Belediye Anonsları ve Spikerlik

Belediyelerin kurmuş olduğu “ilan ve reklam anonsları” bir çok şehirlerde kaldırıldı veya acil durumlarda kullanılmaya başlandı. Son zamanlarda facebook, instagram gibi sosyal medya o kadar yaygınlaştı ki cep telefonları konuşmanın dışında insanların her türlü haberleşmelerini çok kolay ve çeşitli yollardan yapabilmekteler. Bu nedenlerle bir kişinin geçmişte kaybettiğinin ruhuna mevlit okutacağını duyurmasına, cenazesi olanın hısım, akrabanın tamamını birer birer saydırmasına da gerek yok artık. Spikerlik yapacak kişilerinde kelimeleri tam hakkını vererek söyleyebilmeleri ve ses tonunun da gayet mikrofona uyumlu olması şartı aranmalıdır.

Dinar Belediye ilan servisi 1950 yıllarının sonunda yani bundan yetmiş sene evvel o günlerin şartlarına uyularak hizmet vermeye başlamıştı. Daha evvel Belediyenin tellalı bir bacağı aksak Mustafa bozkurt sokak ve caddeleri gezerek halkın kalabalık olduğu kahvehane, Pazar ve çarşı içerisinde (EY AHALİ) diye başlayan kelimelerle ilanı duyuru yapardı. Daha sonra üç hoparlör ile başlayan yayın hayatı daha sonraları elli hoparlör ile şehrin en uç noktalarına kadar ulaştı. 960 -1980 yılları arasında en ciddi şekilde resmi ilanların haricinde müzikli reklamlarla her kesimin beğenisini kazanmış ve zevkle dinlenir bir hale getirilmişti. Daha sonraları bu cihazları her önüne gelen açıp konuşma yapmalarıyla özelliğini kaybetti. Hatta bazı zamanlarda bu anons yapanlar gülünç durumlara düştüler şöyle ki:

  • Yukarı barkın BÖRÜNDE balık satılıyo alıcekle oraya seyirtsin.
  • Depremde evleri zarar gören deprem (ZADELER)… Gibi anonslar duyduk.

İlanı yapan kişi “ parkın yanında balık satıldığını ifade etmeye çalışıyor, diğeri deprem mağduru olanlara hitap edildiği anlaşılıyor ki onu da ZEDE’ kelimesi yerine ZADELER diye okuyunca mana haliyle çok değişiyor.

Bunlar ve benzeri ilanları çok duyduk. İlan metni yanlış kelimelerden oluşabilir veya cümle düşüklüğü olan ilan veya reklamı vatandaş yazmış getirmiş olabilir bu işte görevli kişi bunları düzelterek okumak mecburiyetindedir. Bunların takibi de Belediye başkanları veya yazı işlerinde görevliler tarafından titizlikle ilgilenilerek işin ehli olmayan personele bu kabil hizmetler geçici bile olsa verilmemelidir. Yoksa Belediye gülünç duruma düşer. Resmi dairelerden gelen AÇİL VE MÜHİM halka mutlaka duyurulması icap eden sağlıkla, tehlike veya afetlerle alakalı duyurular arada bir anons edilse de zira o kadar plaka okunarak aracı başına davet edilme, Mevlit ilanı ve cenazesi olanın hısım, akraba sülalesini tek tek saymaları ve köylerde de ölenlerin duyuruları yapılır oldu ki birçok insanlar kulaklarını anonslara kapattılar.

Daha doğrusu, İlçenin hepsini ilgilendiren ve sadece (ACİL) durumlarda kullanılması gereken ilan sistemi her Allahın günü Dinar dışında ve köylerde bile ölenlerin Akraba, arkadaş, eş, dost ve sülalesinin isimlerini tek tek saydırmasına da gerek yok artık. Hem de bütün İlçe vatandaşı bu yapılan anonsları duymak mecburiyetinde değil. İnsanların kulağı ve gözler telefonlarında, sosyal medyada her an her şeyden haberdar olabiliyorlar. Ayrıca Belediye sitesin de günlük olarak ölüm ilanları yayınlanmaktadır. Bu nedenlerden ACİL anonslar haricinde bu tür ilanlar artık yapılmamalıdır.

  1. yılları başında şehirde 50 ye yakın hoparlör takılarak kurduğumuz ilan servisinde bu işi yıllarca yazı işleri, evlenme ve daha bir çok işin arasında bizler yıllarca yürüttük. Bizden sonra yetiştirdiğimiz kişi de ayrılınca önüne gelen mikrofonun başına geçti ve düzen bozuldu ta ki bu işe şimdi ilan servisinde çalışan Gazi yılmaz gelinceye kadar. Gazi konuşması düzgün, kelimelerin hakkını vererek ve ayrıca ses tonu spikerlikte aranan bir sese sahip olduğundan başarılıda oldu. Gazi Zabıta, imamlık,Bando şefliği ve ilan Memurluğunu bir aralar birlikte yürüttü aklımda kaldığınca o sıralarda gazi’nin olmadığı zamanlar spikerlik yapanlardan birileri yanlış anonslar yapmasına benimle birlikte Dinarlılarda şahit oldular.Bu durumu araştırdığımda eski başkana konuyu açtım ve anonsların Yalnız Gazi Yılmaz tarafından yapılması ve diğer görevlerin başkalarına verilmesi için rica etmiştim. Şu anda onun yaptığı anonslar anlaşılır şekilde dinleniyor ve herkes de memnun. Ancak, Gazi Yılmazın izinli veya olmadığı zamanlar yerine anons yapacak bir kişinin yetiştirilmesi gerekir. Bunu da spiker Gazi Yılmaz personel içinde bu işi yapabilecek Memuru tespit ederek Başkanlığa öneride bulunması lazım. Ayrıca vatandaşlar her gün köylerin ölüm ilanlarının okunmasından tedirginler. Dinar haricinde vefat edenlerin bütün sülalesini isim isim sayarak cenaze ilanı yapılmasına da artık bir son verilmelidir.

SAYGILARIMLA. 05326675701

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.