Serbest Ticaret Anlaşmaları ve Tercihli Ticaret Anlaşmaları Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi

ATSO KOBİ Akademisi tarafından; Ticaret Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Afyonkarahisar

AFYONKARAHİSAR 27.05.2022, 17:21
Serbest Ticaret Anlaşmaları ve Tercihli Ticaret Anlaşmaları Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi

Serbest Ticaret Anlaşmaları ve Tercihli Ticaret Anlaşmaları Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi

ATSO KOBİ Akademisi tarafından; Ticaret Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde Serbest Ticaret Anlaşmaları ve Tercihli Ticaret Anlaşmaları Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi. Video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Şükrü Köse yaptı. Köse, “Hem ilimizin, hem de ülkemizin ihracatını artırmak için iş dünyamız büyük gayret içinde. Her ne kadar il olarak da ülke olarak da ihracatta Cumhuriyet tarihimizin rekorlarını kırsak da, bizim harekete geçireceğimiz çok daha büyük potansiyelimiz olduğuna inanıyorum.

Ticaret Bakanlığımız, ilgili diğer Bakanlıklar ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz ile her zaman istişare hâlinde hareket ediyor. Serbest Ticaret Anlaşmaları ve Tercihli Ticaret Anlaşmaları da bu bağlamda farklı ülkelerle olan ticaret hacmimizi artırmaya yönelik hamlelerdir” dedi.

Köse, şöyle devam etti:

“İş dünyamızın bir talebini de tekrarlamak isterim: Malumunuz olduğu üzere Gümrük Birliği Anlaşması ile ticarette yeni bir döneme girmiştik.

Geldiğimiz noktada ülkemiz, Gümrük Birliği Anlaşması uyarınca İslam Konferansı Örgütü, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı ve D-8 üyesi üyelerinin de bulunduğu üçüncü ülkelere uyguladığı gümrük vergilerini 1996 yılından itibaren önemli oranda indirmiştir. Bu ülkelerin Türkiye’ye uyguladığı gümrük vergisi ise yüksektir. 90’lı yılların ortalarında imzalanan Gümrük Birliği Anlaşması, şu an ülkemizin aleyhine sonuçlar doğuruyor. Bu anlaşmanın tüm tarafların çıkarı gözetilerek yenilenmesi gerekiyor. Var olan çabaların bir an önce sonuçlanmasını arzu ediyoruz.”

Köse’nin konuşmasının ardından Ticaret Bakanlığı uzmanları, ayrıntılı bilgiler verdi. Gümrük Birliği, Dolaşım Belgeleri, Menşe Düzenlemeleri, Ticaret Anlaşmaları hakkında sunumların yapıldığı bilgilendirme toplantısı, yaklaşık 2 saat sürdü.

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 02 Temmuz 2022
İmsak 03:40
Güneş 05:30
Öğle 13:07
İkindi 17:02
Akşam 20:34
Yatsı 22:16