Bu işin şakası yok, 14 gün kuralına neden uyulmuyor?

Korona virüs konusunu altı ay içerisinde tam üç kez kaleme aldım. Maske-mesafe ve temizlik hususunda haddim olmayarak okuyucularımı uyarıp yardımcı olmaya çalıştım. Yazımın başlığında da okuduğunuz gibi BU İŞİN ŞAKASI YOK? . Dinarda 14 günlük karantinaya alınmış olanlar da kurallara uymadıkları,evlerinde arandıkların da bazılarının bulunmadığı söylentileri var . Bayramdan evvel ülke genelinde on’lara düşen ölüm vakası Bayram tatilinde tedbirlere ve yasaklara uyulmadığı için ülke genelinde maalesef artmaya başladı ve her gecen gün de bu artışın devam ettiğini üzülerek izliyoruz.

Bazı günler sabahları Dinarın önemli cadde ve Cumhuriyet meydanında dolaşıyorum. Benim akciğerlerimdeki solunum yetersizliği ve bu yaşıma rağmen MASKEMİ TAKIP mesafeye dikkat ederek gezindiğim yerlerde %50 vatandaşların maskesiz dolaştıklarına şahit oluyorum. Pandemi karşısında en önemli tedbirler sıralamasında, liste başı olan maske, mesafe ve hijyen olduğunu sağlık kurulları ve sağlık Bakanı her gün televizyonlarda anlatıyorlar. Yalnız MASKE kullanmak bile insanı öldürücü virüs illetinden koruyor. Televizyonlarda bu uyarıları dinliyoruz, gazetelerde büyük manşetlerle tehlikenin her geçen gün artmakta olduğunu okuyoruz ama kurallara uymuyoruz. Hastanelerde hastalananlara yatak kalmadığından bahsediliyor, vakalar böyle devam edecek olursa sağlıkçılar, doktorlar ve 112 de hizmet görenlerin vakalara yetişemeyeceğinden bahsediliyor. Dinarda da karantinaya alınarak 14 gün evinden çıkmaması gereken hastalarında olduğu ve bunların bazılarının gününü doldurmadan sokağa, pazara, gezmeye çıktıklarından arandıklarında evlerinde bulunmadıkları söylentileri dolaşmaktadır. Kaymakamlık tarafından görevlendirilen bazı öğretmen ve memurların, karantinaya alınmış hastaların daha sıkı takip edilmesini isteyen vatandaşlar, ayrıca evinde karantina altına alınmış hastaların daha 14 günlük müddetini doldurmadan dışarıya çıkanlar varsa komşularınca ilgili mercilere bildirmesini istiyorlar.

Polis ve kolluk kuvvetleri her hasta ve karantinada olanlara yetişmesi zor, bu nedenle kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak babından kurallara uymayan ve karantina altındaki kişileri şikâyet etmek insanlık görevidir. Çünkü Hastalığı bulaştıran, çoğalmasına sebep olan bu sorumsuz kişilerdir. Hala daha yasaklara uymayan hem de sorumlu kişilerin bile bu suçları işlemesi düşündürücüdür.

Düğünler yasaklandığı halde yasaklara uymayanlar düğün yapıyorlar. AK parti milletvekili dil ovası ilçesinde 1500 kişiyi davet ederek hem de yemekli düğünle oğlunu evlendirdi. Her kese Yasak olmasına rağmen siyasetçiler, İl valisi ve belediye başkanları, birçok ünlü isimler düğüne katıldı. YASAK TANIMADILAR CEZA DA YAZILMADI. NEDEN? Ve düğüne katılan akrabalarından birisi virüsten öldü.

Dinara 1960 yılında İbrahim Ayrılmaz isminde bir kaymakam tayin edilmişti aynı zamanda Belediye başkanlığına da bakıyordu. Şehri gezmiş esnafın çoğu yaya kaldırımlara eşyalar koyarak işgal ettiklerini görünce iki gün ilan ettirdi ve daha sonra polis ve zabıta memurlarıyla caddelere çıkarak yaya kaldırımdan eşyasını kaldırmamış olan esnafa para cezası ve açık zabıt tutarak iş yerlerini geçici olarak kapatmıştı. Belediye seçimleri yapılıncaya kadar yaya kaldırıma hiçbir esnaf aylarca eşyalarını koyamamıştı. CAZA BÖYLE CAYDIRICI OLMALIDIR.

Kurban bayramından evvel alınmış olan tedbirlerle günlük ölüm olayları on dan aşağılara kadar düşmüşken yanlış bir siyasi kararla bayramda kaldırılan tedbirler sonucu plajlara, sahillere ve eğlence mekanlarına hücum edenler maske ve mesafeyi hiçe sayanlar yüzünden vaka sayıları arttığı gibi ölüm olayları da ELLİ sayısının üstüne çıktı. Her gecen gün de kötüye gidiyor.

Peki, ne yapmak lazım? Hiç kimsenin gözünün yaşına bakmaksızın…

14 GÜNLÜK KARANTİNA ALTINA ALINMIŞ OLAN HASTALARIN GÖREVLİ MEMURLAR TARAFINDAN ÇOK SIKI BİR ŞEKİLDE TAKİP EDİLMESİ, KARANTİNADAKİ HASTALARIN KOMŞULARI TARAFINDAN DA İZLENİP 14 GÜNÜNÜ DOLDURMADAN SOKAĞA ÇIKANLARI POLİSE İHBAR ETLERİ BİR İNSANLIK GÖREVİDİR.

İki gün her saat başı ikişer defa Belediyeden anons edilecek, maskesiz sokağa çıkanlara para cezası ve haklarında ayrıca cezayı işlem yapılacaktır.Diye halka duyurulacak. Üçüncü gün bir Polis, iki zabıta memuru üç beş ekip sokaklarda ceza yazmaya başladıklarında bunu gören maskesizler emin olun evlerinde bile maskeyi çıkaramaz, Şayet bu ekiplere kalabalık meydan ve yollarda Sayın Kaymakam Bey ve Belediye başkanımız Sayın Sarı da iştirak edip görünürlerse vatandaş bunu gördüğünde bu iş kökten halledilmiş olacaktır.

Sorumsuz üç beş kişinin hatasını tedbirlere uyan yüzlerce vatandaş çekiyor. Bu işin artık şakası yok, çünkü ölüm insanları gölgesi gibi takip ediyor. Yasak, kurallara uymayanlara caydırıcı ağır cezalar gelmeli ve takip edilmelidir.

,

SAYGILARIMLA

05326675701

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.