19 Mart 2020 Perşembe 22:16
Selamı Yayalım”

Selamı Yayalım”

Valiliğimiz koordinesinde yürütülen 2020 Sevgi Yılı Projesi 13 Mart itibariyle hayata geçirildi. Bir yıl süreyle 12 ay 12 tema adı altında düzenlenecek Sevgi Yılı Projesi’nin bu ayki teması Selamı Yayalım olarak belirlendi.

Afyonkarahisar genelinde Sevgi bilincini, sevginin bütünleştirici gücünü hâkim kılmak, gelecek nesillere aktarmak ve yaymak, teknolojiyle büyüyen yeni nesilde sevgi, saygı, yardımlaşma gibi erdemlere yönelik farkındalık oluşturmak, Afyonkarahisar’daki sevgi kültürünün Türkiye ve dünyaya örnek rol model olabilmesini sağlamak amacıyla Valiliğimiz koordinesinde 2020 Sevgi Yılı Projesi hayata geçiriliyor.

Proje kapsamında selamlaşma kültürünün toplumumuzda yaygınlaşması, toplumsal huzur ve kardeşlik duygularının pekişmesi, aynı zamanda komşuluk ilişkilerine, akraba bağlarına ve aile bireyleri arasındaki iletişime olumlu yönde katkı sağlamak hedefleniyor.

Mart ayı itibariyle başlayan 2020 Sevgi Yılı projesi 12 ay 12 tema ile bir yıl süreyle uygulanacak. Her ay farklı bir temanın olacağı proje de mart ayının teması “Selamı Yayalım” olarak belirlendi.

Proje kapsamında yıl boyunca yapılacak program ve etkinliklere vatandaşların ve STK’ların ve tüm kamu kurum ve kuruluşlarının katılım göstermesi projenin daha da etkili olmasını sağlayacaktır.

Afyonkarahisar Valiliği

Afyonkarahisar genelinde;

Sevgi" şuurunu ve sevginin bütünleştirici gücünü yaymak ve hâkim kılmak,

Türk gelenek ve göreneklerinin yansımalarının en güzel örneklerinden biri olan Afyonkarahisar'da bu gelenekleri gelecek nesillere taşmak,

Teknolojiyle büyüyen yeni nesilde sevgi, saygı, yardımlaşma gibi erdemlere yönelik farkındalık oluşturmak,

Afyonkarahisar'daki sevgi kültürünün Türkiye'ye örnek ml model olabilmesini sağlamak,

Selamlaşmanın toplumumuzda yaygınlaşması ile toplumsal huzurun ve kardeşlik duygularının pekişmesi, komşuluk ilişkileri, akrabalık bağlan ve aile bireyleri arasındaki iletişime olumlu yönde katkı sağlamak gayesiyle,

Valiliğimizce hazırlanan "2020 Afyonkarahisar Sevgi Yılı" projesi faaliyetlerini, 13.03.2020 tarihi itibariyle başlatmış bulunuyoruz.

Söz konusu proje faaliyetleri bir yılı kapsayacak olup; Man 2020-Mart 2021 tarihleri arasında uygulanacaktır.

Afyonkarahisar'da Valiliğimizin koordinesinde bütün vatandaşlarımız başta olmak üzere, II

Belediye Başkanlığı, İl Özel İdare Başkanlığı, Üniversitelerimiz, Kaymakamlıklarımız, İlçe Belediye

Başkanlıklarımız, Bakanlıklarımızın İl Müdürlükleri, Köy ve Mahalle Muhtarlıkları, Sivil Toplum Kuruluşlarımız ile İl Basınımız bu önemli projenin ortağı ve paydaşı olarak yer almışlardır,

"2020 Afyonkarahisar Sevgi Yılı" projesinin; İlimizdeki barış ve huzur ortamının pekiştirilmesine ve arttırılmasına, karşılıklı sevgi ve saygı ikliminin geliştirilmesine, karşılıklı komşuluk, akrabalık, dostluk ilişkilerinin arttırılmasına katkı sağlayacağı açıktır.

Bu çerçevede proje kapsamında; sevginin hâkim kılınması ve sevgi kavramının kapsadığı bütün değerlerin; toplum tarafından benimsenmesi ve sahiplenmesine aracılık etmesi maksadıyla proje süresi olarak belirlenen bir yılın her bir ayında farklı bir konunun işlenmesi ve ön plana çıkarılması ilkesi belirlenmiştir. Her ay için belirlenen konu çerçevesinde bir ay boyunca o konuya has kamuoyu oluşturulması, toplumun bütün kesimlerinin ve kamu kurum ve kuruluşlarının o ayın konusuna uygun faaliyetlerin planlaması esas alınmıştır.

Bu hedef çerçevesinde "Proje Uygulama Takvimi ve Ay Bazlı Konu Temaları” aşağıda belirtildiği şekilde gerçekleştirilecektir.

YIL

AY

KONU

2020

MART

SELAMI YAYALIM

2020

NİSAN

YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA

2020

MAYIS

KOMŞULALARLA BULUŞMA TANIŞMA PAYLAŞMA

2020

HAZİRAN

NEZAKET VE TEBESS M

2020

TEMMUZ

SILA-İ RAHİM

2020

AĞUSTOS

VATAN VE BAYRAK SEVGİSİ İLE ZAFER AYI

2020

EYLUL

TABİAT SEVGİSİ

2020

EKİM

AİLE İÇİ İLETİŞİM

2020

KASIM

DOSTLUK VE VEFA

2020

ARALIK

ŞÜKÜR VE TEŞEKKUR

2021

OCAK

EŞİTLİK, ADALET VE KUL HAKKI

2021

ŞUBAT

EMPATİ

Proje her ne kadar bir yıllık bir süreye yayılarak, aylık olarak faaliyetler belirlenmiş olsa da, projenin nihai hedefi bir yıl ile sınırlı değildir. Proje uygulama süresi içerisinde kazanılacak olan sevgi ve saygı kültürü, Afyonkarahisar'da daim kılınacak, hatta bütün ülkeye yayılması noktasında numune olacaktır.

"2020 Afyonkarahisar Sevgi Yılı” projesinin hedeflenen neticeleri doğurması ve toplum tarafından benimsenerek faaliyetlere aktif katılımın sağlanabilmesi maksadıyla öncelikle kamu kurum ve kuruluşlarının projeyi sahiplenmesi ve aktif uygulayıcı olarak yer almaları gerekmektedir.

Bu maksatla öncelikle bütün belediyelerimiz, üniversitelerimiz, kaymakamlıklarımız ve kamu kurum ve kuruluşlarımız ile sivil toplum kuruluşlarımızın; l- Proje takvimi içerisinde uygulanmak üzere hazırlanan ve valiliğimizce onaylanan bütün projeleri uygulamaya koymaları,

2- Kuracakları proje ekipleri bir sonraki ayın konusuna uygun yeni proje hazırlamaları ve söz konusu projeleri Valilik onayı müteakip yürürlüğe koymaları gerekmektedir.

Hiç şüphesiz ki sevgi yılının konularını oluşturan değerlerin öncelikle kamu kuruluşlarında yürürlüğe girmesi esastır.

Bu çerçevede;

  • Kamu kurum ve kuruluşlarına gelen vatandaşlarımızın güler yüz ile "hoş geldiniz” diyerek karşılanması ve "güle güle” diyerek uğurlanması,
  • Kamu kurum ve kuruluşlarına gelen vatandaşlarımızın ayakta karşılanması ve ayakta uğurlanması (oturarak kayıt vs. yapanlar hariç),
  • Kamu personelinin gerek kendi arasında gerekse vatandaş ile ilişkisinde "selamlaşma” ya özen göstermesi,
  • Kamu personelinin gerek kendi arasında gerekse vatandaş ile ilişkisinde nezaketli davranılması,
  • Kamu kurum ve kuruluşlarına gelen vatandaşlarımızın istek, şikâyet ve sorunlarına karşı samimi bir tavır ile yakın ilgi ve alakanın gösterilmesi,
  • Vatandaşlarımızdan gelen her bir talep için devletin sıcak yüzünün gösterilmesi ve çözüm odaklı hareket edilmesi,

Vatandaşların haklı taleplerinin geciktirilmeksizin anında karşılanması ve gereken her türlü yardım ve desteğin sağlanması,

-Vatandaş talepleri mevzuat çerçevesinde yapılabilecek bir talep değilse bile, bu durumun güler yüzlü ve nezaket kaideleri içerisinde vatandaşa izah edilmesi, Kamu hizmetlerinin yürütülmesinde eşit ve adil davranılması,

-Kamu hizmetlerinin yürütülmesinde kul hakkına özen gösterilmesi,

-Gerektiğinde kendimizi vatandaşın yerine koyarak ve empati yaparak kamu hizmetlerinin götürülmesi konusunda özenin gösterilmesi,

-Vatandaşa önyargı ile değil, iyi niyet karinesi ile yaklaşılması,

-Vatandaş ile temas halinde iken ses tonunun ayarlanması, vatandaş ile polemiğe girilmemesi, surat asılmaması, konularında azami gösterilecektir.

Bu çerçevede kamu görevi dışında kamu personelinin aile içi iletişim, komşular ve akrabalar ile ilişkiler ve sivil hayatındaki örnek ve nezaket sahibi görüntüsüyle örnek vatandaş olması bütün toplumumuzca beklenilen değerler arasında yer almaktadır.

Kaymakamlıklar, Belediyeler ve tüm kamu kurum ve kuruluşları her ayın ilk 5 günü içerisinde bir önceki aym konusuna göre yürütülen etkinlikler ve proje uygulama sonuçlarına ilişkin raporlarını "Sevgi Yılı” mail adresine (sevgiyili03@gmaiI.com) göndereceklerdir.

Proje uygulama süresi içinde proje uygulayıcısı olan bütün kamu kurum ve kuruluşlarının, proje ortağı olan sivil toplum kuruluşları ve basın ile köy ve mahalle muhtarlıkları ile yakın ilişki içinde olması projenin halkımız tarafından benimsenmesi ve projeye destek olması açısından önem arz etmektedir.

"2020 Afyonkarahisar Sevgi Yılı” projesinin başarısı yukarıda belirtilen esaslara bağlı olup, bütün paydaşlarımızın proje uygulama sürecine olan desteklerinden dolayı şimdiden teşekkür eder, "SEVGİ” nin hâkim olacağı bir yıl temennisiyle;

Bilgi ve gereğini rica ederim.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.