UNESCO Gastronomi Şehirlerinde Sürdürülebilirlik Paneli Yapıldı

3. Uluslararası Turizm ve Lezzet Festivali 3. gününde de dolu dolu geçti. Mutfak sanatlarının ön plana çıktığı

AFYONKARAHİSAR 16.10.2021, 16:13
UNESCO Gastronomi Şehirlerinde Sürdürülebilirlik Paneli Yapıldı

UNESCO Gastronomi Şehirlerinde Sürdürülebilirlik Paneli Yapıldı

3. Uluslararası Turizm ve Lezzet Festivali 3. gününde de dolu dolu geçti. Mutfak sanatlarının ön plana çıktığı festivalde; Afyonkarahisar Gastronomisi tüm yönleri ile ele alındı. Çeşitli söyleşi ve panellerin yapıldığı festivalde, ‘UNESCO Gastronomi Şehirlerinde Sürdürülebilirlik’ adlı Panelde Gastronomide sürdürülebilirliğe dair merak edilen sorulara yanıt verildi.

3. Uluslararası Turizm ve Lezzet Festivali 3. gününde ‘UNESCO Gastronomi Şehirlerinde Sürdürülebilirlik’ adlı Panel yapıldı. Panelin Moderatörlüğünü TV Spikeri Neşe Berber yaparken; Belediyemiz Kültür ve Sosyal İşler Müdürümüz İhsan Akar, Girne Amerikan Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünün dünyaca tanınmış “Duayen Chef” ödüllü öğretim üyesi Ali Özçil, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu'nda Genel Sekreter Yardımcısı Vekili Tolga Korucu konuşmacı olarak yer aldı.

Yemek kültürünün önemini aktaran Belediyemiz Kültür ve Sosyal İşler Müdürümüz İhsan Akar konuşmasında sürdürülebilirlik kavramını tüm yönleri ile ele alınarak festivalde yansıtıldığını vurguladı. Akar; “Gastronomi turizmi çok önemlidir. Seyahat gideceğimiz yerlerin öncelikle yemek kültürünü araştırırız. Nerede ne yenir sorularını sorarız. Bu anlamda Gastronomi Turizmi öncelikli bir turizm. Kültürün taşınabilirliği olduğu için yemeklerimiz ile kültürleri bir arada tutabiliyoruz. Bizim amacımız yemeklerimizin sürdürülebilirliği. Yapılan yemeklerin aynı şekilde korunarak yüz yıllar boyu sofralardan hiç eksilmemesidir. Bu nedenle Afyonkarahisar Gastronomisini tüm yönleri ile geleceğe taşımak en büyük hedefimiz. Bu doğrultuda farklı şehirlerin yemek kültürünü de bu festivalimizde yer verdik. Yeme içmenin insan ilişkilerine etkisi oldukça büyüktür. Bu durum atasözlerimize bile yansımıştır. Anadolu irfanı gelenekleri yemeklerimize de yansımıştır. Sürdürülebilirlik adına bizlerde elimizden geleni yapıyoruz. Bizlere bu imkânı veren Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek başta olmak üzere Türkiye Aşçılar Federasyonu ve festivalimize katılan tüm katılımcılarımıza, şeflerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

Panelde özellikle ‘Afyon Haşhaşı’ üzerine bilgilendirmede bulunan konuşmacılar, Gastronomi şehri Afyonkarahisar’ın yöresel ürünlerinin sürdürülebilirliğini ele aldı. Öte yandan sürdürülebilir gastronomi konusunda, yemeğin hazırlanma aşamasında hiçbir doğal kaynağın boşa harcanmamasını ve üretimin gelecekte de çevreye ya da sağlığa zararlı olmayacak şekilde devam ettirilmesinin önemine dikkat çekildi. Katılımcıların sorularının da yanıtlandığı panel teşekkür plaketi takdimi ile sona erdi.

Yorumlar (0)
banner659
16
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 29 Kasım 2021
İmsak 06:21
Güneş 07:48
Öğle 12:51
İkindi 15:22
Akşam 17:44
Yatsı 19:06