07 Mart 2019 Perşembe 00:52
Üç aylar ve Regaip Kandili..

Üç aylar ve Regaip Kandili..

Değerli okurlar;

Üç aylar (Receb, Şa'ban, Ramazan) denilen bir nurlu devre, bir manevi bereket, fazilet mevsimi başladı.

Bizler bu yeni fırsatta kendimize yeniden çekidüzen vermeli; günden güne safileşip yüksele yüksele, Şaban'dan, Ramazan'a Arifane geçmeli; en sonunda da maddi, manevi ve ruhi bakımdan gerçek bir bayrama ermeliyiz.

İnançlı insanlar bu güzel fırsatları iyi değerlendirsinler; gündelik olağan alışkanlıklarından sıyrılsınlar, aşk ve şevklerini tazelesinler, tevbelerini yenilesinler, Allah'ın razı olduğu yola girsinler, cennet yönüne yönlensinler; yıllık manevi muhasebelerini yapsınlar!

Geçen Ramazan'dan beri halleri nasıl; kar-zarar durumları ne alemde? Ne gibi sevaplar, hayırlar yaptılar. Ahirete, mahkeme-i kübraya ne türlü hazırlıkları oldu? Hangi kötü huyları bıraktılar, hangi iyi ve güzel hasletleri iktisab eylediler? Ömr-i azizleri ne yola sarf oluyor? Yüce Mevlâ cümlemizin akibetini hayr eylesin, hepimize imân-ı kâmil ile, ardımızda eserler, sadaka-i cariyeler bırakarak, hayırlı evlatlar yetiştirerek, ümmet-i Muhammed Aleyhisselam'a en güzel ve en faydalı hizmetler yapmış olarak, ahirete göçmeyi nasib ü müyesser eylesin!

İnsanın, alıştığı kötü yaşamını bırakması da, sahip olduğu iyi hal ve hasenatını devam ettirmesi de zordur. Şeytan hiç boş durmaz, aman vermez, en salih kimseleri bile ayartmaya, baştan çıkartmaya çalışır; şerrinden Allah'a sığınmalı, devamlı abdestli gezmeli, dilinden zikrullahı eksik etmemeli!

Bu mübarek aylar, günler ve geceler büyük fırsatlardır. Ramazan'a hazırlık, Receb ayından başlar. Receb dikim ve ekim, Şaban tımar ve bakım, Ramazan ise hasat ve biçim ayıdır.

Ramazan'da bol ve bereketli mahsûl almak, çok ecir ve sevap kazanmak, mânevî muradına ermek isteyenler Receb ayında içten ve kalpten tevbe edip, çok nafile oruç tutsunlar, çok sadaka versinler, çok tevbe ve istiğfar eylesinler; dini, tasavvufi ve ahlâki eserleri, büyük alimlerin nasihatlerini çok candan takip etsinler, gece ibadetine kalksınlar, çok dua etsinler ki muratları yerine gelsin!

Ne mutlu gaflet etmeyip, kadr ü kıymetini bilip gereğince istifade edebilenlere!

Bakınız;

Abdül-Kadir-i Gîlânî (k.s.) (Hayatı; Hicri 470-561/Mîlâdi 1077-1166) Günyetü't-tâlibîn adlı eserinde şöyle yazıyor:

"Receb: tevbe; Şa'ban muhabbet; Ramazan da Hakk'a kurbiyet ve vuslat ayıdır."

"Receb: Günahı, zulm ü cevri terketme; Şa'ban: Salih amel işleyip vefa gösterme; Ramazan ise Sıdk u safaya erme ayıdır."

"Receb'de şevkle girişilen tevbe ve hasenât, kabule mazhar olur; Şa'ban'da işlenmiş eski seyyiat, afv ü mağfiret kılınır; Ramazan'da ise kula, ilâhi ihsan ve ikramlar bahşedilir."

Bu sebepten, baştacımız, göz nurumuz ve gönül sürûrumuz, sevgili Peygamberimiz, bu ÜÇ AYLAR hakkında:

"Receb Allah'ın, Şa'ban benim, Ramazan da ümmetimin ayıdır." buyurmuş.

Zünnûn-ı Mısrî rh.a. diyor ki: "Receb ekme, Şa'ban sulama ve tımar, ramazan ise hasad ve biçim ayıdır."

"Sene bir ağaca benzetilse Receb, o ağacın yapraklanma; Şa'ban, çiçeklenip meyvalanma; Ramazan ise olgunlaşan mahsülün devşirilip toplama zamanıdır."

Değerli okurlarım; Bu büyük lutfun kadrini bil! Acaba bir dahaki tevbe mevsimine erebilecek misin? Fırsat geçirme, tembellik ve gafleti kov, gayrete gel, Hakk'a dön! O'nun engin rahmetine talip ol, yolunda zikrinde daim ol ki cümle felah bundadır.

Kudsi ve mübarek gecelerin tüm okuyucularıma hayırlı, feyizli, sevaplı, karlı ve faydalı olmasını Cenab-ı Hak'dan bütün kalbimle temenni ve niyaz eyler, daha nice mutlu ve kutlu günlere, gecelere, bayramlara afiyet ve saadetle ulaşmalarını dilerim.

Son Güncelleme: 07.03.2019 02:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
TAHİR VURGUN 2019-03-07 17:23:02

HAYIRLI KANDİLLER

Avatar
bekirerten 2019-03-07 09:42:01

ağzına sağlık değerli hocam yüce mevlam sizlere sağlık şifalar versin