Yurdunuseven, “Sigara hem sağlığı hem ekonomiyi olumsuz etkiliyor”

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili, Tutuklu ve Hükümlü Hakları Komisyonu Başkanı İbrahim Yurdunuseven

AFYONKARAHİSAR 08.02.2021, 15:03
Yurdunuseven, “Sigara hem sağlığı hem ekonomiyi olumsuz etkiliyor”

Yurdunuseven, “Sigara hem sağlığı hem ekonomiyi olumsuz etkiliyor”

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili, Tutuklu ve Hükümlü Hakları Komisyonu Başkanı İbrahim Yurdunuseven 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda;

"Sigara, her yıl milyonlarca insanın hayatını sonlandıran ve bu milyonlarca insanın ailesine derin acılar yaşatan sinsi bir zehirdir. İnsan sağlığını doğrudan etkileyen ve en çok zarar veren faktörler arasında yer alan sigara, günümüzde hala doğrudan ya da birçok hastalığa sebep olarak insan hayatını sonlandırmakta veya sağlıklı bireylerin engelli olarak yaşamını sürdürmesine sebep olmaktadır.Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı, aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir alışkanlıktır.Dolayısıyla sigara kullanımı hem insan sağlığını hem de ekonomiyi olumsuz yönde etkilemektedir. Tüm bu olumsuz etkilerine rağmen sigara bırakıldığı andan itibaren vücut kendi kendini tamir etmeye başlar. Ancak on yıl içinde vücut hiç sigara içmemiş bir insanın vücudu haline gelebilmektedir. Bu yüzden hastalıklar kapınızı çalmadan sigarayla vedalaşmalı, insana en büyük nimet olan temiz havayla ciğerlerinizin temizlenmesine müsade etmelisiniz."

Spor yapmanın önemine de vurgu yapan Yurdunuseven; "9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü sigaradan kurtulmak isteyenler için yeni bir başlangıç fırsatı olabilir. Bu fırsatı değerlendirmeli ve daha sağlıklı bir yaşam için gündelik sporumuzu aksatmadan düzenli olarak yapmaya özen göstermeliyiz. Zira gündelik yaşantımızda yapacağımız sporun sağlımıza çok büyük faydaları olacaktır. Dünya Sigarayı Bırakma Günü’nde tüm sigara kullanan bireyleri daha sağlıklı bir yaşam için sigarayı bırakmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 05 Ağustos 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı