​​​​​​​‘’uyuşturucu ile mücadele’’ konferansı gerçekleştirildi

Anadolu Gençlik Derneği Afyonkarahisar Şubesi tarafından organize

AFYONKARAHİSAR 17.01.2020, 17:26
​​​​​​​‘’uyuşturucu ile mücadele’’ konferansı gerçekleştirildi

‘’uyuşturucu ile mücadele’’ konferansı gerçekleştirildi

Anadolu Gençlik Derneği Afyonkarahisar Şubesi tarafından organize edilen 45. Dönem MGV Sohbetleri kapsamında ‘’Uyuşturucu ile Mücadele’’ konulu konferans gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Konferans Salonu’nda gerçekleştirilenkonferansa konuşmacı olarak katılan Temiz Toplum Derneği Genel Başkanı Bilal Aykatıldı.Bilal Ay konuşmasında; ’’Sadece İstanbul’da 500 bin kişinin uyuşturucuya bulaştığını, 200 bin kişinin ise bağımlı olduğunu. Aileleri ile birlikte düşünüldüğünde etki alanı 2 milyonu bulduğunu ifade etti.

TEDAVİDE BAŞARI ORANI TÜRKİYE’DE % 1,5

Bilal Ay; ‘’Uyuşturucu kullanımının başlama yaşı ise 8’e kadar düşmüş durumda. Uyuşturucudan ölüm yaşı 14 ve bu çok vahim. Bu rakamlara karşın, tüm Türkiye’de ki AMATEM’lerin yatak kapasitesi yalnızca 1062. Bağımlı olarak tedavi altına alınanların AMATEM’lerde uyuşturucu bulabildiğini duyuyoruz. AMATEM’lerden 2-3 aydan önce randevu alınamıyor. Tedavide başarı oranı Türkiye’de yüzde 1,5. Bu rakamlara da bakınca AMATEM’lerin çok yetersiz kaldığı görülüyor" dedi.

Sentetik uyuşturucu tehlikesinin kolay ulaşılabilirliği ve ucuz olması dolayısıyla arttığını dile getiren Ay, "İstanbul'da uyuşturucu kullanan insan sayısı 500 bin civarında, bunların 200 bini bağımlı. Bu da demek oluyor ki sokaktaki her 40 kişiden 1'i uyuşturucuya bulaşmış durumda"

Bilal Ay, uyuşturucu bağımlılarının, uyuşturucu kullanma sebepleri arasında ailevi ve ekonomik problemleri gerekçe gösterdiklerini dile getirdi. Ay, "Bizim zaafiyetlerimizin de bir sonucu bu, işsizlik sorununa çözüm getirilmeli, aileler çocuklarına sarılmalı, sevgili göstermeli" diye konuştu.

TEDAVİ MERKEZLERİNİN KAPASİTESİ YETERSİZ

Bilal Ay, tedavi sürecinde Alkol ve Madde Tedavi Merkezi (AMATEM)'nde yatak sayılarının yetersiz olduğunu dile getirerek, "Aileler, çocuklarını tedaviye ikna etseler bile, aylarca bekleyebiliyorlar. Çünkü uyuşturucu bağımlı oranı dikkate alındığında tedavi merkezlerinin kapasitesi yetersiz" dedi.

Yorumlar (0)
10
kapalı
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 13 Nisan 2021
İmsak 04:51
Güneş 06:18
Öğle 13:03
İkindi 16:44
Akşam 19:39
Yatsı 21:00