07.03.2021, 13:35

CORONA AŞI RANDEVULARI NEDEN SIK İPTAL EDİLİR

CORONA AŞI RANDEVULARI NEDEN SIK İPTAL EDİLİR

  1. yaş üstü vatandaşların almakta sıkıntılar çektiği aşı randevuları sık sık iptal edilmekte ve tekrar 182 telefon numarası aranarak randevu almaları istenmesi haklı şikâyetlere neden olmaktadır. Yaşlı kişilerin telefonu düşürmekte zorlandıkları için yakın komşu, akrabalara aratmaları ve güç bela alınan randevunun da aşıya iki gün kala iptal edilmesi birçok vatandaşı mağdur etti.Vatandaşlarauygulanmak üzere dışarıdan getirtilmiş olan korona virüs aşıları randevu sistemiyle yapılmaktadır. 65 yaş üstü vatandaşların 182 telefonundan zor zahmet almış oldukları randevuları da aşılanmaya birkaç gün kala her ne hikmetse iptal edildiği haberleri vatandaşın haklı şikâyetine neden olmaktadır. Büyük şehirlerde 80 yaş üstü olanların çoğunluğu birinci aşısını bile olamayanlar varken aşı randevularını alanların iptal edildiğine dair telefonlara mesaj veya bizzat bildirilmesi özellikle yaşlı vatandaşlarımızı zor durumda bırakmıştır.

Küçük şehir ve kasabalarda seksek yaşın altındaki vatandaşlar bile ikinci aşıyı oldukları halde büyük şehirlerde 80 yaşın üstündeki kişilerden bazıları birinci aşıyı olamayanlar var. Aslında birinci aşı ile ikinci aşının arası 28 gün olması icap ederken pek buna bile dikkat edilmediği vatandaşlardan bazı kişilerin şikâyetlerinden anlaşılmaktadır. Bu konuda sohbet ettiğimiz bazı dost, komşu, arkadaşların 182 numaralı telefonla zor zahmet korona virüs aşı randevularını aldıkları ancak, aşılanmaya iki veya üç gün kala telefonla aşı randevularının iptal edildiği haberi ile mağdur olduklarını söylemişlerdir.182 telefonunu tekrar arayarak müracaat eden kişiler bu numaranın defalarca aradıkları halde bir türlü düşüremediklerinden yakınmaktadır. Zoraki düşürenler ise daha aşılanmaya gitmeden randevusunun iptali vatandaşlarda aşıların dış devletlerden gelmediği için böyle iptaller olduğunu veya gelen aşıların yetmediği dedikodularına neden olmaktadır.

Birinci aşılarını olup ikinci aşı için 182 numaralı telefondan zoraki düşürüp de randevu alanlara bir ay sonra gün verilmektedir. Bazı bilim adamlarının bunun doğru olmadığını aslının birinci aşısını olanların 14 gün sonrasına aşılanma randevusunun verilmesi gerektiğini iddia etmişlerdir. Bu konuda Sağlık Bakanlığının bir açıklama yapması insanlarımızı rahatlatacağını söyleyenler beklenen açıklama bu güne kadar yapılmadığı için vatandaşlar çok tedirgin olduklarını ifade etmişlerdir. Bazı vatandaşlar aşı randevusu aldığı kuruluşa giderek ikinci aşının 14 gün mü?,yoksa 28 gün sonra mı? Yapılmasının doğru olacağı sorularına açıklayıcı bir yanıt alamadıklarından yakınmakta doğru olanın en kısa zaman içinde yetkililerce vatandaşa duyurulmasını istemektedirler.

SAYGILARIMLA

Yorumlar (0)
4
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 12 Nisan 2021
İmsak 04:52
Güneş 06:19
Öğle 13:04
İkindi 16:43
Akşam 19:38
Yatsı 20:59