Köylerin Sorunları Geniş Bir Katılım İle İstişare Edildi

Dinar’a bağlı köylerde yaşanan sorunların belirlenmesi, çözümü ve

DİNAR 14.10.2019, 15:51
Köylerin Sorunları Geniş Bir Katılım İle İstişare Edildi

Köylerin Sorunları Geniş Bir Katılım İle İstişare Edildi

Dinar’a bağlı köylerde yaşanan sorunların belirlenmesi, çözümü ve yapılması gereken işlerle alakalı bir toplantı gerçekleştirildi.

Dinar Kaymakamlığı toplantı salonunda yapılan toplantıya Ak Parti Milletvekili Av. Ali Özkaya, İlçe Kaymakamı Selami Kapankaya, resmi kurum müdürleri ve köy muhtarları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Kaymakam Selami Kapankaya, ilçeye bağlı köylerde devam eden yatırımları ve yapılacak olan işleri anlatarak şunları söyledi, “Köylerimizin parke işlerini karşılamak istiyoruz. 3 köyümüzde içme suyu çalışmalarımız var. Kanalizasyon fosseptiklerinin korunması gibi bir çalışmamız var. Kimsenin çukurlara düşmemesi için 35 köyde çalışmalarımız devam ediyor. Köylerimizde toplulaştırma çalışmaları sürüyor. Bu çalışmaları sulama işleri ile beraber yapmak istiyoruz. Özellikle Donbay ovasından tarla sulama ile alakalı çok yoğun talep var. Ayrıca köylerimize 125 adet çöp konteynırı alınarak teslim edilmiştir” dedi.

Milletvekili Özkaya HaşHaş Olayını Anlattı

Ak Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya son zamanlarda Afyonkarahisar genelinde çiftçilerin tepkiyle karşıladığı haşhaş ekim alanları ile alakalı bir konuşma yaptı. Afyonkarahisar bölgesine uygun haşhaş tohumlarının üretilip, dağıtıldığını ifade eden Özkaya şöyle konuştu, “HaşHaş ekiminde Birleşmiş Milletlerin (BM) belirlediği bir rakam var. Bu rakamda 750 Bin dekar. Her yıl Türkiye olarak 100 ton morfin üretiyoruz. Ürettiğimizin % 80’i ABD’ye satılıyor. Geçtiğimiz yıl ABD morfin almadı, şu an TMO’ların depolarında işlenmemiş haşhaş var. Bu yıl ki kota 500 Bin dekar olarak belirlendi ve ÇKS lı çiftçiler eksin denildi. Ancak fazladan ekmek isteyen köylerimiz gerekli başvuruyu yapsın, biz de dekarı artırmak için elimizden geleni yapalım. Afyonkarahisar’ımızda ve Dinar’ımızda içme suyu maliyetlerini azaltmak için çalışmalarımız var. Güneş enerjisiyle elektriği üretip motopomp ile su vermek istiyoruz. Son olarak ise 5 yıl içerisinde bütün köy yollarını asfaltlamak istiyoruz” dedi.

Toplantının ilerleyen bölümlerinde ise köy muhtarları kendilerine verilen talep, istek kağıtlarına köylerindeki sorunları yazarak kaymakamlık yazı işlerine iletti. İsmail Yılmaz-Dinar

Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 23 Ekim 2020
İmsak 05:46
Güneş 07:08
Öğle 12:47
İkindi 15:47
Akşam 18:16
Yatsı 19:33