Vali Yiğitbaşı İlk Projesini Açıkladı

Türkiye Çevre Haftası kapsamında Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı

AFYONKARAHİSAR 06.06.2022, 20:33
Vali Yiğitbaşı İlk Projesini Açıkladı

Vali Yiğitbaşı İlk Projesini Açıkladı

Türkiye Çevre Haftası kapsamında Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı ve protokol üyelerinin katılımıyla kutlama programı düzenlendi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Mustafa Oruç konuşma yaptı. İl Müdürlüğü olarak çevre, şehircilik ve iklim değişikliği alanlarında yürütülen projeler ve çalışmalara dair bilgiler verdi.

Daha sonra söz alan Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ise Afyonkarahisar’ın çevre ve sıfır atık projesi alanında mevcut durumunu ve yürütülen faaliyetleri anlattı.

Çevre Konusunda Bilinci ve Hassasiyeti Artırmalıyız

Cumhurbaşkanlığımızca 5 Haziran’ı içine alan haftanın her yıl “Türkiye Çevre Haftası” olarak kutlanacağını hatırlatan Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı: “ Bu yıl Türkiye Çevre Haftası’nı sürdürülebilir, doğa ile uyumlu, daha temiz, daha yeşil yaşam vurgusuyla kutluyoruz. Biyolojik çeşitliliğin korunduğu, doğal kaynakların sürdürülebilir kalkınma yaklaşımıyla yönetildiği, çevre kirliliğinin önlendiği bir gelecek için öncelikle çevre konusundaki hassasiyetin ve bilincin artırılması gerekmektedir. Bir portakal kabuğu 6 ayda, sakız 5 yılda, plastik torba 20 yılda, plastik şişe 1000 yılda piller ise 100 yılda doğadan temizlenebiliyor. İşte bu verilerden hareketle her kesim tarafından Sıfır Atık Projesine verilecek destekle hep birlikte daha temiz bir çevre inşa edebiliriz” dedi.

Yemekler Çöp Yerine Sokak Hayvanları ile Yeşil Alanlara

Yeni bir projesinin de müjdesini veren Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı: “Her canlının daha güzel şartlarda yaşamaya hakkı vardır. Bu bilinçle; bugün itibari ile “Yemekler Çöp Yerine Sokak Hayvanları ile Yeşil Alanlara” projesine start veriyoruz. Tüm belediyelerimiz ile işbirliği içinde, Valiliğimiz Hayvanları Koruma Kurulu himayesinde; ilimizdeki oteller, yurtlar, kamu kurumları, hastaneler ve restoranlarda ortaya çıkan yemek artıkları ile et ürünleri işleyen tesislerdeki proses artıkları düzenli olarak toplamayı hedefliyoruz. Toplanan yemek ve proses artıklarını hijyen şartlarına uyumlu geri dönüşüm tesislerinde değerlendirerek kuru mama ve kompost üretimi planlıyoruz. Bu sayede barınak ve sokaklardaki hayvan dostlarımızın yemek ihtiyaçları ile park, bahçe vb. yeşil alanlarımızın gübre ihtiyaçlarını karşılamayı düşünüyoruz. Aynı zamanda Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi saygıdeğer hanımefendi Emine Erdoğan’ın himayelerinde sürdürülen Sıfır Atık Projesi’nde de ilimizin en iyi noktaya gelmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu anlamda ‘Dünya Çevre Günü'nü kutluyor, sağlıklı bir gelecek, temiz bir çevre ve mutlu günler diliyorum” ifadelerini kullandı.

Vali Yiğitbaşı’nın konuşmasının ardından Geleceğimiz Temiz Hava ve Temiz Su temalı resim yarışması, Geleceğimiz Sıfır Atık resim, şiir ve kompozisyon yarışmaları ile Atık Pil Toplama kampanyasında derece alan öğrencilere Vali Yiğitbaşı ve protokol üyeleri tarafından ödülleri takdim edildi.

Halk oyunları gösterileri ve müzik dinletisiyle kutlamalar sona erdi.

Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 02 Temmuz 2022
İmsak 03:40
Güneş 05:30
Öğle 13:07
İkindi 17:02
Akşam 20:34
Yatsı 22:16