”Büyük Menderes Nehri Yok Olmasın! Bir İmza Ver!”

Büyük Menderes inisiyatifi Dinar temsilcisi Soner Özdemir Dinarda doğan Büyük Menderes

DİNAR 13.07.2021, 16:19
”Büyük Menderes Nehri Yok Olmasın! Bir İmza Ver!”

”Büyük Menderes Nehri Yok Olmasın! Bir İmza Ver!”

Büyük Menderes inisiyatifi Dinar temsilcisi Soner Özdemir Dinarda doğan Büyük Menderes Nehrinde yaşanan kuruma için imza kampanyasının başlatıldığını söyledi. Büyük Menderes İnsiyatifi tarafından toplanan imza kampanyasında ise, bilgiler yer aldı, "

BÜYÜK MENDERES NEHRİ YOK OLMASIN! BİR İMZA VER!
Binlerce yıldan beri insanlığa geçim kaynağı olan, insanlığa can veren, yaşam veren Büyük Menderes Nehri kuruma ve yok olma noktasına gelmiştir. En verimli topraklara ve bitki örtüsüne sahip Büyük Menderes Havzası çölleşme tehdidiyle karşı karşıyadır.
Büyük Menderes Nehri’ne bir yıl içinde 400 milyon tondan daha fazla endüstriyel atık su, kentsel atıklar, jeotermal akışkanlar ve zeytin karasuları bırakılmaktadır. Alıcı ortama her gün, her saat bu deşarjlar yapılmakta, hiçbir idari önlem alınmadığı gibi toplumsal bir tepki de oluşmamaktadır.
Tüm bunların sonucunda Büyük Menderes Nehri ülkemizde “en kirli 3. Nehir” konumuna gelmiştir. Nehrin suyu sulama vasfını yitirmiş, tarımsal sulamada kullanılamaz hale dönüşmüştür.

Gerek iklim krizinin artan etkisi, gerek bölgede yanlış gölet, baraj, su tutma uygulamalarının var olması, gerekse de HES’ler nedeniyle kuraklık ve su yoksunluğu had safhaya çıkmıştır. Tarımda fakirleşme, ürün kalitesinde oluşan bozulma, gıdada seçeneksiz ve güvencesiz kalma, gelir dengelerinde büyük adaletsizliklerin oluşması gibi sosyal sonuçlar halkı canından bezdirmektedir.
Ortaya çıkan bu olumsuzlukların bir an önce sona erdirilmesi adına;
Büyük Menderes Nehri’nin ve havzasının temizlenebilme şartlarının oluşturulması için,
Kirlenmeyi yaratan yer, kişi, kurum ve şartların tespit edilerek çözüm yollarının bulunması için,
Akarsuyun ve içme suyunun yönetsel planlamasının tek bir merkezden programlanarak yönetilebilmesi için,
Oluşan tüm gelir kayıplarının, zarar ve ziyanın tazmin edilebilmesine imkan verilmesi doğrultusunda TBMM’de bir komisyon oluşturularak; “Büyük Menderes Nehri’nin kurtarılması acil eylem planı” adıyla yasal düzenlemelerin yapılmasını talep ediyorum" Denildi

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 05 Ağustos 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı