Serteser, Güncel Gelişmeler Hakkında Değerlendirmelerde Bulundu

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclisi’nin

AFYONKARAHİSAR 27.05.2022, 15:27
Serteser, Güncel Gelişmeler Hakkında Değerlendirmelerde Bulundu

Serteser, Güncel Gelişmeler Hakkında Değerlendirmelerde Bulundu

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclisi’nin 2022 yılı Mayıs ayı olağan toplantısında güncel gelişmeler hakkında değerlendirmede bulundu.

Serteser şu ifadeleri kullandı:

Sayın Meclis Başkanım;

Değerli Divan;

Değerli Yönetim Kurulu Üyelerimiz;

Kıymetli Meclis Üyelerimiz;

Sizleri sevgi ve saygı ile selamlıyorum.

Sözlerime başlamadan önce, tebrik ve taziye mesajlarımı iletmek istiyorum.

Kahraman Ordumuz, ülkemizi terör belasından kurtarmak amacıyla Pençe-Kilit Operasyonu’nu sürdürüyor. Bu operasyon sırasında bölücü teröristlerle çıkan çatışmada 5 askerimiz şehit oldu; 2 askerimiz yaralandı.

Şehitlerimize Allah’tan rahmet ve ailelerine sabır; yaralı askerlerimize de acil şifalar dilerim.

Milletimizin başı sağolsun.

Sayın Meclis Başkanımız da bahsetti: Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Sayın Mustafa Gül’ün saygıdeğer babası Ahmet Gül, vefat etti.

Isparta'nın Senirkent ilçesine bağlı Büyükkabaca Beldesi-Çarşı Camii’nde kılınan cenaze namazına kalabalık bir heyetle iştirak ettik.

Merhuma Allah’tan rahmet, Sayın Mustafa Gül ve ailesine başsağlığı diliyorum.

Meclis Üyemiz ve TOBB Delegemiz Sayın Adnan Demirel’in kızı Melek Döne, güzel bir düğünün ardından Mustafa Menteş ile evlendi. Melek-Mustafa çiftine mutluluklar diliyorum.

Sayın Demirel’i de kutluyorum.

Değerli Meclis Üyeleri;

Malumunuz olduğu üzere Afyonkarahisar Valiliği’nde görev değişikliği yaşandı.

Sayın Gökmen Çiçek Kayseri’ye atandı; Sayın Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcılığı görevini sürdürürken ilimize tayin oldu.

Afyonkarahisar’da birçok projeyi üretip sonuç almayı başaran, iş dünyamızın her zaman yanında olan Sayın Gökmen Çiçek’e Kayseri Valiliği’nde başarılı çalışmalarının devamını dilerim.

Kariyeri başarılarla dolu, bilim insanı ve yazar kimliği de olan Afyonkarahisar Valimiz Sayın Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı’ya da görevinde başarılar dilerim. Sayın Valimiz’e Afyonkarahisar’a yapacağı hizmetlerde desteğimiz tamdır.

Sayın Meclis Üyeleri;

Yoğun bir aylık süreci daha geride bıraktık. Mayıs ayında bir taraftan ATSO KOBİ Akademisi eğitimlerimizi sürdürürken, ilimiz genelinde davetli olduğumuz programlara en yüksek katılımı sağladık.

Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Hayrettin Güzbey’in sunduğu Faaliyet Raporumuz’da gördüğünüz gibi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum’u ziyaret ettik.

Sayın Bakanımız’a Bakanlığı’nın yetki alanında karşılaştığımız sorunları ve çözüm önerilerimizi aktardık.

Sayın Bakanımız dile getirdiğimiz konuları not ederek Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz ile istişare hâlinde çözüm bulma gayreti içinde olacaklarını belirtti.

Ben hem Sayın Başkanımız Hisarcıklıoğlu’na hem de Sayın Bakanımız Kurum’a ilgilerinden dolayı teşekkür ediyorum.

İnşallah bahsettiğimiz sorunlar kısa sürede çözülecektir.

Kıymeti Meclis Üyeleri;

Sosyal medya mecralarımızdan takip etmişsinizdir. 20-21 Mayıs 2022 tarihlerinde Hollanda’da TOBB Uluslararası Sağlık Turizmi Sektör Meclisi ile ALZ Grup işbirliğinde düzenlenen, Ticaret Bakanlığı destekli Amsterdam Sağlık Turizmi Fuarı'na katıldım.

Fuar’a ilimizden katılan Park Hayat ve Fertillife hastanelerinin stantlarını ziyaret ettim.

Park Hayat Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mustafa Enis Arabacı ve Fertillife Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Dr. Fatih Öğüç de Fuar’a katılarak ilimizi temsil ettiler.

Hollanda Türk İşadamları Derneği Başkanı Hikmet Gürcüoğlu'nun katılımıyla gerçekleştirilen istişare toplantısına, ardından MÜSİAD Hollanda Yönetim Kurulu Başkanı Ali Köklü ile yapılan toplantıya iştirak ettim. Hollanda Büyükelçimiz Sayın Şaban Dişli ve Belçika Büyükelçimiz Sayın Hasan Ulusoy ile de bu toplantılarda istişare etme fırsatı buldum.

Ayrıca sigorta acentelerinin yer aldığı bir toplantıda da ilimizin termal ve sağlık alanındaki potansiyelini anlatan bir konuşma yaptım. Fuar sırasında Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Gürsel Baran ile, Hollanda’da yayın yapan Life24 kanalının programına katıldım.

Bu Fuar’ın ilimiz için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Gelecek yıllarda ilimizin sağlık turizmi sektöründe gelişmesi, bu Fuar’la mümkün olacaktır. Fuar’ı düzenleyen TOBB Fuarcılık Sektör Meclisi Başkanımız ve ALZ Grup Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Cihat Alagöz’e, bu Fuar’ı destekleyen TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na çok teşekkür ediyorum.

Değerli Meclis Üyeleri;

Ekonomideki karşılaştığımız zorluklar hepimizin malumu. Yurtiçindeki piyasaların durumunun yanı sıra küresel gelişmeler de tüm dünya ekonomisini ve dolayısıyla bizi olumsuz etkiliyor.

Hatırlayacaksınız, geçen ayki güncel gelişmeler değerlendirme konuşmamda ülkemizdeki çiftçi sayısının düştüğüne dikkat çekmiştim. Görünen o ki, bu sorun sadece bizimle ilgili değil; tüm dünyanın sorunu.

Verilere anlatmak gerekirse; Rusya ve Ukrayna, dünya ticareti yapılan buğdayın yüzde 28'ini, arpanın yüzde 29'unu, mısırın yüzde 15'ini ve ayçiçek yağının yüzde 75'ini sağlıyor.

Nitekim dünya piyasalarının dikkatle takip ettiği The Economist, “Yaklaşan Gıda Felaketi” başlıklı dosyasında, dünyanın tahıl ambarları olarak nitelendirilen Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın, uzun vadede gıda üretimini etkileyeceğini yazdı.

Bu konuda dileğim, bir an önce iki ülke arasında barışın sağlanması; savaşın daha uzun süre devam etmemesidir.

Kıymetli Meclis Üyeleri;

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın dışında dünya piyasalarını etkileyen başka unsurlar da var.

Küresel ekonominin karşılaştığı riskler hakkında araştırma yapan uzmanlar; bu unsurları şöyle özetliyor:

Tedarik zinciri darboğazları, hizmet alımı yerine dayanıklı ürün satın alınması ve dolayısıyla enflasyon, büyük mali teşviklerin kolay şartlarda verilmesi, işgücüne katılımın pandemiden öncesine göre düşük kalması.

Evet, ülkemizde yüksek enflasyon-yüksek döviz kuru sorunu var ama; küresel ekonominin de neredeyse 1929 Buhranı öncesinde olduğu bir dönemdeyiz. Durgunluk ve pahalılık, aşılması gereken büyük bir dağ olarak karşımızda duruyor.

Sayın Meclis Üyeleri;

Konuşmamın son bölümünde bazı hatırlatmalarda bulunmak isterim.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğinde, Cumhuriyetimiz'in 100'üncü yılı dolayısıyla 100 yıllık işletme araştırması yapılıyor.

Tüm Türkiye’de 100 yıl ve üzeri süredir faaliyette bulunan işletmelerin bu araştırmaya katılması arzu ediliyor. Cumhuriyetimiz’in kazanıldığı topraklar olan Afyonumuz’dan da 100. Yıl Araştırması’na katılım bekliyoruz. İlimizin köklü firmalarının 100. Yıl Araştırması’nda yer alacağına gönülden inanıyorum.

Değerli Meclis Üyeleri;

Afyonkarahisar’dan doğan, Türkiye’nin markası olma yolunda ilerleyen e-ticaret sitemiz albikere.com, 1 yaşını doldurdu.

Bu süreçte önemli bir aşama kat eden albikere.com, bir taraftan kadın istihdamına katkı sağlıyor; diğer taraftan da ihtiyaç sahibi, başarılı öğrencilere destek oluyor. Sizlerin de aılşverişlerinizin bir kısmını albikere.com’dan yapmanızı istirham ediyorum.

Değerli Meclis Üyeleri;

Büyük Taarruz ve Büyük Zafer’in 100’üncü yıldönümü dolayısıyla etkinlik takvimimizi açıklamıştık.

Bu çerçevede 29 Mayıs 2022, pazar günü Odamız önünde toplanacağız; Hava Şehitliği’ni, Yüzbaşı Agah Efendi Şehitliği’ni Kocatepe Anıtı ve Kitabesi’ni, Atatürk Evi’ni ziyaret edeceğiz. Kocatepe’de, Büyük Taarruz ve Büyük Zafer’in 100. yıldönümü dolayısıyla basın açıklaması yapacağız. Şehitlik ziyaretlerimize ve basın açıklamamıza sizleri de muhakkak bekliyoruz.

Sayın Meclis Üyeleri;

Büyük Taarruz ve Büyük Zafer’in 100. Yılı etkinliklerine ağırlık verdiğimiz bir dönemdeyiz. 1 Haziran 2022 tarihinde, saat 18’de Odamız’da ‘Büyük Taarruz’u En Güzel Anlatanlar Afyonkarahisar’da’ başlıklı bir panel düzenleyeceğiz.

Bilim insanı Prof. Dr. Kemal Arı’nın konuşmacı olacağı paneli Prof. Dr. Bingür Sönmez yönetecek. Bu anlamlı panelimizde de sizleri görmekten mutluluk duyacağız.

8 Haziran 2022 tarihinde ise heyet olarak Anıtkabir’i ziyaret edeceğiz.

Arslanlı Yol’da yürüyüş yapacağız.

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız adına Çelenk Sunma törenine katılacağız.

Anıtkabir Şeref Defteri’ni imzalayacağız. Anıtkabir ziyaretimizin ardından da, her zaman yanımızda olan ve bizlere sonsuz destek veren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nu ziyaret edeceğiz.

Anıtkabir programımızda da siz kıymetli Meclis Üyelerimiz’den yüksek katılım görmeyi istirham ediyorum.

Sayın Meclis Üyeleri;

28 Mayıs 2022, Cumartesi günü Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı sürdürdüğüm Afyon Eğitim Vakfımız’ın Genel Kurulu, Odamız’da gerçekleştirilecek.

Genel Kurul’un hemen ardından, geliri Afyon Eğitim Vakfı’na bağışlanacak olan fotoğraf sergisi açılacak. Sizleri hem Afyon Eğitim Genel Kurulumuz’a, hem de fotoğraf sergimize davet ediyorum.

Değerli Meclis Üyeleri;

Bu ay sizlere Araştırmacı-Yazar Sayın Hasan Özpınar’ın ilimiz tarihine ışık tutan “Dünden Bugüne Afyonkarahisar” ve “İşgal Günlerinde Afyonkarahisar” kitaplarını sizlere armağan ettik.

Kocatepe programımızda da bizlere rehberlik edecek olan Sayın Özpınar’ın bu kitaplarını ilgiyle okuyacağınızı düşünüyorum; kendisine de bizimle işbirliği yapması dolayısıyla teşekkür ediyorum.

Sayın Meclis Üyeleri;

Sizleri tekrar sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 01 Temmuz 2022
İmsak 03:39
Güneş 05:30
Öğle 13:07
İkindi 17:01
Akşam 20:34
Yatsı 22:16