“Yaşlanmak Elimizde Değil Ama Sağlıkla Yaş Almak Elimizde”

Doğum oranlarının düşmesi ve teknolojik gelişmelerin sağlık hizmetlerinde etkili kullanımı,

AFYONKARAHİSAR 23.03.2021, 18:36
“Yaşlanmak Elimizde Değil Ama Sağlıkla Yaş Almak Elimizde”

“Yaşlanmak Elimizde Değil Ama Sağlıkla Yaş Almak Elimizde”

Doğum oranlarının düşmesi ve teknolojik gelişmelerin sağlık hizmetlerinde etkili kullanımı, bilinçli beslenme ve hareketli yaşam, ortalama yaşam beklentisinin uzamasına ve yaşlı nüfusun toplam nüfus içerisindeki payının artmasına olanak sağlamıştır. Yaşlı nüfus artış hızına paralel olarak yaşlılık ve yaşlı sağlığı konularında farkındalık yaratmak amacıyla “18–24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası” olarak anılmaktadır.

Yaşlılarımızın toplumsal yaşama aktif olarak katılmalarını, sosyal, kültürel ve ekonomik haklara sahip ve kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamak, kişi, kurum ve devlet olarak öncelikli görevimizdir.

Nüfusun yaşlanması sağlıktan sosyal güvenliğe, çevreye, iş olanaklarına, sosyal kültürel faaliyetlere ve aile hayatına kadar toplumun tüm yönlerini etkilemektedir. Bu öngörüden hareketle Bakanlığımız çalışma planlarında yaşlılık ve sağlık hizmetlerinin düzenlenmesine özel önem verilmektedir.

İnsanlarda görülen pek çok hastalığın ilerleyen yaşla birlikte arttığı bilinmektedir. Yaşlılıkta daha iyi ve kaliteli bir yaşam için bu sağlık sorunlarından korunmak gereklidir.

Korunmak için temel ilkeler arasında;

  • Yeterli ve dengeli beslenme,
  • Doğru fiziksel aktivite ve egzersiz yapmak da yer almaktadır.

Kısaca “sağlıklı yaşam ilkeleri” olarak bilinen bu kurallara uyulması durumunda yaşlanma ile ortaya çıkabilecek olan önemli sağlık sorunlarından etkili bir şekilde korunmak mümkündür.

  1. bu ilkeler arasına salgından korunmayı da eklememiz gerekir. Genç yaşlı demeden herkesi etkileyen, can kayıpları yaşatan, sevdiklerimizi bizden ayıran Covid-19 salgını, ilerleyen yaşla birlikte daha çok görülen kronik hastalıklara eklendiğinde daha ağır bir tablo oluşturup daha ölümcül olmaktadır. Bu sebeple Bakanlığımızca alınan salgın tedbirleri arasında yaşlılarımızı korumak için özel önlemler de alınmıştır. Bunlardan birisi olan yaşa özel sokağa çıkma kısıtlamasının amacı da tamamen onları korumaktır. Şu an kısıtlama olmasa da öncelikle büyüklerimizin gerekli olmadıkça dışarıda fazla zaman geçirmemesi ve özellikle kalabalık ve kapalı ortamlarda bulunmaması sağlıkları için çok önemlidir. Dışarı çıkmak gerektiğinde de her fırsatta hatırlattığımız maske-mesafe ve hijyen kurallarına kesinlikle uymalıdırlar.

İnsanoğlunun var olduğu günden bugüne kadar üzerinde en çok düşündüğü, araştırma yaptığı, türlü çareler aradığı ama bir türlü engelleyemediği gerçek yaşlanmaktır. Yaşlanmanın önüne geçemiyoruz ama sağlıklı yaşlanmak ve sağlıkla yaşamak elimizde.

Geçmişten günümüze milli değerlerimizi, kültürümüzü taşıyan bizi geçmişle buluşturan değerli büyüklerimizin ellerinden saygıyla öpüyor, sağlıklı bir ömür diliyorum.

Uzm.Dr.Serhat Korkmaz

İl Sağlık Müdürü

Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 24 Haziran 2021
İmsak 03:36
Güneş 05:27
Öğle 13:05
İkindi 17:00
Akşam 20:34
Yatsı 22:17