Bayramlar cenaze evine dönüyor.
Yasaklayın bu uzatma tatilleri

Senesi içinde iki Dini bayramımız var, daha günü gelmeden hükümet yetkilileri bayramdan önce dokuz ile on gün arasında Bayram tatili yapılacağını açıklıyorlar, insanımızda bir şehirden başka bir şehre arabasıyla gitmeyi planladığından yollardaki yoğun trafik ölümlü kazalara sebep oluyor. Her bayramda yüzden fazla insanımız ölüyor, Bayram yapılacak evlerden cenazeler çıkıyor, feryat figan bayram zehir oluyor. Artık buna bir son vermenin zamanı geldi sanırım. Ya, kalıcı köklü ve caydırıcı tedbir alın veya YASAKLAYIN BU UZATMALI BAYRAM TATİLLERİNİ. Son zamanlarda saten gelenek ve göreneklere uyarak Bayramlarda Anne, Baba ve akraba ziyareti diye bir şey kalmadı. Arabaya atlayan yazlıklara, deniz kenarlarına giderken yolda ölüyor.

Yılı içerisinde kutlamaya çalıştığımız iki dini bayramlarımız var Ramazan ve Kurban biri üç gün diğeri dört gün yetkili merciler daha bayram gelmeden hafta tatillerini de içine alıp bayramın dokuz, on gün tatil yapma kararı veriyor. Bu karar çalışan kesimi sevindireceği yerde tatilin uzatılma kararı bayram yerine maalesef bazı evlere ateş düşürüyor. Bayramda yoğun trafik nedenleriyle daha bayram başlamadan kazalarda ölenlerin sayısı artmakta, yaralananlar ise çoğunluğu ömür boyu sakat kalmaktadır. Bayram tatili boyunca trafik yoğunluğunun artmasına bağlı olarak trafik kazalarında da artış yaşanıyor. Geçmiş yıllara baktığımızda 1990 yılından bu yana bayramlarda 6812 ölü,18.034 yaralı olduğu görülüyor. Türkiye sigortacılar birliği, meydana gelen kazaların çoğunluğu açık hava ve düz yolda gerçekleştiğine dikkat çekerek , Bayram tatili öncesi uzun yola gidecek sürücü trafik kurallarına aynen uymalarını tavsiye ediyorlar. Peki, bu kurallara uyuluyor mu? Hayır, maalesef hem de çoğunluğuna uyulmuyor.

Düşünebiliyor musunuz, Bayram nedeniyle kilometrelerce uzakta bulunan yakınlarınıza kavuşmak,hasret gidermek,bayramlaşmak kucaklaşmak için ailecek çocuklarınızla bu kadar zahmetli zor şartlar altında arabanızla yoğun trafiğe rağmen yola çıkıyorsunuz, gecen yıllarda bu yollarda trafik kazasında sizin gibi düşünüp yola çıkanların kaza geçirip öldüklerini biliyor yüzlercesinin sakat kaldığını duyduğunuz,gördüğünüz halde gitmeye yola çıkmaya karar verdiniz . Ben dikkatliyim, Ben iyi bilirim, bana bir şey olmaz zihniyetiyle çıktığınız yoğun bayram trafiğinde yolda istemeden yaptığınız bir kaza veya sizle hiç alakası olmayan karşıdan gelen, aynı istikamete gittiğiniz sürücünün bir anlık hatasıyla geçirdiğiniz trafik kazasında hayatınızı kaybetmeyeceğiniz veya yaralanıp ilerde birde sakat duruma düşmeyeceğinizin bir garantisi var mı? O zaman tedbirli olmakta yarar vardır. Bayramda yola çıkmak şart mı? , Bayramdan sonrasına ertele, Çalışıyorsan bayramdan sonrasına izin al gideceğin yere daha selamet bir zamanda git, Bayram izdihamına katılma, bu keşmekeş ölümlü trafiğe girme işini sağlama al, bilinçli hareket et, sen bari” Ben bu bayramlarda yola çıkmam “de…

Yıllardır her iki dini bayramlarımızda yüzlerce insanımız ölüyor binlercesi yaralanıp çoğu sakat kalıyorlar. Birçok aileler bayramı yaşamak yerine evlerine ateş düşüyor, bayram yeri cenaze evlerine dönüyor. Buna sebep olanların başında da üç, dört günlük tatilleri uzatıp dokuz güne çıkaran Hükümet yetkilileri gelmektedir. Her sene yüzlerce insanın öldüğünü bildikleri halde bayram tatilini uzatmak için karar alanlara bir Allahın kulu çıkıp “yapmayın, bayram tatillerini uzatmayın, trafikte her sene yüzlerce insan ölüyor. Bunu bildiğiniz halde neden bir tedbir almıyorsunuz”Diyen, uyaran bir kişi maalesef çıkmıyor. Yüzlerce insan ölüyor, binlerce kişinin yüreği yanıyor, aile yuvaları yıkılıyor sanki bu ölümler normalmiş gibi ertesi sene tekrar aynı hatalar tekrarlanıp Bayram tatilini uzatmak için karar alınıyor. Maksat turistik otel sahiplerinin cebini doldurmak. Peki, üretim ve imalatçıyı neden pas geçiyorsunuz ?” O da tatilin uzatılmasını istemiyor” .

Bu böyle devam etmez, etmemesi lazım? Her Bayram arifesi alınan tatil uzatma kararı tatil kararı değil,” ALDIĞINIZ KARAR YÜZLERCE İNSANIN ÖLÜM KARARIDIR” artık birileri çıkıp bu işe bir dur desin? Sevaba girersiniz. Yakınlarınız, yandaşlarınız para kazanacak diye masum insanların ölüm kararına bilerek imza atmayınız. Bu iş böyle devam etmemelidir? Özellikle Bayramda Trafiğe çıkan sürücülerin çoğunluğu araba sürmesinden aciz, frenin, gaz pedalı yerini bile bilmiyor. Bırakın trafik kurallarını, sürücü belgesi almış bir sürü gözünün birisi görmeyen, bir eli kesik, ayakları sakat kişiler trafikte cirit atıyorlar. Altmış yaşına gelmiş kişilerden mülkünü satarken doktor raporunu isteyen yasalarımız, yetmiş beş yaşındaki reflekslerini tamamen yitirmiş kişilere sürücü belgesi verildiği müddetçe bu kazalar sona ermez, ceza yazmakla da bu ölümleri hiç önleyemezsiniz. Ya köklü, kalıcı ve caydırıcı çok ağır cezalar getirin veya yasaklayın bu Bayram tatili uzatma kararlarınızı. İyi Bayramlar.

SAYGILAR.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.