Dinar’da Ekilen Karabuğday’ın İlk Hasatı Yapıldı

Dinar ilçesine bağlı Gençali köyünden bundan yaklaşık 4 ay önce tohumları dağıtılarak

DİNAR 12.10.2021, 16:10
Dinar’da Ekilen Karabuğday’ın İlk Hasatı Yapıldı

Dinar’da Ekilen Karabuğday’ın İlk Hasatı Yapıldı
 

Dinar ilçesine bağlı Gençali köyünden bundan yaklaşık 4 ay önce tohumları dağıtılarak çiftçilere ektirilen karabuğday ürününün ilk hasatı gerçekleştirildi.
İçerisinde gulitenin olmaması ve çölyak hastalarının kullanabileceği bir buğday çeşidi olan karabuğdayın 1 dekarlık arazide ilk ekimde 280 kilo, ikinci ekimde ise 100 kiloluk bir verim alınabileceği belirtildi. Kilosunun ise 8 TL gibi bir rakam etmesi de çiftçiler yönünden sevindirici karşılandı.

Karabuğday hasatı öncesinde bir bilgilendirme konuşması yapan Dinar İlçe Tarım Müdürü Yavuz Karakuyu şunları söyledi, “Temmuz ayında ürünümüzü toprakla buluşturmuştuk. Karabuğday ürünümüz aynı zamanda hayvan yemi olarak ta kullanılıyor. Çölyak hastalarına da gulitensiz ekmek ve diğer unlu mamülleri sunuyor. Bu çok özel bir bitki inşallah bunu bölgemizde yaygınlaştıracağız” şeklinde konuştu.
Konya uluslararası tarım enstitüsünden doktor Ahmet Güneş ise, karabuğday’ın gün geçtikçe ekiminin fazlalaştığını ifade ederek şöyle konuştu, “Bu ürünü buğdayı nerede kullanıyorsak (Bisküvi, ekmeki makarna v.b) aynı şekilde kullanıyoruz. Bu gulitensiz bir ürün. Sağlığa uygun ve yararlı içerisinde bir bitki var. Kalp damar sağlığı açısından da çok faydalı. Bunun önemi bilindikçe kullanımı da artıyor. Ülkenin her yerinde sulu alanlarda 2. Ürün oldu. İlerleyen zamanlarda ise en polüler ürün olması bekleniyor” dedi.
Çiftçileri bilgilendirme konuşmaları akabinde ise biçerdöver tarlaya girerek ilk hasatı gerçekleştirdi.
Hasat yapma merasimine Ak Parti Dinar İlçe Başkanı İdris Er, AK partili İGM Üyeleri Bilal Demiröz, Ahmet Çetin, Dinar Ziraat Odası Başkanı Cengiz Güçlü, Gençali Köyü Muhtarı Baha Çekicci ve köy halkı katıldı. İsmail Yılmaz-Dinar

Yorumlar (0)
banner659
5
açık
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 27 Ekim 2021
İmsak 05:50
Güneş 07:12
Öğle 12:47
İkindi 15:43
Akşam 18:11
Yatsı 19:28