ALTMIŞ SENE EVVELKİ DİNAR BELEDİYESİ

Dinar Belediye Başkanı Rahmetli Mehmet Dedeoğlu bir dava nedeniyle1958 de mahkûm olmuş, Belediye başkanlığı için Mecliste yapılan oylamada Rahmetli Feyzi Başyiğit bir oy fazlasıyla başkanlığa seçilmişti.1959 yılının baharı Dinara gelmişti Gençler birliği spor kulübü altın yıllarını yaşıyordu, Bende iyi bir kaleci olarak Isparta’dan transfer teklifleri alıyordum. O yıllarda Dinarda insanların yegâne zevk aldığı eğlencesi futbol maçlarıydı. Dinar çok kuvvetli bir ekipti ilçelerden çok Vilayetler ile maç yapıyor ve çok başarılı sonuçlar aldığı için Dinar halkı da futbolcuları elüstünde tutar, her istekleri hemen karşılanırdı. Takımı eski vefa kalecisi Rüstem etyemez yetiştirmişti. Kendisini rahmetle anıyorum.

Rahmetli Ali veziroğlu tarafından yapılmış olan Belediye Binası şimdiki Dinar Eczanesinin olduğu yerde iki katlı düzme taş bir binaydı. Bodrum katında itfaiye araçları birinci kat girişte sağında zabıta birimleri, arka kısımda Muhasip Mustafa culhaoğlu, muavin Mehmet kitiş (fanto) ,onun karşı odada elektrik ve su işletmeleri Muhasip Ali rıza Nergün,varidat memuru Ali kaynak ,tahsildarlar çalışırdı. Daha arka kısım iş bankası olarak kiradaydı. İkinci kat Belediye Başkanlık makamı hemen yanında ilan yaptığım oda, yazı işlerinde Başkatip Halil Ural, katip Mustafa Tuncay, karşı odada fen Memurları puantör, nikah kıyılan ve Meclis salonu vardı. O yıllarda bir Memur kendi kadrolu işi haricinde birden fazla işe bakarlardı. Memur az fakat iş çoktu. Belediye Elektrik santrali çalıştığı için hat bakım memurları ve 3 vardiya çalışan santral makinistleri çoğunluktaydı.

Rahmetli Mustafa Tuncay gözünden bir rahatsızlık nedeniyle Aydın Hastanesinde uzun aylar tedavi için ayrıldığından ilan işlerini tamamladıktan sonra ben yazı işlerine yardım etmeye başlamıştım. Başkâtip Rahmetli Halil Ural aynı zamanda evlenme işlerini de birlikte yaptığı için yalnız iki görevde zorlanıyordu. Başkanın onayı ile ilan işlerini müteakip yazı işlerinde çalışmaya başladım. Dinar’a 1960 yılının baharı gelmişti, başkan Feyzi Baş yiğit günün birçok saatlerini suçıkan parkında yapılan çalışmalara nezaret etmekle geçiriyor, Belediye işçilerinden bazıları şimdiki eski otel yeni müzenin altındaki suyun çıktığı dağın altını kazmalarla oyarken bazıları da çiçek dikimi, çapalama işleriyle uğraşıyorlardı. Arada sırada Mesai sonunda suçıkana gittiğimizde rahmetli Feyzi başyiğit’i hep orada oturduğunu, yapılan işleri takip ederken görürdüm. Bana bir gün şehir içindeki hoparlörlerin yetersiz olduğunu şehir merkezinde hoparlör olmayan yerlerin kroki üzerinde işaret ederek yeni hoparlör takılacak yerleri tespit etmemi istedi. Ben bu işlerle uğraş verirken 27 Mayıs ihtilalı oldu.

İhtilal olduğunu sabahın erken saatinde eve gelen Polis ve Jandarma dolu arabanın bizim kapıya geldiğinde öğrendim. Bir astsubay askeri bir ihtilal olduğunu, Komutan ile Kaymakamın Belediyede olduklarını acil bir ilan yapılması gerektiği için beni almaya geldiklerini söyledi. Belediyeye geldiğimde Başkanlık odasında Yüzbaşı ve Kaymakam Macit İskender oğlunun oturduklarını gördüm. Yüzbaşı, bana uzattığı yarım sahifelik ilan metnini yarım saatte bir üst üste iki sefer okumamı söyledi. Bu bildiride ikinci bir emre kadar halkın sokağa çıkmamaları, çıkanlar hakkında kanuni işlem yapılacağı, acil işi olanların caddelerde nöbet tutan polis ve jandarma erlerine haber verilmesi isteniyordu. Yazı kaleminde fırıncılara, fabrika sahiplerine bazı önemli kişilere yapılması gerekli olan talimatlar yazılarak Zabıta memurlarınca gönderdik. Elektrik santralinde çalışan makinist ve hat bakım memurlarıyla içme suyu, itfaiyede görevli olanlar tespit edilerek belgeleri sıkıyönetim komutanlığınca verildi. Belediye Başkanlığına Kaymakam Macit İskender oğlunun bakacağı Afyondan sıkıyönetimce bildirildi. O yıllarda şehir dört yol semtine doğru kayıyordu, gelen geçen otobüsler mola yeri olarak burada eğlendiklerinden bir hareket vardı bu semtte. Bir yandan yeni yerleşim kalabalık yerlere hoparlör konulması için çalışmalar yaparken diğer taraftan ihale edilen yayın cihazı anifinin montajı ile ilgileniyorduk.

  1. şehir içinde tespit ettiğim yeni hoparlör yerlerinin listesini Kaymakama bildirmek için gittiğimde kendisinin tayininin çıktığını Gelen yeni Kaymakam İbrahim Ayrılmazla beni ona “Belediye spikeri” diye tanıştırdı. ayrılırken İbrahim Ayrılmaz yarın belediyede toplantı yapacağını saat 1o da bütün personelin hazır bulunmasını memurlara iletmemi, hoparlör konusunun da belediyede görüşmemizi söyledi. Nikâh salonunda bir toplantı yaptı ve çalışmaların hiç aksatmadan eskiden olduğu gibi devam etmesini, işi aksatanların işlerine hemen son verileceğini, Muhasebe,varidat, elektrik işletmesi ve su birimlerinde değişiklikler yaptı. i Belediyenin Ambarı, Yazı işleri kâtipliği ve spiker olarak üç görev birden verdi. Tespit ettiğim 40 yere yeni hoparlör alınması için encümenden karar alınmasını istedi. Bu işleri yapan firmalara teklif yazıldı ve bir ay içerisinde şehir içine 40 hoparlör yeni anifiyle beraber monta edilerek faaliyete geçti.

Belediyenin yapmış olduğu yüklü masrafı çıkarmak için bir şeyler yapmak lazımdı Belediye Başkanlık odasında Radyo, plak çalar ve Sac kılı gibi şeridi olan eski yıllardan kaldığını tahmin ettiğim bir ses alma cihazı vardı, onu radyocu Necati ustaya tamir ettirdim. O yıllar hoşa giden ve dinlenen radyoların reklamlarından esinlenerek vatandaşlar tarafından ilan için verilen metinleri ben müzikli reklamlara dönüştürerek ses cihazına kaydedip öğle paydosları ve ikindin Belediye ilan servisinden şehir merkezine dağılmış kırka yakın hoparlörden müzikli reklam yayını yapmaya başladım. Yeni çıkan şarkıcıların plaklarını çoğunlukla Diş tabibi Muzaffer Maden ve İmren lokantası sahibi hakkı ezen oğlundan temin ediyor ve değişik programlar için geceleri de çalışıyordum. Halk tarafından tutulan müzikli reklamlara ilgi okadır arttı ki berber dükkânlarından, ekmek çıkaran fırınlara kadar reklam vermeye başladılar ve haliyle Belediye ilan gelirlerine de katkı sağlamıştık.

Yaklaşık bir buçuk sene görev yapan İbrahim ayrılmaz tayini çıkmasıyla gitti, yerine Sabahattin Durak oğlu geldi. Sabahattin Durak oğlu yarı günü kaymakamlık da yarı günü Belediye hizmetine baklamla geçirirdi, işleri oluruna bıraktı fazladan Belediye görevlerinde bir faaliyeti olmadı. Belediyenin işçisini iş makinelerini Devletin yapmakla yükümlü olduğu Okullar ve sivil toplumun işlerinde kullanmaya başlayınca vatandaşlar tarafından şikâyetler başladı ve Mülkiye müfettişleri gelmeye başlamıştı. Yılar çabuk geçti ve 1963 yılı aralık ayında yapılan seçimlerle Feyzi Baş yiğit Belediye Başkanlığını kazanıp Belediye’yi teslim aldı. Yaklaşık üç buçuk sene ihtilal Hükümetinin Belediye’yi askeri Komutanlar ve Kaymakamlar tarafından yönetimine de son verilmiş oldu.

SAYGILARIMLA. 05326675701

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.