Sürücüler dikkat! 26 güzergaha radar koyuldu

Emniyet Genel Müdürlüğü; Ankara, Afyonkarahisar, Aksaray, Çorum, Eskişehir ve Konya'da

AFYONKARAHİSAR 14.02.2022, 19:59
Sürücüler dikkat! 26 güzergaha radar koyuldu

Sürücüler dikkat! 26 güzergaha radar koyuldu

Emniyet Genel Müdürlüğü; Ankara, Afyonkarahisar, Aksaray, Çorum, Eskişehir ve Konya'da 26 'Ortalama Hız İhlal Tespit Sistemi'nin kurulum çalışmalarının tamamlandığı açıkladı. EGM duyurunun devamında sürücülerden yasal hız sınırlarına uymalarını istedi.

EGM'den yapılan yazılı açıklamada, şehirlerarası karayollarında kazaların yoğunlukla meydana geldiği güzergahlarda Kent Güvenlik Yönetim Sistemi/Plaka Tanıma Sistemi kullanıldığı, hızdan kaynaklı trafik kazalarını önlemek ve güvenli trafik akışını temin etmek amacıyla 'Ortalama Hız İhlal Tespit Sistemleri' kurulum çalışmalarının başladığı belirtildi.

"1451 KM'YE 26 ORTALAMA HIZ İHLAL TESPİT SİSTEMİ KURULDU"

Açıklamada, "Projenin ülke geneline yaygınlaştırılarak yürütülmesi safhasında; Ankara, Afyonkarahisar, Aksaray, Çorum, Eskişehir ve Konya illerimiz sınırları içerisinde kamu kaynaklarının etkin, ekonomik ve verimli kullanılması hedeflenerek, toplam 1451 kilometre uzunluğundaki 26 'Ortalama Hız İhlal Tespit Sistemi'nin kurulum çalışmaları tamamlanmıştır. Sistemlerin öncesine, sürücülerimizi bilgilendirmek amacıyla trafik işaret ve uyarı levhaları yerleştirilmiş olup, 14 Şubat 2022 tarihinden itibaren hız ihlallerine yönelik olarak trafik denetimlerinde kullanılmaya başlanacaktır. Elektronik Denetleme Sistemleri ile yapılan hız ihlali denetimlerinde; sürücülerimiz üzerindeki trafik güvenliği algısının güçlendirilmesi ve algılanan yakalanma risk duygusunun artırılması hedeflenmektedir. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerinin sağlanmasının önceliğimiz olduğunu hatırlatır, sürücülerimizin yasal hız sınırları başta olmak üzere tüm trafik kurallarına uymaları hususunu kamuoyuna saygıyla duyururuz." denildi.

Edinilen bilgiye göre: Bu alet bildiğimiz radarlar gibi değil. Çünkü içinde hem Radar hem de Lidar var. Yani hem elektromanyetik dalgaları hem de lazer ışınlarını kullanıyor. Gece de, gündüz de, hareketli de, sabit de olunması fark etmiyor. Yağmur, kar, tipi, sis hiç önemli değil. Ayrıca aynı anda 2 kilometre mesafeden karayolundaki bütün taşıtları aynı anda algılayabiliyor. İsterse yolda aynı anda 100 araç olsun. Ayrıca karşıdan gelen taşıt kamyon ise hız sınırını ona göre, otomobil ise ona göre hesaplıyor. Videoya alıyor ve GPRS'i kullanarak, Trafik Denetleme Sistemi üzerinden, Adrese Dayalı Nüfus Sistemine bakarak cezayı anında e-devlet'ten size gönderiyor. Yani ceza suçu işlediğiniz an devreye giriyor.
Lütfen trafik kurallarına uyalım. Uymayanları uyaralım
Gece, gündüz, hareketli, sabit fark etmiyor. Trafik kurallarına mümkün olduğunca uyun.

Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 01 Temmuz 2022
İmsak 03:39
Güneş 05:30
Öğle 13:07
İkindi 17:01
Akşam 20:34
Yatsı 22:16