Büyüğümüz Mehmet Göbekli abi yaşamını yitirdi…

    Değerli okuyucularım,

    Rahatsız olduğumu, yazılarıma bir süre ara vereceğimi “Günlüklerimden Seçmeler 1” başlıklı önceki yazımda belirtmiştim. Şimdi sizlerden bir süre daha izin isteyeceğim. Gün gelir yazılarımda aksama olursa fazla ara vermemek için geçen aylarda yazdığım, ilgi ile okuyacağınız yedek yazılarımdan bir tanesi ile şimdi huzurlarınızdayım…

    Bir zamanlar.. beni bir merak sarmıştı. Dinarlıların ve çeşitli mesleklerden Dinar’da yaşayanların arasında -eğer varsa- müstear, yani “takma” adlarını yazarak yarınlara bırakmayı istemiştim.

    Şimdi, bu satırları yazarken düşünüyorum.. takma adlarıyla andığım değerli kişilerden yaşayanlar var mı? Aramızda olmayanlara Allah’tan rahmet,  yaşayalara ve ‘kendime’ de daha uzun ömürler diliyorum… Ben 1931 doğumluyum, 26 Haziran günü 88 yaşına basacağım. Daha ne yazayım? Dilerim aynı yaşlarda olanlar vardır…Daha uzun yaşayalım…

    Takma adlardan unuttuklarım, eksiklerim varsa unuttuklarımı anımsayanlar lütfen tamamlasınlar diyorum. Dinar’a ilginç bir anı sayfası da bizler bırakmış oluruz. Adlarını hatırlamadıklarımı takma adlarıyla anıyorum.. Zaten bu kışiler daha çok takma adlarıyla bilinirlerdi.

    Hastalığım süresince “geçmiş olsun” dileklerini esirgemeyen değerli dost ve okurlarıma binlerce teşekkürler…

    Selâm, sevgi ve saygıyla…

     Müstear (takma) adlarla andıklarımız.

    Sessiz Şadiye, İsli Osman (Göbekli), Kasap İban, Gazozcu kör Müzü (Samancı), Elektirikçi Kadir Enişte,  Tosun Alisi, Foto Lütfi, Terzi Laklak Ahmet, Kirli Hafize, Üç Fişek, Cemil Ağa, Kerim Usta, Çilingir Amet, Kara Kemal (Özsoy) arkdaşımdı, İyneci Nazente, Davul Ahmet, Klarnetçi Topal (Mustafa), Kahveci Yaşar, Aşçı Kadir, Bisikleçi Avni, Tuzcu İsmet, Kara Yusuf, Elektrikçi Bekir, Deli Süleyman, Kara Muharrem, Karakaya, Mübaşir Tahsin, Hacı Kapsız, Kitapçı Ayhan, Berduş Mehmet, Aloğlu Abdullah, Kavas Ali, Lokmakeş Halit, Yahudi Ahmet Erhan, (çok iyi bir tüccar olduğu için böyle anlılırdı, Türktü), Zarif Teyze, Kuru Kafa Beşir, Arap Baki, Fethi  Kostak, Foto Ahmet, Naci Usta, Helvacı Mehmet, Bücür Hüseyin, Gömbelerin Ismail, Acem Kızı Ayşe, Boyacı Mesut Usta, Biberci, Şekercilerin elli üç Mustafa, Eczacı Ali Yakup, Kara Yusuf, Yumurtacı Recep, Polis Mehmet Amca, Müşerref Teyze, Şoför Hacı, Kara Hakim, Berber Ali, Berber Hidayet, Aşçı Memet Ali, Sinemacı Necip Kaynak, Terzi Şükrü, Avizo Kemal (Erbek, ilkokul arkadaşım), Ağabeyim Prof Necdet Gürcan (üç dört dil bildiği için), Gadıların Nediret, (bendeniz, dedemin kadılığından esintiyle)

     Yazımı Dinar’dan hepimizin tanıdığı bir büyüğümüzün ölüm haberiyle noktalıyorum.

  • Mehmet Göbekli ve Zübeyde Hanım, evlendikleri günlerde

BÜYÜĞÜMÜZ MEHMET GÖBEKLİ ABİ YAŞAMINI YİTİRDİ

 

          Dinarlı, Göbekli Ailesi’nin değerli bir üyesi Mehmet Göbekli Ağabeyimiz 21 Nisan 2008 günü 97 yaşında İzmir’de yaşamını yitirdi. Haberini aldığımda çok çok çok üzüdüğümü belirtmeliyim.

Amcamın eşi yengem Şaziye Hanımın kardeşiydi. O bizim hem akrabamız hem de çocukluğumuzun ve ilk gençlik yıllarımızın ve de sosyal yaşamımızın  ışığıydı. O’ndan yaşama dair çok şey öğrendik. Ayrıca (eski adıyla Santral Caddesinin, şimdiki adıyla Şair Nedret Gürcan caddesinin) yani aynı sokağın, depremde insafsızca yıktırılan (!) karşılıklı evlerin akraba çocuklarıydık…

Merak edenler için yazmalıyım. Göbekli Ailesi Keçiborlu’dan 1900’lü yıllarda Dinar’a göçmüşler. Çarşıda Ulu Cami’nin sokak bitişiğinde şimdi yıkılan bodrumlu iki katlı köşe binaların sahipleriydi. Köşede (tuhafiye, hazır elbise ve çeşitli kumaş satan) büyük mağazaları vardı. Babaları Sadık Amca ve kardeşi Osman Amca hep orada olurlardı. Anneleri Alime Hanım Teyze unutulmaz bir hanımdı.

Mehmet Ağabey, Dinar’ın ilk üniversite okuyan gençlerindendi. Ankara’da Yüksek Ziraat Mühendisliğinde okumuş, bitirmiş ve modern ziraatla ilgili çeşitli yerlerde örnek çalışmalar yapmıştı.

Siyasete de atılan Mehmet Ağabey 1965- 1969 yıllarında 13 Dönem Afyon Milletvekili olmuş, Dinar’a hizmet etmişti.

Dünyalar iyisi eşi İzmirli Zübeyde Ablamızın birkaç yıl önce İzmir’de (93 yaşında) ölümünden sonra belediyemzin web sitesinde ‘O’nun bir Dinar Ablası olarak unutulmaz fayda ve yaşam serüvenini uzun uzun anlatmıştım.

Bir ailede iki değer, iki özlem… Dinar’ın unutamayacağını anılar, yaşam ve bir de aklımızdan hiç  çıkmayan belki de Dinar’ın en şık, en renkli mimarisine sahip üç katlı, arkası havuzlu evleri. Çocukluğumda o eve gider camlardan Dinar’ın renkli görüntüsünü seyrederdim. Unutulmaz bir heyecan…

Tüm alesine Allah’tan rahmet diliyorum, nur içinde yatsınlar…

Ben rahatsızlığım nedeniyle bu güne kadar (28. Mayıs 2008) hiç bilgisayar  kullanamadım, yazmadım. Bilmiyorum bu ölümden Dinar’ın,  daha doğrusu  sevgili Belediye Başkanımız Saffet Acar’ın haberi oldu mu, acı ölüm Dinarlılara duyuruldu mu? Ölüm haberi ve ilânı Hürriyett’te ve İzmir gazetelerinde yayımlanmıştı. Haberleri olmayabilir. Acıyı paylaşalım…

Saygıyla, sevgiyle,

  • Fotoğrafta solda yengem Şaziye Hanım, ortada amcam Mehmet Gürcan, sağda Mehmet Göbekli Ağabey, ortada solda Gönül, ortada Alime Hanım Teyze, küçük kız ve çocuk Sevim ve Coşkun amcanların çocukları.

  • Solda ben, eşim Nuran, ortada Zübeyde Abla, sağda Mehmet Ağabey. 1980’lerde bir toplantıda.

  • Yazıda anlattığım Göbekli Ailesine ait Dinar’ın güzel evlerinden birisi ve arka bahçede havuz başında 1930’lu yılların bir görünümü ve anısı.

  • Bu fotoğrafı birkaç kez yayımladık. Dinar’ın Harman Yeri, Santral Park, çarşıdan Ege ve Akdenize uzanan yolun Uray Caddesi üzerinde Mehmet Ağabeylerin solda üçüncü ev, karşıda benim doğduğum Gürcanlar evi.

Not: Artık yerinde yeller esiyor, siyasetin kurbanı olan bence Dinar’ın en güzel caddesiydi…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.