SP Merkez ilçe Başkanı Ayva, “Beceriksizlikleri de tartışmalıyız.”

Saadet Partisi Afyonkarahisar Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Ayva, haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamada:

AFYONKARAHİSAR 09.08.2021, 14:08
SP Merkez ilçe Başkanı Ayva, “Beceriksizlikleri de tartışmalıyız.”

SP Merkez ilçe Başkanı Ayva, “Beceriksizlikleri de tartışmalıyız.”

Saadet Partisi Afyonkarahisar Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Ayva, haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamada:

“Değerli basın mensupları, muhterem dava arkadaşlarım bizleri takip eden kıymetli vatandaşlarımız; 9 AĞUSTOS 2021 pazartesi günkü haftalık basın açıklamamıza hoş geldiniz.

HİCRİ YILBAŞI

Hakikat, adalet ve barışa doğru olan yolculuğumuzun 1443. yılında; Hicrî yıl başının ülkemize, İslam alemine ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini temenni ediyorum.

BU GİBİ KONULARDA İDAM YENİDEN GÜNDEME GETİRİLMELİDİR

Umutla bulunmasını beklediğimiz Azra Gülendam Haytaoğlu’nun acı haberi geldi. Yaşanan vahşet kanımızı dondurdu. Her türlü şiddetin ve özellikle kadın cinayetlerinin son bulması için artık etkili ve somut adımlar atılmalıdır. Katliamı yaptığı kesin olarak bilinen ve tereddüt olmayan bu gibi konularda idamın yeniden getirilmesi gündeme alınmalıdır. Bu adamı al, hapset yıllarca kime ne faydası olacak. Bazıları cezası bitince ikinci cinayeti işlemekte tereddüt bile göstermiyor. Yaşanan bu olayla ilgili alınacak kararların, atılacak adımların destekçisi olacağımızı ifade ediyorum. Yeter ki bir can daha yanmasın, bir kızımızı daha kaybetmeyelim.


BECEREKSİZLİKLERİ DE TARTIŞMALIYIZ

İnsanlar keşke evim yansaydı diyecek' açıklamasını yapanları, işini zamanında yapmayıp 'gerekirse uzay aracı alırız' diye hamasi nutuklar atanları, düğüne giden kayyumları ve bütün bu aymazlıkları da milletimizin vicdanına havale ediyoruz. Elbette çıkan yangınlarda ihmal veya kasıt olup olmadığı tüm yönleriyle aydınlatılmalıdır. Ayrıca ciğerlerimizi yakan bu yangınlardan sonra yetersizlik ve beceriksizlikleri de uzun uzadıya tartışacağız elbette, tartışmalıyız.

AFET ZAMANLARINDA DA ALGI OLUŞTURMANIN TELAŞINDALAR

Afet öncesinde hazırlıksız, afet anında ise telaşlı bir yönetimle karşı karşıyayız. Ve keşke bu telaş, sadece afetle mücadelenin telaşı olsa… Her zaman olduğu gibi birileri afet zamanlarında da algı oluşturmanın telaşında. Haberlere ambargo koyulmasını doğru bulmuyorum. Tabii tahriklere, iftiralara ve yanlış bilgilere engel olunmalıdır ama gerçekler de halka mutlaka ulaştırılmalıdır. Birtakım medya organları ise hâlâ manşetler atıyorlar; neymiş yangınla mücadelede dünyaya örnek olduk. Allah akıl, fikir versin. Millet perişan, dünyaya örnek olmuşuz.

UÇAK MI HELİKOPTER Mİ AVANTAJLI TARTIŞMASI YAPIYORLAR

Afet öncesinde tartışılacak şeyleri afet anında tartışıyorlar. Uçak mı avantajlı, helikopter mi. Yangın almış başını gidiyor, bunlar açıklama yapıyor; aslında helikopter kullanmamız daha avantajlıymış da uçakları bundan dolayı bir tarafa bırakmışlar. 2002 yılında ülkemizin 19 yangın söndürme uçağı vardı. Bu veriler ortadayken hâlâ uçakların olmayışına başka başka bahaneler üretmek ayıptır. 2016'da Anadolu Ajansı'nın yaptığı haberin başlığı; "Türkiye'den gönderilen yangın söndürme uçakları, İsrail'deki yangına müdahale ediyor." Şimdi ihtiyaç duyulan böyle bir zamanda uluslararası yardım almak acziyet değil, dayanışmadır.

ORMAN YANGINLARINDAKİ MANZARALAR DÜŞÜNDÜRÜYOR

Sosyal medya üzerinden yürütülen ve bizzat İletişim Başkanlığı tarafından körüklenen hashtag savaşları Türkiye’nin sosyal ayrışmışlığını ve afet diplomasisindeki başarısızlığını göstermektedir. Orman yangınlarında karşılaştığımız manzaralar ve hazırlıksızlıklar bize olası bir İstanbul Depremi'nde nasıl bir manzara ile karşı karşıya kalacağımızı düşündürüyor. Bu iktidarın "önlemler alındı, hazırlıklıyız" demesine maalesef güvenmiyoruz.

MAKAM SAHİPLERİNE FİLO KURMAKTAN YANGINLA MÜCADELE FİLOSU KURAMIYORLAR


Bu ülkenin vatandaşları ülkemizin ormanları yeterli ve etkili bir filo ile korunsun istiyor. Ama maalesef adalet olmayınca, hesap verme olmayınca makam sahiplerine filo kurmaktan, yangınla mücadele filosunu kuramıyorlar.

ÇAY FIRLATILMASINI DOĞRU BULMUYORUM

Sayın Cumhurbaşkanının farklı bir tavrın içine girerek canı yanmış vatandaşlarımıza çay fırlatmasını doğru bulmuyorum. Yangında zarar görmüş vatandaşların Sayın Cumhurbaşkanının huzuruna geçmiş olsun demek için getirilmesini ben anlayamıyorum.

TAHRİKLERE KAPILIP YANLIŞ İŞLERE ALET OLMAYALIM

Bir yangın felaketi ile karşı karşıyayız ama toplumun bir bütün olması gerektiği süreçte kendimizi kutuplaşmanın içerisinde bulmayı doğru bulmuyoruz. Birileri toplum huzurunu kundaklıyor; milletin huzurunu, birlik ve bütünlüğünü yakmak istiyor. Yalan haberlerin de etkisiyle ellerine silah alan bazı kişiler yolda geçiş kontrolü yapıyor, sen kimsin ya! Adeta Kürt vatandaşlarımıza karşı bir tepki oluşturulmaya çalışılıyor. Bu ülkede asayişi korumakla yükümlü olanlar nerede? Acılı günlerde, afette ve ölümde bile ayrışan bir toplum bilmeliyiz ki geleceğini inşa edemez. Maalesef son yıllarda halktan ve gerçeklerden kopuk bir anlayış ve her olayda olayın çözümüyle değil de algıların şekillenmesiyle ilgilenen bir iktidar anlayışı ile karşı karşıyayız. Herkese çağrıda bulunmak istiyorum. Siyasiler başta olmak üzere hepimiz üslubumuza, konuştuklarımıza, yazdıklarımıza, çizdiklerimize dikkat edelim. Birtakım tahriklere kapılıp da yanlış işlere alet olmayalım.

BU ZOR GÜNLER BİR GÜN MUTLAKA AŞILACAKTIR

Allah’ın izni ile bütün yaralarımızı birlikte saracağız. Aziz milletimiz müsterih olsun; biz kenetlendikçe ayakta kalacak, aydınlık yarınlara yol alacağız. Ve herkes emin olsun bu zor günler bir gün mutlaka aşılacaktır. Yangınla mücadelede övüneceğimiz bir şey varsa o da milletimizin canı pahasına verdiği mücadeledir. Kadını, erkeği, yaşlısı, genci hayatını ortaya koyarak yangınla mücadele eden herkese teşekkür ediyorum.
Orman işçilerimize, itfaiye teşkilatlarında görev alan kardeşlerimize, ülkenin farklı yerlerinden yangın bölgesine koşan belediye çalışanlarımıza, sivil toplum kuruluşlarımıza da şükranlarımı arz ediyorum.


SONUNA KADAR TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Emin olun, olayda ihmali, kastı, zafiyeti olan kim varsa Saadet Partisi olarak milletimiz adına hepsinin sonuna kadar takipçisi olacağız. Yanlış, geç ve eksik yönetim anlayışının sebep olduğu problemleri tek tek gündeme getireceğiz.”

“HER ZAMAN YANININDAYIZ ”

Tüm organizasyonu tamamlanan 15. Emirdağ Gurbetçi Festivalini iptal edip, yapılacak olan giderleri yangında zarar gören ihtiyaç sahipleri için yardıma dönüştüren Emirdağ belediye Başkanı Serkan Koyuncuyu bu duyarlığından dolayı tebrik ediyorum.
Aynı duyarlılığı Ağustos ayı içerisinde yapılacak olan ,Afyonkarahisar beldiyesinin düzenlemiş oldu Bu Yaz Neşeli Geçecek ve Eylül ayında yapılması planlanan dünya Motokros Şampiyonasının iptal edilip giderlerinin yangında zarar gören ihtiyaç sahipleri için yardıma dönüştürülmesini bekliyoruz.
Diğer ilçe belediye başkanların dan da aynı duyarlığı bekliyoruz. Orada insanımız yangınla uğraşırken bizlerin burda eğlenmesi bizlere yakışmaz.
Bu düşüncelerle beni sabırla dinlediğiniz , için teşekkür eder iyi günler dilerim.”dedi..

 

Yorumlar (0)
banner659
16
açık
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 27 Eylül 2021
İmsak 05:21
Güneş 06:43
Öğle 12:54
İkindi 16:16
Akşam 18:55
Yatsı 20:11