Tarihi Uzun Çarşı'da Dönüşüm Başladı

Afyonkarahisar'ın vizyonunu ve ekonomisini genişletecek yenileme projesi olan Tarihi Uzun Çarşı

AFYONKARAHİSAR 21.07.2022, 18:31
Tarihi Uzun Çarşı'da Dönüşüm Başladı

Tarihi Uzun Çarşı'da Dönüşüm Başladı

Afyonkarahisar'ın vizyonunu ve ekonomisini genişletecek yenileme projesi olan Tarihi Uzun Çarşı Dönüşüm projesi ile çarşı beklediği ve özlediği günlere kavuşacak.Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek'in vizyon projeleri arasında olan tarihi Uzun Çarşı yatırımda çalışmalar start aldı. Trafik ve transit geçiş düzenlemeleri, şehrin tarihi mimarisine uygun dizayn edilen modern çarşı dükkanları, iş yerleri ve rekreasyon alanları ile cazibe merkezi haline gelecek yenileme projesi çalışmaları, esnaflarımızı ve vatandaşlarımızı mağdur etmeden yapılıyor. Ekiplerimiz restore ve değişim çalışmalarını gündüz ticari hayatın etkilenmemesi için gece sürdürüyor.

Bu proje ile Afyonkarahisar'ın kalbi niteliğinde olan uzun çarşı, parmakla gösterilen, istihdam üreten, şehir merkezinin ekonomisinin lokomotifi olan tek merkezlerden birisi olacak.

Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek'in esnaflarla yaptığı istişare toplantıları ardından talebe uygun olarak üretilen projede fiziki çalışmalar başladı. Proje; esnafların istekleri, beklentileri göze alınarak tarihi yapıya uygun olarak hazırlandı. Görsel kirliliğinin önüne geçmek amacıyla proje kapsamında tabelalar traverten olacak şekilde tasarlanacak. Uzun Çarşı yolu 4 metre, kaldırımlar ise 4 metre olacak şekilde yenilenerek toplamda 12 metre uzunlukta alan oluşturulacak. Çevre aydınlatmasının da modern mimariye uygun olacak şekilde tasarlandığı proje de çalışmalar hızla sürüyor.

Projede kullanılacak yapı malzemelerinden, dış cephe uygulamalarına kadar tüm detayın yer aldığı yatırımımız şehrimiz için tarihi öneme sahip nitelikte. Projemizle birlikte birçok kemikleşmiş sorunda çözüme kavuşacak. Böylelikle, çarşımızdaki imar hatalarından kaynaklı problemler, görsel kirlilik, trafik sorunları ortadan kalkacak çarşı silueti de yeni baştan değişecek. Yapılan çalışmalar kapsamında tarihi uzun Çarşı'nın yeni bir kimliğe kavuşması, Afyonkarahisar'ın turizm ve ticaret hayatına da önemli ölçüde katkı sağlaması hedefleniyor.

ZEYBEK BAŞKAN BÖLGEDE İNCELEMEDE BULUNDU

Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek'te proje sahasında incelemelerde bulundu. Yetkililerden bilgi alarak yapılan çalışmaları inceledi. Uzun Çarşı'nın yeni bir kimliğe kavuşması ve ekonomik anlamda esnafların ve şehrin kalkınması adına bu projeyi hayata geçirdiklerini aktardı. 86 adet cephe iyileştirme yapılacağını belirten Başkanımız Mehmet Zeybek; "Şehrimizin çehresini değiştirmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda farklı projeler hayata geçiriyoruz. Tarihi Uzun Çarşı'nın kimliğine uygun, tarihi doku korunarak çalışmalar yapılıyor. Esnaflarımızla daha önce görüşüp istişarelerde bulunmuştuk. Projenin detaylarını anlatarak bilgiler verdik. Varılan mutabakatlar ardından çalışmalarımız başladı. Ekipler titiz bir şekilde cephe iyileştirme ve sağlıklaştırma yapıyor. Tabela kirliliğinin önüne geçilecek, trafik sorununu ortadan kaldıracağız. Transit geçişler olacak, kaldırım ve yol genişleyecek. Vatandaşlarımız da esnaflarımızda daha sakin ve ferah bir ortamda alışveriş yapma imkânına sahip olacak. Bizlerde tarih şehri Afyon'da bu önemli çarşının cazibe merkezi olması için gayretle çalışmamızı tamamlayarak hizmete sunacağız" açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Yarın seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Yarın seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Namaz Vakti 17 Ağustos 2022
İmsak 04:35
Güneş 06:06
Öğle 13:07
İkindi 16:53
Akşam 19:58
Yatsı 21:23