Tarihi Büyüleyen Evler Yeniden Canlanıyor

Başkanımız Zeybek Sokak Sağlıklaştırma Çalışmalarını İnceledi

AFYONKARAHİSAR 27.07.2021, 18:20
Tarihi Büyüleyen Evler Yeniden Canlanıyor

Tarihi Büyüleyen Evler Yeniden Canlanıyor

Başkanımız Zeybek Sokak Sağlıklaştırma Çalışmalarını İnceledi

Afyonkarahisar’ın tarihi yapılarını gün yüzüne çıkarmayı sürdüren Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’in talimatları ile ‘Afyon Evleri’ yeniden turizme kazandırılıyor. Bu kapsamda kentsel sit alanında bulunan Ulu Cami ve çevresinde 'tarihi dokuya uygun olarak' başlatılan sokak sağlıklaştırma (restorasyon) ve cephe iyileştirme çalışmaları tüm hızı ile sürüyor. Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek; AK Parti Milletvekilimiz İbrahim Yurdunuseven ile birlikte Afyonkarahisar’ın eşsiz güzelliğine güzellik katacak sağlıklaştırma çalışmalarını yerinde inceledi. Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek, restorasyonlar ile bambaşka bir görünüme kavuşacak olan tarihi evlerde devam eden çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Geleneksel Türk mimarisinin en güzel örnekleri ile kale eteklerini süsleyen Afyonkarahisar’ın ilk yerleşim yerlerinden biri olan yapılara yapılan inceleme gezisine; Başkan Yardımcılarımız Süleyman Karakuş ve Murat Öner de eşlik etti.

200’E YAKIN TARİHİ ‘AFYON EVİ’ TURİZME KAZANDIRILIYOR

Belediyemiz, bu çalışma ile sadece fiziki mekânı değil sosyo kültürel yapıyı da içine alan bütüncül koruma anlayışı kapsamında çekim noktaları ve cazibe merkezleri oluşturmayı hedefliyor. Yaklaşık iki yılda bitirilmesi hedeflenen Sokak Sağlıklaştırma Uygulamaları; Bedesten Kavşağından başlayarak Ulu Cami önü ve çevresini de içine alan toplam 116 binayı kapsamaktadır. Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’in seçim vaatleri arasında yer alan ve yatırım bedeli 12 MİLYON TL olan ‘Sokak Sağlıklaştırma Projesi’ tamamlandığında bölge yeni bir çehre kazanmış olacak.

Yorumlar (0)
banner659
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 16 Eylül 2021
İmsak 05:10
Güneş 06:33
Öğle 12:58
İkindi 16:28
Akşam 19:13
Yatsı 20:30