Dinar’da İlk Defa Karabuğday Tohumu dağıtıldı

Dinar’a bağlı Gençali köyünde Dinar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından

DİNAR 14.07.2021, 18:15
Dinar’da İlk Defa Karabuğday Tohumu dağıtıldı

Dinar’da İlk Defa Karabuğday Tohumu dağıtıldı

Dinar’a bağlı Gençali köyünde Dinar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından çiftçilere ilk defa üretmeleri için karabuğday tohumu dağıtıldı.
Genç Ali Köyü muhtarlık binasında düzenlenen tohum dağıtma merasimine Dinar Kaymakamı Selami Kapankaya, Belediye Başkanı Nihat Sarı, Dinar İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Necip Kacar, Dinar Ak Parti İlçe Başkanı İdris Er, Köy muhtarı Baha Çekiçci ve köylüler katıldı.

Karabuğday tohumu ile alakalı bazı açıklamalarda bulunan Dinar İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yavuz Karakuyu, karabuğday tohumunun kuzukulağı familyasından bir tür olduğunu, yüz günlük bir bitki olduğunu ve bahar aylarında ekilebildiğini söyledi. Hayvan yeminde, ilaç sanayinde ve çölyak hastalığında gulitensiz beslenmek içinde kullanıldığını kaydeden Karakuyu şunları söyledi, “Bölgemizde ilk defa ekimi yapılacak. İnşallah sezon sonunda çiftçilerimiz güzel kazanç elde ederler” dedi.
Dinar Kaymakamı Selami Kapankaya ise, Karabuğday’ın ülkemizde henüz çok yetiştirilmediğini, ancak ilk defa çiftçilere bu tohumlardan vereceklerini söyledi. Bu dağıtımın arkasında il özel idaresinin, valiliğin ve bakanlığın katkılarının olduğunu da belirten Kapankaya şöyle devam etti, “Karabuğday yetiştirmede biraz gerideyiz. Çok önemli bir bitki. Hayvan yemi olarak da kullanılıyor. Özellikle çölyak hastaları için güzel bir ürün. Daha önce yağlık ay çiçeği tohumu da bu köyümüze dağıtmıştık ve güzel sonuçlar almıştık. İnşallah karabuğday için de iyi sonuçlar alırız “dedi.
Daha sonra ise önceden dağıtılan ay çiçeği tohumlarının verim verdiği tarlalar gezilere incelendi. İsmail Yılmaz- Dinar

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 04 Ağustos 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı