25.10.2018, 16:48

​​​​​​​Ak Parti AKP’ye karşı

Ak Parti AKP’ye karşı

Türkiye’yi kesintisiz 16 yıldır yöneten bir parti Ak Parti.

Neredeyse her iki kişiden birinin oyunu alıyor. Milyonlarca üyesi var. Ve yaşadığımız şehir, Türkiye ortalamasının da üzerinde bu siyasi hareketi destekliyor.

Büyük bir sosyal hareket ve topluluk olması nedeniyle, zaman zaman aynı konu hakkında birbiri ile aynı düşünmeyen, farklı sesler çıkartan bir görünüş ortaya koyuyorlar. Bana göre iki farklı Ak Parti var. Birisi Tayyip Erdoğan’ın siyaset aracı olan bir kurum olan Ak Parti, diğeri ise onun siyasallaşmış ve partileşmiş hali olan AKP.

Bu farkı, birçok gelişmede rahatlıkla görebilirsiniz. Mesela son yaşanan hadiselerde benim tanıdığım Ak Partililer;

BİR: Andımız’ın okunmasından değil rahatsızlık, aksine mutluluk duyuyorlar.

İKİ: Rahip Brunson’un elini kolunu sallayarak çekip gitmesini hazmedemiyorlar.

ÜÇ: Emeklilikte yaşa takılanları haklı buluyorlar.

DÖRT: Suriyelilerin ülkemizde bu kadar uzun süre kalıp, yerleşmesinden rahatsızlar.

BEŞ: MHP Lideri Bahçeli’nin bu ülke için önemli bir siyasetçi olduğuna inanıyorlar ve MHP ile aynı yolda yürümekten mutluluk duyuyorlar. MHP’yi Ak Parti’nin yapacağı muhtemel hatalarda bir sigorta gibi koruduğunu düşünüyorlar.

ALTI: Parti yöneticilerinin, belediye başkanlarının ve meclis üyelerinin akçeli işlerinden rahatsız olduklarını saklamıyorlar.

YEDİ: Hemen hemen tamamı sadece ve sadece Recep Tayyip Erdoğan bu partinin başında olduğu için oy verdiklerini, eğer o olmazsa kapısından bile girmeyeceklerini söyleyip kendilerini “Reisçi” olarak niteliyorlar.

- - -

Diğer taraftan bu partiye gönlünü vermiş emek vermiş bir çok AKP’liler ise,

BİR: Andımız konusunda yan bahçeleri Eğitim Bir Sen gibi düşünüyorlar. Gerici, baskıcı, militarist, totaliter zihniyetin ürünü olarak düşündükleri öğrenci andının kaldırılmasına, toplumsal barışın ve uzlaşının sağlanması, demokratik bir Türkiye’nin inşası adına destek veriyorlar.

İKİ: Rahip Brunson’un tahliyesi ile düzelen Türkiye-ABD ilişkilerinin uzun vadede Türkiye ekonomisi ve bölge istikrarı açısından doğru buluyorlar.

ÜÇ: Erken emeklilik konusunda emeklilikte yaşa takılanların emekli olana kadar beklemesini doğru buluyorlar.

DÖRT: Ensar-muhacir düzlemi çerçevesinde Türkiye’ye gelen Suriyelileri kabulleniyorlar. Hatta uzun vadede Osmanlı gibi birçok milletin bir arada yaşadığı bir büyük devlet olma yönünde bunun bir başlangıç olduğunu düşünüyorlar.

BEŞ: MHP ile ittifakı başından beri yanlış buluyorlar. Aynı seçmen tabanına hitap ettikleri için kendi rakiplerini büyütecekleri konusunda endişeliler. Bir çoğu İyi Parti’nin MHP’den fazla oy alacağını ve MHP’nin Mecliste grup kuramayacak hale geleceğini, hatta ittifak yapmasalar barajı aşamayacağını söylüyorlardı. Yerel seçimlerde ise Kürt kökenli seçmenden oy almak için MHP ile kesinlikle yan yana gelinmemesi gerektiğine inanıyorlar.

ALTI: Zaman içerisinde yıpranan tartışmalara konu olan parti yöneticilerinin kendileri için çok büyük handikap olmayacağını, seçimlerde her halükarda vatandaşın parti amblemine oy vereceğini düşünerek bu tür eleştirilen yöneticilerine sahip çıkıyorlar. Tabir yerinde ise “sarı öküzü” verdiklerinde sıranın kendilerine geleceğini ve partinin uzun süre ayakta kalamayacağına inanıyorlar.

YEDİ: Recep Tayyip Erdoğan’ı çok sevmelerine rağmen, ileride onun yokluğunda da partinin ayakta kalması için asıl olan parti kimliğidir düsturunu kendilerine şiar ediniyorlar.

Bugün bana göre siyaset sahnesinde yaşananlar bu iki farklı düşüncenin çatışması.

Değişik fikirlerin ve bakış açılarının olması bazen bir siyasi harekete renk getirir, enerji getirir. Bazen de böyle çatışmalar sonuçta siyasi yarılmaya yol açar.

Sonuçta bekleyip göreceğiz. Ak Parti mi kazanacak, yoksa AKP mi?

Bende merak ediyorum.

Ertuğrul Sevim

ertugrulca@msn.com

Yorumlar (1)
Gurbetteki Afyonlu 2 yıl önce
Sayın Yazar;
Peki ya yıllarımızı verdiğimiz MHP? 13 yaşında Türk Ocaklarıyla başlayan sevdamın ocağı MHP? EYT oylamasında çekimser kalacak partimi MHP? Siz bunu içinize sindirebildiniz mi? Ocak çocuğu olarak ben asla sindiremedim. Ben yaşa takılmadım daha çok var ama hakeden birçok kişiye üzüldüm. Hepsi bu...
banner632
banner633
16
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 28 Ekim 2020
İmsak 05:51
Güneş 07:14
Öğle 12:47
İkindi 15:42
Akşam 18:10
Yatsı 19:27