odamın tabanından tavanına kadar binlerce ve binlerce sayfalık dergi, gazete, kitaplarım ve yazılarımla soluyorum, onlar benimle yaşıyorlar; benden sonra da o kitaplar ve yazılarım çocuklarım, torunlarım, sevgili Dinar’ın okurlarıyla ve Türk Edebiyatı’nın sayfalarında yaşayacağından kuşkum yok… Artık bunu diliyorum…

        Rahatsızlığıma kadar belediyemizin web sitesinde yer aldım. Web Sitesi’ndeki yazılarım bir anlamda benim açlığımı gideriyor. Bir yazarın “açlığı” ne demektir? Onu, bu işe bir ömür vermişler bilirler. İnşallah, bir de uzun zamandır üzerinde çalıştığım “Biz Taşralılar” adını verdiğim yeni kitabım olacak. 86 yaşındayım, eşim 85 ve hasta… ben hastayım… sürekli doktor oğlumun kontrolunda ve iyi bir bakıcımızın özenli yardımlarını alıyoruz. Dilerim, sevenlerimizin dualarıyla daha uzun yaşayalım. Bitmedi yazacaklarım var.

           Yazılarımda ve yayımlanan fotoğraflarda bazen tekrarlar oluyor. Bunlar konuların yeri geldiğinde yeniden anımsatmak için zorunlu tekrarlardır. Ama “Biz Taşralılar” kitabımda yine Dinar’ı, daha önce yazmadıklarımı, öbür kitaplarımda olmayanları, unuttuklarımı yazmağa özen gösteriyorum. Ah! Bir de yaşlılık ve hastalıklar olmasa… Hayırlısı…

           Yazılarıma daha çok ara vermemek için bir süre daha tarihi sayılacak eski fotoğraflarla bu sayfalarda olmaya çalışacağım. Değerli okurlarıma inşallah ilk fırsatta yazılarımı da sunacağım.  Saygılarımla,

                  ŞİMDİ  FOTOĞRAFLARLA SANATÇILAR

               Şairler Yaprağı dergimin yayımıyla başlayan ve bu fırsatla beni de görmeğe Dinar’a gelen zamanın ünlü sanatçılarının fotoğraflarından arşivimde olanları yayımlayabiliyorum. Örneğin, 1950’lerde  Dinar’da konuğum olan ünlü şair/ edebiyatçı Cemal Süreya, Tarık Dursun K. gibi ve yazımın sonlarında adlarını sunacağım onlarca ünlü sanatçımızın da kutular içinde canım gibi sakladığım fotoğraflar deprem sonrası kullanılmaz durumdaydı. İşçi özensizliği nedeniyle fabrikamızın buğday depolarına kaldırılan 36 pozluk filmler kasetleriyle ve kutuları içindeki fotoğraflar depo pencerelerinden içeriye giren yoğun yağmur sularının  etkisiyle baskıya giremeyecek ve kullanılmayacak durumda oldular.

             Ben şimdi, sanatçılarımızın Dinar’da konuğum oldukları günlerin fotoğraflarını yayımlıyorum ve 1956 yılı mart ayında ilçemize gelen Aşık Veysel ile başlıyorum:

Fotoğraflar:

  • Aşık Veysel benimle,

  • 2- öğretmen arkadaşımız Reşat Ünsal ile,

  • 3- Sazını çalarken benimle,

  • 4-Yanından ayırmadığı Küçük Veysel’le,

  • 5, 6, 7 fotoğraflar öğrencilerle,

  • 8- Büromda sazıyla çizdiğim portresini burada görüyorsunuz. (Orada bulunanlara sordu: “Bana  benziyor mu?”  Aşık Veysel’in yanıtı şöyle oldu:“Benziyordur;  benziyordur. Şair adamdır o, eli de gönlü de şaşmaz”.  dedi.

          Aşık Veysel, Dinar’da dört gün konuğum oldu. İlk gün Yıldız sineması salonlarında salonu hınca hınç dolduran Dinarlılara, ikinci ve üçüncü günler öğrencilere, dördüncü gün Şehir Kulübü’nde ilçe büyüklerimizle, öğretmen, memur, halkın meraklı kesimine sabahlara kadar süren unutulmaz bir konser vermişti. (Not: Aşık’a memnun olacağı bir para toplandı. Ama öğrenci konserlerinden para almadı…” Ölümünün 44. yılında bu ustaya rahmet diliyorum.

9- Ünlü Rejisör Metin Erksan, Nedret Gürcan, altta asistanı Fikret ve Dinarlı şoför Enver ile 1959’da Dinar Menderes Nehri üzerinde Söke’ye kadar uzanan dokümanter film çekimi günlerinde Suçıkan eteklerinde,

10- Yine aynı filmin çekimi günlerinde Metin Erksan, ben, asistanı Mengü ve Dinarlılar,

11- 1968’de Dinar’da çektiği KUYU Filmi oyuncuları Nil Gönü ve Hayati Hamzaoğlu Karakuyu gölünde filmin bir sahnesinde,

12- Açıklamaı fotoğrafın üzerinde,

13 ve 14- Nedret Gürcan  Metin Erksan’a filmi için kutlama çiçeği sunarken ve konuşmaları esnasında,

15- Kuyu filminin oyuncuları Hayati Hamzaoğlu, Nil Göncü ve Demir Karahan’a çiçek sunarken kutluyor,

16- 17 Nedret Gürcan Nil göncü ve Demir Karahan’la konuşmaları sırasında,

18- 19 KUYU filminin sonunda oyunculardan Demir Karahan, Nil Göncü ve asistan Fikret, Nedret Gürcan’ın daveti sırasında aile fertleriyle birliktedler.

20- Öğretmen- ünlü yazar, (Bizim Köy yazarı)  Mahmut Makal,

21- Dinar’da Nedret Gürcan’la büro önünde, Dinar’da üstte solda Mehmet Göbekli, Mahmut Makal, Öğretmen Reşat Ünsal, Refik Erkmen, oturanlar Isparta’dan Makal’ı görmeğe gelen öğretmenler Dursun Kut ve arkadaşı.

22- Nedret Gürcan’ın İzmir Buca Yatılı Ortaokul’dan arkadaşı, yazar, Yörük Ali Efe’nin oğlu ünlü yazar Cengiz Yörük Dinar’da.

23, 24 Dinar’da Belediye Başkanı Ali Rıza Karakaya sol başta, N. Gürcan, Cengiz Yörük, bir Dinarlı ve Cengiz’in kardeşi, öbür fooğraf solda Cengiz, Nedret, Cengiz’in kardeşi ve arkadaşı.

25- Öğretmen ve ünlü yazar Fakir Baykurt Dinar’da N. Gürcan konuğu öğrencilerle 1960.

26- 1970’li yıllar ünlü film oyuncusu, aktör Fikret Hakan Dinar’da Nedret Gürcan konuğu ortada N. Gürcan’ın yeğeni Osman’la Suçıkan’da,

27- Fikret Hakan Suçıkan’da Dinarlı gençlerle

27/ A- Ünlü Şair ve yazar Özdemir İnce

28- Öğretmen yazar Yusuf Gür’le,

29- solda Necdet Gürcan, yanında şair- yazar Hasibe Ayten, Kemal Özsoy, Bankacı İsmail Altıner’le Dinar’da,

30- Ünlü film ses yıldızı, taklitçi Ferdi Tayfur, arkadaaşıyla Dinar’da Gürcanlar bürosunda

31- Nedret Gürcan, Dinar Haber gazete yazarı, yanımda yetişen sevgili  Ramazan Gürbüz’le,

32- Dinar Belediye Başkanı ve Dinarlı yazarlar bir tören gecesindeler.

33- Dinar’da Mualla Mukadder Nedret Gürcan’la, Şairler Yaprağı bürosunda,

34- Mualla Mukadder Dinar’da Gürcanlar bürosu önünde sevgi gösterisinde bulunanları selamlıyor.

35- Ünlü komedyen Vahi Öz Dinar’da,

36- ünlü dansöz Nimet Alp Dinar’da 1954, 37-şarkıcı Saime Sinan Dinar’da. Önceki  yazımda fotoğrafını koyamadığım Dinar’ın gökyüzü fotoğraflarını çeken Pilot Yzb. Arkadaşım Sami Bozoklu ile.

Tiyatrolar

İlçemde Yıldız Sinema salonunda izlediğim ilk tiyatro: Süheyla Bedriye Tiyatrosu,

Kemal Dirim tiyatrosu ve Avni D,illigil tiyatroları üçer kez, ses taklitçisi Ferdi Tayfur, Münir Özkul, Lale Oraloğlu, Leyla Nil. (Not: unuttuklarım olabilir)

 

Şairler Yaprağı yayınından sonra Dinar’a beni görmeğe gelen fotoğrafları depremde bozulan ve fotoğrafsız olan diğer ünlü, şair, öykü yazarı, sinema oyuncusu, ressam, seramik ve fotoğraf sanatçısının adları:

 

Cemal Süreya, Tarık Dursun K., Bülent Ecevit, Kemal Tahir, M. Şerif Onaran,

Eşi Leziz Onaran, İlhami SoYsal, Ozan Sağdıç, Cengiz Bektaş, Fahir Aksoy, yılmaz güney, fikret otyam, tanju cılızoğlu, seçkin selvi, azime korkmazgil, Aşık İhsani, Hasibe Ayten, Özel Arabul, Osman K. Akol, Mehmet Aydın, Türkan İldeniz, Kemal Bilbaşar, Necati Doğru, İsmail Sivri, Agah Özgüç, Behçetoğlu, Muzaffer Göktan, Musa Sey,irci, Dr. Onur Şenli, Hikmet Çetinkaya, Hamiye Çolakoğlu, Arif Nihat Asya, Kuzgun Acar, Özgen Acar, Aysun K. Kezer, Esma Eser, Nuri Erkal

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.