Serteser, Güncel Gelişmeler Hakkında Değerlendirmelerde Bulundu

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser

AFYONKARAHİSAR 23.04.2021, 14:32
Serteser, Güncel Gelişmeler Hakkında Değerlendirmelerde Bulundu

Serteser, Güncel Gelişmeler Hakkında Değerlendirmelerde Bulundu

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO’nun Nisan 2021 Meclis Toplantısı’nda güncel gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Serteser’in konuşması şöyle:

Sayın Meclis Başkanım;

Değerli Divan;

Değerli Yönetim Kurulu Üyelerimiz;

Kıymetli Meclis Üyelerimiz;

Sizleri sevgi ve saygı ile selamlıyorum.

Öncelikle, Ramazan Ayı’nı kutluyor; sevdiklerinizle sağlık ve mutlulukla Ramazan Bayramı’na erişmenizi diliyorum.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı gönülden kutluyorum. Bu vesile ile, Cumhuriyetimiz’in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum. Ülkemizin geleceğini görmek için bugünkü çocuklara bakmak gerekir.

Ben ülkemizin çocuklarına baktığımda, geleceğimizin parlak olduğunu görüyorum. Çocuklarımız ve gençlerimiz, sorumluluk bilinci ve çalışkanlıkları, merak ve bilgileri ile ülkemizi uygarlığın önemli bir unsuru hâline getirecektir.

Sayın Meclis Üyeleri;

Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Bakanlar Kurulu’nda değişiklik yapıldı. Ticaret Bakanlığı'na atanan Sayın Mehmet Muş'a, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na atanan Sayın Vedat Bilgin'e, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na atanan Sayın Derya Yanık’a başarılar diliyor; Bakanlarımız’ın iş dünyası ile uyumlu bir çalışma sergileyeceklerine yürekten inanıyorum.

Değerli Meclis Üyeleri;

Mart ayının sonunda, 2019 yılı Afyonkarahisar Vergi Rekortmenleri açıklandı. Vergi Rekortmenleri listelerine baktığımızda üyelerimizin yine göğsümüzü kabarttığını görüyoruz.

Vergileri ile devlet yatırımlarına ve istihdama katkı sağlayan tüm işletmelerimizi ve iş insanlarımızı tebrik ediyorum. Ülkemiz, vergisini veren kişi ve kurumlarımızın üzerinde yükseliyor.

Kıymetli Meclis Üyeleri;

Malumunuz olduğu üzere, geçen ay çok önemli bir heyecan ve mutluluk yaşadık. Mart ayı Olağan Meclis Toplantımız’ın hemen ardından uluslararası yapı araştırma ve değerlendirme kuruluşu BREEAM’in yaptığı oylamanın ödül törenine katıldık.

Ticari Projeler kategorisinde ilk 5’e kalan Odamız, oylamada dünya çapındaki yeşil binalar arasında, kategorisinde birinci oldu. Bu büyük başarının kazanılmasında siz değerli Meclis Üyelerimiz’in de payı bulunuyor. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Ayrıca Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Oda-Borsa Camiamız, Afyonkarahisar Valimiz Sayın Gökmen Çiçek, Sayın Milletvekillerimiz, Afyonkarahisar Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Zeybek, İl Genel Meclisi Başkanımız Sayın Burhanettin Çoban, Afyon’daki iki üniversitemiz, Zafer Kalkınma Ajansı ile ilimizdeki kamu kuruluşlarının, yurtiçi ve yurtdışından pek çok katılımcının da birinciliğimize katkısı oldu. Bu gurur verici tabloya destek olan herkese ve Oda personelimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Kategorisinde dünyanın en iyi yeşil binası unvanı kazanan Odamız, bundan sonra hayata geçireceği projelerde de mutlaka çevreci ve doğa dostu karakteriyle öne çıkacaktır.

Sizlere geçen toplantımızda bilgi verdiğim Merkez 2. Organize Sanayi Bölgesi’ne de böyle bakıyoruz. Merkez 2. OSB’nin, Odamız’a yakışır biçimde, Türkiye’de ilk kez Yeşil OSB olarak planlanmasını hedefliyoruz. İnşallah bu hedefimize de ulaşacağız.

Değerli Meclis Üyeleri;

Hatırlayacaksınız; 15 Şubat 2021 tarihinde Afyonkarahisar Valimiz Sayın Gökmen Çiçek başkanlığında, Afyonkarahisar Milletvekillerimiz Av. Ali Özkaya ve Av. İbrahim Yurdunuseven, Afyonkarahisar Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Zeybek, İl Genel Meclisi Başkanımız Sayın Burhanettin Çoban, ZAFTODER Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gümüşhan ve şahsım, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın İlker Aycı’yı ziyaret etmiştik.

Bu ziyarette vardığımız kararı 15 Nisan 2021 tarihinde Türk Hava Yolları ile Odamız arasında imzaladığımız protokolle hayata geçiriyoruz.

5 Mayıs 2021 tarihinde Zafer Havalimanı’ndan uçuşlar, uzun bir aradan sonra tekrar başlayacak. Seferler, haftada 4 gün ile başlayacak. Eğer uçakları doldurabilirsek, tüm hafta uçuş sağlanabileceği yönünde söz aldık. Bu konuda hepimiz, üzerimize düşen görevi yapmalıyız.

Değerli Meclis Üyeleri;

Afyonkarahisar Valimiz Sayın Gökmen Çiçek’in başlattığı, Sayın Valimiz’in eşi Sümeyra Çiçek Hanımefendi’nin himayelerinde sürdürülen Kadın Kültür Evleri ve Kooperatifleri projesine Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası ile Afyon Eğitim Vakfı olarak destek veriyoruz.

Bu bağlamda, AEV İktisadi İşletmesi üzerinden kapsamlı bir e-ticaret sitesi kurulması için yaptığımız çalışmaların son evresine geldik. Pazaryeri mantığıyla kurulacak e-ticaret sitesi ile hem Kadın Kültür Evleri’nde üretilen ürünlerin dünyaya açılmasını sağlayacağız, hem Afyonlu üreticilerin kendi internet siteleri dışında yeni bir mecraya ulaşmasına yardımcı olacağız; hem de satışlardan elde edilecek bir miktar komisyon ile Afyon Eğitim Vakfımız’ın burs altyapısını güçlendireceğiz.

Bu konuyu da özellikle sizlerle paylaşmak istedim.

Sayın Meclis Üyeleri;

Yeni tip koronavirüs salgınının etkisi, 1 yılı aşkın süredir tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de görülüyor. Virüsün mutasyona uğraması, bulaşıcılık hızını artırdı.

Sağlık Bakanlığı’nın her hafta açıkladığı vaka sayılarına göre Afyonkarahisar’da da durum hiç iyi gitmiyor. İlk açıklanan haritada orta düzey riskli olan ilimiz, gelinen noktada yüksek düzey risk grubuna girmiştir. Bu konuda hepimizin sorumluluğu bulunuyor.

Temizlik, maske ve mesafe kuralına uymayı bir alışkanlık hâline getirmemiz, sıramız geldiğinde de Kovid-19 aşısı olmamız gerekiyor.

“Kısmi kapanma” yaşadığımız bugünlerde bile işletmelerimiz zorluk çekerken “tam kapanma”ya geçiş ihtimali hepimizi korkutuyor.

Bu konuda iş dünyasının taleplerini de gündeme getirmemiz gerekiyor. Kısa Çalışma Ödeneği, işletmelerimiz için de çalışanlarımız için de bir nefes olmuştu.

1 Nisan 2021 tarihinden itibaren Kısa Çalışma Ödeneği’nin uzatılmaması, zaten işleri azalan özel sektörün üzerine yeni bir yük getirmişti.

Ayrıca çalışanların birçoğunun da ücretsiz izne gönderilmesi sonucunu doğurmuştu.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Kısa Çalışma Ödeneği’nin tüm sektörler için geçerli olmak üzere Nisan, Mayıs ve Haziran’ı kapsayacak şekilde devam edeceğini açıkladı. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve iş dünyasının bu talebini ısrarla dile getiren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkürlerimi sunuyorum.

Konuşmamın başında Vergi Rekortmenlerimiz’i tebrik etmiştim. Mal ve hizmet üreten hiçbir iş insanı ve sanayici, vergisini ödemekten çekinmez. Hatta vergisini eksiksiz olarak vermek, iş insanı ve sanayici için gurur vesilesidir.

Resmi Gazete’de yayınlanan Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile Kurumlar Vergisi’nin yüzde 25’e çıkmıştır. İş dünyasının dolaylı, dolaysız ödediği vergilerin artırılması değil azaltılması gerekiyor.

Vergilerin azaltılması ve düşürülmesi, yatırım ortamını iyileştirecektir. Bu konuda Hükümetimiz’in de düzenlemeleri tekrar gözden geçireceğine inanıyoruz.

Kıymetli Meclis Üyeleri;

Pandeminin olumsuz koşullarına rağmen, ekonomimizde umut verici gelişmeler de yaşanıyor.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) anketinin Mart 2021 dönemi sonuçları açıklandı.

Şubat’ta eşik değer olarak kabul edilen 50 rakamı geçilerek 51,7 olarak ölçülmüştü. Bu değer Mart ayında 52,6’ya yükseldi. Böylece İmalat PMI verileri, üst üste 10’uncu ayda da yükselmiş oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre sanayi üretim endeksi de yıllık bazda yüzde 8,8 arttı.

İhracatımız da Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Ahmet Anlıak’ın Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu sunumunda bahsettiği gibi Mart ayında önemli ölçüde arttı. Türkiye’nin ihracatında önemli bir yükseliş ivmesi yakalandı.

Olumlu veri ve istatistiklerin devam etmesi hâlinde ülkemizin geleceği parlak olacaktır. Pandemi koşullarına rağmen çalışan, üreten, istihdam sağlayan, yeni projelere imza atan iş insanlarımıza, sanayicilerimize, tüccarımıza ve esnafımıza teşekkür ediyorum.

Sayın Meclis Üyeleri;

Konuşmamın sonunda sizleri tekrar sevgi ve saygı ile selamlıyor, sağlıklı günler diliyorum.

Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 16 Mayıs 2021
İmsak 03:57
Güneş 05:38
Öğle 12:59
İkindi 16:51
Akşam 20:11
Yatsı 21:44
banner644