“Salgınla Mali Müşavirlik mesleğinin değeri bir kez daha anlaşıldı.”

Afyonkarahisar Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Serhat Gümüş Pandemi

AFYONKARAHİSAR 15.06.2020, 17:26
“Salgınla Mali Müşavirlik mesleğinin değeri bir kez daha anlaşıldı.”

“Salgınla Mali Müşavirlik mesleğinin değeri bir kez daha anlaşıldı.”

Afyonkarahisar Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Serhat Gümüş Pandemi süreci, mesleğimizin toplum için ne kadar önemli olduğunu bir kere daha kanıtladı. Mali müşavirlik mesleği, ülkemizde ve dünyada güvenilir işletme danışmanlığı olarak tanımlanmaya başlanmıştır. Bunun ana nedeni ise hepimizin bildiği gibi, mali müşavir işletmeye, ortak ve yöneticilerine en yakın kişidir. İşletmede ortaya çıkan bir sorun olduğunda ilk danışılan kişilerin başında meslektaşlarımız gelmektedir. Bu durum bizlere önemli sorumluluklar getirmekle birlikte birçok konuda da uzmanlık gerektirmektedir. Dünyanın saygın kuruluşları tarafından yayınlanan raporlar yorumlandığında, önümüzdeki 20 yılın dijitalleşme ile geçeceği belirtilmektedir. Kanımca, işletmeleri bu dijitalleşme çağına taşıyacak adımlar da biz mali müşavirlerle atılacaktır.

Pandemi süreci tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de stratejilerimizi gözden geçirmemiz gerektiğini bizlere öğretti. Bu süreç bize daha fazla katma değerli, teknoloji ve ar-ge projelerine dayalı işlere odaklanmamızı işaret etmektedir. Bu dönüşüm, kişilerden başlayarak KOBi’lere ulaşacak, özellikle önümüzdeki süreç KOBİ'lerin dijitalleşme süreci olacaktır. Bizler, KOBi'lerin danışmanı olarak bu farkındalığın ve dönüşümün en önünde olmalıyız.

Bu zorlu süreçte muhasebeciler vergilerin tahakkuku, kısa çalışma ödeğinin oluşturulması, ücretsiz izin başvurularının hazırlanması gibi burada sırlayabileceğimiz bir çok hizmetle alakalı danışmanlık hizmeti vermeye devam etmiştir.

Güvenilir işletme danışmanı olan Mali Müşavirlerin, sundukları hizmetlerle işletmeleri yeni normale hazırlamada önemli bir fonksiyona sahip olacaklarını dile getiren Gümüş, şöyle devam etti: “Verdikleri hizmetlerle işletmelerimize katma değer sağlayan mali müşavirler bu süreçte proaktif bir rol üstlenerek, yeni koşullar oluşturmak ya da mevcut koşulların seyrini değiştirmek için insiyatif kullanacaklar. Mali Müşavirler sundukları hizmetlerle işletmelerin yaşam döngülerini sürdürebilmeleri, yeni süreçlere kendilerini hazırlayabilmeleri, finansal piyasaların etkinliğini koruyabilmeleri, kamu finansmanının sağlanabilmesi için hayati öneme sahip bulunmaktadır. Mali müşavirlerin sunduğu hizmetlerden etkin bir şekilde yararlanılırsa, işletmelerimizin önü açılırsa bu kırılgan ekonomik süreçten en az hasarla çıkabiliriz.”

Bu süreçte hastalanan vatandaşlarıma ve meslektaşlarıma acil şifalar hayatını kaybeden vatandaşlarımıza ve meslek mensuplarına da Allahtan rahmet kederli ailelerine başsağlığı dilerim.

Yorumlar (0)
17
kapalı
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 26 Temmuz 2021
İmsak 04:04
Güneş 05:46
Öğle 13:09
İkindi 17:02
Akşam 20:23
Yatsı 21:57