Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Dinar’a Gelişinin 90.Yılı

Mustafa Kemal Atatürk’ün Dinar’a gelişinin 90. Yıl dönümü nedeniyle

DİNAR 13.03.2020, 02:07
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Dinar’a Gelişinin 90.Yılı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Dinar’a Gelişinin 90.Yılı

Mustafa Kemal Atatürk’ün Dinar’a gelişinin 90. Yıl dönümü nedeniyle temsili bir yürüyüş programı yapıldı

Dinar Belediyesi Bandosu öncülüğünde, İstasyon Garı mevkiinden başlayan kortej yürüyüşü öncesi belediye zabıta ekipleri tarafından etkinliğe katılanlara Türk Bayrağı hediye edilerek dağıtıldı.

Programa; Kaymakam Selami Kapankaya, Belediye Başkanı Nihat Sarı, Ak Parti İlçe Başkanı İdris Er, CHP Yönetim Kurulu ve Gençlik Kolları Üyeleri, MHP İlçe Başkanı Mustafa Karahan, İYİ Parti İlçe Başkanı Oktay Sayın, İYİ Parti İGM Üyesi Murat Orhan, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Necip Kacar, Dinar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sabri Can bekle ,Emniyet Müdürü Özgür Taşkın, Dinar TSO Başkanı Abdullah Bağırkan, Milli Eğitim Müdürü Ufuk Taşbaş, İlçe Müftüsü Ramazan Avcı, Halk Eğitim Müdürü Gültekin Koçer, belediye meclis üyeleri, belediye birim amirleri, adliye, kaymakamlık ve emniyet personeli ve üyeleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Protokol ve beraberindekiler, Bando Şefi yönetiminde ki Bando eşliğinde İstasyon Garı mevkiinden Kaymakamlık binası önüne kadar temsili bir yürüyüş yaptılar. Yapılan yürüyüş sonrasında Atatürk büstüne Başkan Nihat Sarı tarafından koyulan çelenk sonrasında Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

Programda bir konuşma yapan Başkan Sarı, günün anlam ve önemine binaen şunları söyledi; “Atatürk, yurt gezileri vesilesiyle üç kez de ilçemizden geçmiştir. Bunlardan ilki 12 Mart 1930 tarihinde karayoluyla olmuş, diğer ikisi ise trenle ve tahminen 1935 ve 1937 yıllarında olmuştur. Atatürk’ün ilçemizi karayoluyla ve programlı ziyareti, 12 Mart 1930 tarihinde gerçekleşmiştir.

“Antalya’dan hareketle Burdur’a gelen Büyük Kurtarıcı ve beraberindeki heyet. Burdur’da bir süre dinlendikten sonra Afyon yönüne doğru yola çıkarlar. Cumhur Reisi Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın Dinar’dan geçeceği bütün köylere ilan edilmiş, o gün halk yürüyerek, at, eşeksırtında veya at arabalarıyla erkenden akın akın Dinar’a gelmişlerdir. O zamana kadar görülmemiş bir kalabalık oluşmuştur. Atatürk’ ün konvoyu kasabaya girer ve coşkun sevgi gösterileri arasında Belediye önüne kadar gelir. Halk Atatürk’ün geldiği tarafa doğru hareket edince Belediye önünde izdiham yaşanır.

Kaymakam. Belediye başkanı ve diğer yetkililerle görüşür. Atatürk. Belediye ziyaretinden sonra: ulu Cami’nin şimdiki şadırvanının olduğu yerde bulunan ve kasabanın tek salonu olan Türk Ocağı binasına gider. Halk Atatürk’ü yakından görebilmek için can atmakta, ‘yaşa, varol” sesleri dalga dalga yayılmaktadır” dedi.

Kaymakam Selami Kapankaya programda yaptığı konuşmada; “Bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Dinar’a gelişinin yıl dönümüne hepiniz hoş geldiniz. Bugün hep birlikte yürüyüşle beraber güzel günü hatırlamak anımsamak üzere bir araya geldik. Kuruluşun ve kurtuluşun Afyonkarahisar ve ilçeleri özellikle Dinar Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ziyaretiyle ne kadar önemli bir merkez olduğunu göstermiştir. Dinarlılar başkanımızın da bahsettiği gibi o büyük kahramanı ve devlet adamını büyük bir heyecan ve mutlulukla karşılamışlar ve uğurlamışlardır. Bu gün 12 Mart dolayısıyla İstiklal Marşımız TBMM de ünlü iradenin tecellitağı olan kutlu çatı altında kabul edilmiştir. Yine bizim tarihimizde Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi milli mücadelenin içinde yer almış bir nefer gibi mücadele etmiş olan Mehmet Akif Ersoy’da kurtuluş mücadelesi başlamadan Kuvayi Milli adına Dinar’a gelişmiş burada halkı bilinçlendirmiş konuşmalar yapmıştır.

Böyle büyük insanların önem ve değer verdiği eğitim alanında, sosyal, kültürel ve ekonomik alanda her yönden daha yükselmek bizlere düşün en büyük görevdir. Tarih ders alabildiğimiz kadar faydalıdır. Büyük insanları anmak hatırlamak kadar onların anılarına hatıralarına layık işler yapmak da bizler için çok önemli diye düşünüyorum. Bu vesile ile bugün ilçemizi şereflendiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü onun silah arkadaşlarını İstiklal Marşımızı dolayısıyla kurtuluşumuzu ve kuruluşumuzu destansı bir şekilde ifade eden Mehmet Akif Ersoy’u bu vatan uğruna canlarını feda eden aziz Şehitlerimizi Gazilerimizi şükranla minnetle anıyor hepinize saygı ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 24 Ocak 2021
İmsak 06:38
Güneş 08:03
Öğle 13:15
İkindi 15:53
Akşam 18:17
Yatsı 19:37