Senin Şehrin, Senin Festivalin Afyonkarahisar…

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, 6-7-8 Eylül tarihlerinde şehrimizin ev

AFYONKARAHİSAR 25.07.2019, 21:06

Senin Şehrin, Senin Festivalin Afyonkarahisar…

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, 6-7-8 Eylül tarihlerinde şehrimizin ev sahipliğinde "Senin Şehrin Senin Festivalin Afyonkarahisar" sloganıyla düzenlenecek Dünya Motokros Şampiyonası ve Festivali'nin tanıtım toplantısı AFBEL Termal Otel'de gerçekleştirildi.

Afyonkarahisar Valiliği’nin destekleri, Afyonkarahisar Belediyesi ve Türkiye Motosiklet Federasyonu işbirliğinde geçen yıl ilki kez düzenlenen Dünya Motokros Şampiyonası'nın ikincisi için hazırlıklar devam ediyor.

Ülke sınırlarını aşan tanıtım potansiyeli nedeniyle Cumhurbaşkanlığı himayesine de alınan şampiyonayı öncelikle tüm şehrin sahiplenmesi hedeflenirken, AFBEL Termal Otel'de düzenlenen toplantıda, "Senin Şehrin Senin Festivalin Afyonkarahisar" şeklinde yeni bir tanıtım sloganı ön planı çıkarıldı. Toplantıda, tüm Afyonkarahisar halkından sosyal medya hesaplarından, #SeninŞehrinSeninFestivalin ve #Afyonkarahisar hastagleriyle şampiyonanın tanıtımını yaparak destek vermeleri istendi.

Toplantıya, Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Eski Orman ve Su İşleri Bakanı AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser, Türkiye Motosiklet Federasyonu As Başkanı Mahmut Nedim Akülke, Gençlik ve Spor İl Müdür Vekili Nurullah Pervaneli, Belediye Başkan Yardımcıları; Murat Öner ile Süleyman Karakuş ve basın mensupları katıldı.

“EN BÜYÜK ÖDÜLÜMÜZÜ ALDIK”

Toplantının açılışında konuşmasını Türkiye Motosiklet Federasyonu Asbaşkanı Mahmut Nedim Akülke yaptı. Geçen yıl ilk düzenlenen organizasyonun Türkiye’nin en önemli organizasyonlarından bir tanesi olduğuna dikkat çeken Türkiye Motosiklet Federasyonu Asbaşkanı Mahmut Nedim Akülke; “Bir hayaldi. Hayalimizi gerçekleştirdik. Söz verdik başardık dedik. Yurt dışında bu organizasyon ödül alarak taçlandırıldı. Yurt içinde öyle bir ödül vardı ki bu bizi çok gururlandırdı. Bizi motive etti. Sayın Cumhurbaşkanımızın 2019 ve 2020 yılları için ikinci bir spor faaliyetini kendi himayeleri altına almaları bizim çok büyük bir ödülümüzdü. Hamdolsun yüzümüzün akıyla buralara geldik.”

“İNANILMAZ GERİ DÖNÜŞLER VAR”

Geçen sene seyircinin beklenildiği kadar olmadığına ifade eden Akülke, bu sene seyirci noktasında da sevindirici gelişmelerin yaşanacağını söyleyerek, “2019 yılına ait çalışmalarımız, Valiliğimizin desteği, belediyemizin katkıları ve ekiplerimizin çalışmaları ile hızlı bir şekilde yürüyor. 2019’da da geçen senede olduğu gibi başarımızın yine üst noktaya çıkmasını umut ediyoruz. Ama geçen sene bir tek üzüldüğümüz nokta vardı. En zayıf yanımız seyirciydi. İnşallah bu sene onu da aşacağız. Veriler bu sene en az 2 ve 3 katına katlayacağımızı gösteriyor. Ülkenin her tarafından olumlu tepkiler alıyoruz. İnanılmaz geri dönüşler var. İnşallah bu sene bu problemi çözmüş olacağız.” dedi.

AFYON MOTO FEST, TÜRKİYE FEST OLACAK

Afyon Motosiklet Festivali’nin adının da gelecek yıl değişeceğini ve dünyaya hitap edeceğini kaydeden Akülke, “Dünya Motokros yarışları ile Afyon Motosiklet Festivali düzenliyorduk, bunun adına “Moto Fest” diyorduk. Ama bu sene ismi değişiyor. Spor ve Motosiklet Festivali’ne dönüştürüyoruz. Bunun yanı sıra Ankara’da festivalimiz hakkında çok daha olumlu gelişmeler var. Allah nasip ederse Afyon Motofest gelecek yıl “Türkiye Fest” diye çıkacak. Adı Türkiye’yi kucaklayacak ve uluslararası bir organizasyona dönüşecek. Bununla ilgili girişimlerimiz oldu. İnşallah bunu başaracağız.” diye konuştu.

“FESTİVAL STANDLARINI LÜTFEN SAHİPLENİN”

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser ise sanayici, işadamları ve esnafımıza seslendi. Festival süresince açılacak stantlara işadamlarımızı esnafımızın sahiplenmesini isteyen Serteser; “Şehrimiz gelişiyor, son 15 yıldır büyük adımlar atıldı. Şehrin ekonomik olarak gelişmesi, ihracatının artması güzel şeyler, fakat ekonomi sadece ihracatın artmasıyla, yeni sektörlerin girmesiyle, mevcut sektörlerin daha fazla gelişmesiyle sağlanamıyor. Bir şehrin gelişimi sanatla, kültürle, sporla, diğer sosyal ve kültürel faaliyetlerle birlikte bir şey ifade ediyor. Son yıllarda Sayın Bakanımızın, Milletvekillerimizin, Belediye Başkanlarımızın ve son iki yılda Sayın Valimizin tanıtıma verdiği önemle büyük ivme kazandı. Yine son 10 yılda ülkemizde bir çok organizasyon gerçekleştirildi, ama dünya çapında olanı Motokros Şampiyonasıydı. Bu sene Sayın Cumhurbaşkanımız gerek şampiyonaya gerekse Afyonkarahisar’a verdiği önem dolayısıyla Sayın Bakanımızın da katkılarıyla himayelerine aldı. Cumhurbaşkanımızın himayesine aldığı şampiyonayı halkımızın tüm kesimlerinin sahiplenmesi gerekiyor. Özellikle işadamlarımıza, sanayicimize, esnafımıza buradan bir çağrıda bulunuyorum. Festivalde, açılacak stantlara sahiplenmemiz gerekiyor. Organizasyonda emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.

“EL BİRLİĞİ İLE DESTEK OLACAĞIZ”

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ise geçen yıldan elde edilen tecrübeler ışığında bu yıl şampiyonanın daha fazla ilgi göreceğine inandığını söyledi. Başkan Zeybek; “El birliği yaptıktan sonra üstesinden gelinemeyecek hiçbir zorluk yoktur. Bu birliktelik sayesinde geçtiğimiz yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz Dünya Motokros Şampiyonası’nı bu yıl Sayın Cumhurbaşkanımız himayelerinde ikincisini gerçekleştireceğiz. İnşallah geçtiğimiz yıldan edindiğimiz tecrübeler ışığında bu sene daha güzel bir organizasyona ev sahipliği yapacağız. Bizler gerek Valilik, gerekse Belediye olarak el birliği yaparak destek vermeye devam edeceğiz. Şampiyona ile birlikte Afyonkarahisar’a olan ilginin daha fazla arttığına dikkat çeken Başkan Zeybek; “Motokros Şampiyonasının yapılmasının ardından Afyonkarahisar’a olan ilgi ve talepler bir hayli arttı. Otomobil yarış pisti isteyenler var, uzaktan kumandalı oto yarış pisti isteyenler var, rahvan at yarışları için özel pist isteyenler var. Gücümüz nispetinde bu talepleri de karşılayacağız. Afyonkarahisar’ı spor turizmin lideri olma yolunda gayret sarfedeceğiz. Bu vesileyle Eylül ayında yapılacak şampiyonanın ülkemiz ve ilimiz için hayırlı olmasını diliyorum.

“AFYONKARAHİSAR KABUĞUNU KIRDI”

  1. Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, Afyonkarahisar termalin lezzetin ve tarihin başkenti dedik onları bugün itibariyle bir kenara koyuyorum ama hatırlarsınız Afyonkarahisar'a sporun da başkenti yapacağız demiştik. Bundan 10 yıl önce Afyonkarahisar'da uluslararası büyük bir organizasyon yapılacak destek, kamp yapmak için 50'ye yakın büyük takımlar şehrimize gelecek desek kimse inanmazdı. Ancak Afyonkarahisar gerçekten, başta Sayın Bakanımızın önderliğinde, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, daire amirlerimizin gayretleriyle gerçekten kabuğunu kırdı ve büyük organizasyonları yapmaya başladı. Geçen yıl ilkini gerçekleştirdik alnımızın akıyla çıktık inşallah ikincisini de yine alnımızın akıyla çıkacağız. Tabi burada şampiyonayı kendi himayelerine alan Cumhurbaşkanımıza, Gençlik ve Spor Bakanımıza, Sayın Bakanımıza, tüm milletvekillerimize, Belediye Başkanımıza, tüm belediye çalışanlarına, federasyon yöneticilerine ve basın mensuplarına şimdiden çok teşekkür ediyorum. Reklamın büyüğü küçüğü olmaz. Burada inşallah hem Afyon için hem ülkemizin için dünya çapından büyük bir reklam gerçekleştireceğiz. Bildiğim kadarıyla tüm dünyada aynı anda bir ya da iki dakikalık bir süre Afyonkarahisar'ı tanıtan reklam geçecek, 2 milyara yakın insan bunu seyredecek. Ülkemiz ve Afyonkarahisarımız için büyük bir reklam olacak. İnşallah bu yapacağımız organizasyon kazasız belasız geçmesini ve güzel bir organizasyon olmasını diliyorum.

“AFYONKARAHİSAR HIZLA GELİŞİYOR, BÜYÜYOR”

Toplantıda Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise Afyonkarahisar’da muhteşem bir gelişme ve kalkınma olduğunu dışarıdan gören fark edebiliyor diyerek başladığı konuşmasına şöyle devam etti: “Afyonkarahisar’ı daha iyi noktalara taşıyacağız. Hükümetimiz Afyon’a geçen yılsonuna kadar 24 milyar TL yatırım yaptı. Eğitimde, sağlıkta ve daha birçok alanda yatırım yapıldı. İlimizde eksik kalmadı. Daha da iyi noktaya taşımak için elimizden geleni yapma gayretindeyiz. 7 büyük hedefimiz var. Bunlar; termal turizmin başkenti olma, sağlık turizminin merkezi olma, kongre turizmi merkezi olma, kış turizminde gözde mekân olma, tarih ve kültür turizmi merkezi olma, spor turizmi merkezi olma hedefleri idi. Çok şükür bu hedefler gerçek oldu. Valimiz, Belediyemiz ve diğer tüm kesimlerin birlikte çalışması ve azmi ile Afyonkarahisar hızla geliyor, büyüyor.” Dedi.

“ORGANİZASYONDAN BAŞARIYLA ÇIKACAĞIZ”

Bu yılki organizasyonun başarıyla yapılacağına inandığını söyleyen Eroğlu: “Geçen yıl Dünya Motokros Şampiyonası Dünya Federasyon Temsilcisi’nin ifadesine göre harikaydı. Aynı şekilde pistimizde en iyi pist olarak seçildi. Emeği geçen herkesi kutluyorum. Afyon’un adının dünya televizyonlarında geçmesi en iyi reklamdır. 2019 yılında bu organizasyonu daha geniş destekle Cumhurbaşkanlığımız himayelerinde ve bakanlıkların desteği ile yapmaya hazırlanıyoruz. Sayın Valimizin de ifade ettiği gibi bu şampiyonaya hepimizin sahip çıkması gerekiyor. İnşallah bu yılki organizasyondan başarıyla çıkacağız. Çok sayıda etkinliğimiz olacak. 4 büyük yarış, konserler, aktiviteler, çocuk etkinlikleri, motosiklet sergileri gibi farklı etkinlikler var. Örnek bir organizasyon olacağına inanıyorum. Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Bu etkinliği himayesine aldı. 2 milyar insan Afyon’u takip edecek. Seyirci kapasitesi çok fazla. Dünyaya açılan bir pencere. Afyon bu organizasyonla adını dünyaya duyuracak. Her türlü desteğe hazırım. İlimiz adına hayırlı uğurlu olsun. Emeği geçen ilimizin tüm yöneticilerine gönülden teşekkür ediyorum. Güzel bir organizasyon olacağına yürekten inanıyorum” şeklinde konuştu.

“ŞEHRİN VE ÜLKENİN TANITIMINA KATKI SUNUYOR”

Programda son konuşmayı yapan Vali Mustafa Tutulmaz ise, bu tür etkinliklerin şehrin ve ülkenin tanıtımına önemli katkılar sunduğunu belirterek, “ ‘Senin şehrin senin festivalin’ sloganı ile bu sene yola çıkacak olan bu etkinlik ilimiz açısından ve ülkemiz açısından önemli bir etkinlikti. Geçen yıl başlangıçtı. Eksiklerimiz oldu ancak bunlara rağmen ödül aldı. Ayrıca ilimizin tanıtımı noktasında hesap edilemeyecek etkinliği oldu. Birçok arkadaşım Afyonkarahisar konuşulurken Motokros’u da dile getirmeye başladılar. Demek ki bu tür etkinliklerin ilin ve ülkenin tanıtımına büyük katkısı var. Bizim potansiyeli yüksek bir şehrimiz var. Turizm, üretim ve her alanda kendinden bahsettirecek bir şehrimiz var. Bunları kamuoyu ile paylaşabilirsek üretimimizi ve tanıtımımızı artırma ihtimalimiz var.” Dedi.

“SAYILI İLLER ARASINA GİRDİK”

Afyonkarahisar’ın uluslararası etkinlikleri yapabilen sayılı iller arasına girdiğini kaydeden Vali Mustafa Tutulmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Geçen yıl başlattığımız organizasyon, bizim il olarak uluslararası organizasyonları yapabilen sayılı iller arasına girdiğimizi gösterdi. Bir ilin marka değeri olması kendiliğinden olmuyor. Bu tür etkinliklerden başarı elde edilmesi ile oluyor. Afyonkarahisar ismini ön planda tutabilirsek, şehre daha fazla ziyaretçi getirebilirsek bundan önce şehrimiz, daha sonra ülkemiz kazançlı çıkacaktır.”

“HALKIMIZ BU ETKİNLİĞE SAHİP ÇIKMALI”

Bu tür organizasyonların kalıcı olması için halkın etkinliğe sahip çıkması gerektiğini ifade eden Tutulmaz, “Halkımızın bu etkinliğe sahip çıkması gerekiyor. Sadece kamunun buna sahip çıkması beklenirse, esnafımız, vatandaşımız buna sahip çıkmazsa bu tür etkinliklerin ömrü uzun olmaz. Bizim bu tür organizasyonları daha uzun süre ayakta tutmamızın yolu halkın bu etkinliğe sahip çıkmasından geçiyor. Halkımız, esnafımız etkinlik alanında stantlar açsın. Türkiye’nin en önemli 3 sanatçısı orada konserler verecek. Bunlara gidebilmenin yolu bilet almaktan geçiyor. Halkımız bileti alarak, etkinliklere katılarak destek versinler ki bu kalıcı hale gelsin. Afyonkarahisar deyince herkesin gitmek istediği bir yer izlenimini oluşturalım. Kamu olarak üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Güvenliğinden sağlığına, alt yapısına kadar Valiliğimiz Belediyemizle birlikte üzerimize düşeni yapıyoruz. Halkımızın da üzerine düşeni yapmasını talep ediyoruz.” diye konuştu.

“SOSYAL MEDYA İLE MİLYONLARA ULAŞABİLİRİZ”

Organizasyonun tanıtımının sosyal medya başta olmak üzere her alanda yapılması gerektiğinin altını çizen Vali Tutulmaz, “Bu tür etkinliklere rağbet olması için tanıtıma önem vermemiz gerekiyor. Bunu tanıtmanın birinci yolu basınımızdır. Bunun dışında sosyal medya hesaplarımız var. Sosyal medya ile tanıtım yapmaya başlarsak bir anda yüz binlere, milyonlara ulaşabiliriz. Sosyal medyanın etkin olduğu bu dönemde tanıtımda bunu kullanmamızın faydası var. Ama diğer klasik tanıtım metotlarını da kullanmamız lazım. Tanıtım olmadan başarı elde etmemiz bir yere kadardır. Bu etkinlikte bizim ilimizin tanıtımını sağlayacaktır. Bu yönüyle önemsiyoruz. Bugüne kadar bu etkinliklerin buraya kazandırılıp yürütülmesine kadar emeği geçen sayın bakanımız başta olmak üzere, milletvekillerimize, daha önceki ve şimdiki belediye başkanımıza tüm kamu ve sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ediyorum. Ayrıca bu seneki etkinliği himayelerine alarak en büyük katkıyı sağlayan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ilimiz adına teşekkürlerimizi sunuyorum. İnşallah yüz akıyla çıkacağımız bir etkinlik olacaktır.” şeklinde konuştu.Toplantı sonunda öncelikle basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Vali Mustafa Tutulmaz ve protokol üyeleri ardından şampiyonanın sloganını hep birlikte söyleyerek, herkesi Dünya Motokros Şampiyonası’na davet etti.Toplantının yapıldığı otelde yeni sezon hazırlıkları için kamp yapan Afjet Afyonsporlu futbolcularda toplantıya katılarak sloganı protokol üyeleriyle birlikte tekrarlayıp şampiyonaya destek verdi.

Yorumlar (1)
Yavuz 1 yıl önce
Benim ilimde hala uydukentin yağmursuyu hattı yokken buna harcanan her kuruş para HARAMDIR. Belediyenin birinci görevi vergisini aldığı vatandaşa altyapı yapmasıdır, haramzadelik değil..
11
açık
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 04 Aralık 2020
İmsak 06:25
Güneş 07:53
Öğle 12:53
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:06