08 Kasım 2016 Salı 17:21
Sağlıklı yaşamın püf noktaları anlatıldı
Sağlıklı yaşamın püf noktaları anlatıldı

Özel Fuar Hastanesi tarafından Anıtkaya Köyü İlkokulu’nda velilere yönelik olarak sağlıklı beslenme konusunda seminer verildi
Dahiliye Uzmanı Dr. Tamer Saylam velilere sağlıklı beslenmeleri konusunda tavsiyede bulunurken stresin birçok hastalığın temel faktörü olduğunu ifade etti
Anıtkaya Köyü İlkokulunda öğrenci velilerine yönelik olarak sağlıklı beslenmenin püf noktaları konusunda Özel Fuar Hastanesi bir seminer düzenledi. Seminerde velilerin hem kendi yaşamlarında hemde çocuklarının sağlıklı beslenmelerinde nelere dikkat etmeleri konusunda bilgiler verildi.
YAŞAM BOYU SAĞLIK
Dahiliye Uzmanı Dr. Tamer Saylam yaşam boyu sağlıklı kalmak için beslenmenin son derece önemli olduğunu belirti. Velilerin kendi yaşamları kadar çocuklarının da beslenmelerine titizlik göstermesini isteyen Saylam, “Hastanelerde, doktorlar tarafından uygulanan testler, tedaviler, ilaçlar, aşılar aracılığıyla sağlığınız bir nebze korunur. Ancak sağlığınızı koruma hakimiyeti  daima sizdedir. Hayatınızda yapacağınız değişikliklerle yaşam boyu sağlıklı kalabilirsiniz. Şu an sağlıklıysanız veya kendinizi sağlıklı hissediyorsanız size sunacağımız tavsiyelere uyarak sağlığınızı koruyabilirsiniz” dedi.
SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN SAĞLIKLI BESLENİN
Hastalıkların sağlıksız ve düzensiz beslenme nedeniyle kaynaklandığına dikkat çeken Saylam, “Halk arasında bilinen faydalı ve zararlı besinler vardır. Şunu kullanma zararlıdır veya bunu kullan yararlıdır denir. Söylenenler kısmen doğrudur fakat besinler uzun süre tüketilirse bunların faydalı veya zararlı olduğu anlaşılır. Bazı yiyecekler ölçülü kullanıldığında sağlığa faydalı, aşırı kullanıldığında zararlı olabilir. İnsanlar sağlığa zararlı yiyecekler tüketebilir, bu yiyeceklerin zararları hemen anlaşılmaz. Sağlığa zararlı olduğu söylenilen yiyecekten  yediğiniz anda, hasta olacaksınız diye bir şey söz konusu olamaz. Aylar ve yıllar boyunca düzenli olarak tükettiğiniz yiyecekler sağlığınızı doğrudan etkiler” dedi.
DÜZENLİ EGZERSİZ YAPIN
Egzersizin sağlıklı yaşamın temel faktörlerinden olduğunu kaydeden Saylam, “Her gün spor ve egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirin. Gün boyu vücudunuzu hareketli tutmaya çalışın. Asansöre binmek yerine merdivenleri kullanın. Gideceğiniz yakın yerlere araç yerine yürümeyi tercih edin. Günde 30 dakika spor yapmak idealdir. Sizi terleten ve efor sarf ettiren egzersizler çok daha faydalıdır. Bu egzersizler daha iyi ve daha uzun bir yaşam sürmenize yardımcı olur” dedi.
ALKOL VE SİGARA GİBİ KÖTÜ ALIŞKANLIKLARDAN UZAK DURUN
Alkol ve sigaranın sadece sağlık yönünden değil birçok alanda insanların yaşamını olumsuz etkilediğinin altını çizen Saylam, “Sigara yılda yarım milyon insanın ölümüne sebep olmaktadır. Dünyanın en önde gelen önlenebilir ölüm sebebi sigaradır. İlerleyen yaşlardaki kişilerin sigarayı bırakması sayesinde sigara içmeyenlerin sayısında yükselme olsa da genç nüfusun sigara kullanımı artmaktadır.Çoğu sigara tiryakisi 20 yaşından önce sigaraya başlar. Uzun süre sigara kullanıyor olsanız bile, sigarayı bıraktığınız anda vücudunuz iyileşmeye başlar. Sigarayı bırakmak için hiçbir zaman geç değildir. Alkol de, ölçülü kullanılmadığı zaman bağımlılık yapar. Sağlığınızı korumak için sigara, alkol ve diğer kötü alışkanlıklardan uzak durun” dedi.
CİNSEL İLİŞKİYİ GÜVENLİ YOLDAN  YAPIN
Bireylerin cinsel yaşamına da dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Saylam, “Güvenli olmayan cinsel ilişki, istenmeyen gebeliklere ve hastalıklara yol açmaktadır. Rahim ağzı kanseri ve aids bu yolla bulaşan hastalıkların başında gelmektedir. Bu hastalıklardan korunmanın ilk şartı kondom kullanmaktır. Ne kadar az cinsel partneriniz olursa, bu hastalıklara yakalanma ihtimaliniz daha da azalır. En güvenilir yol tek eşli, tek partner ile ilişki yaşamaktır” dedi.
DÜZENLİ OLARAK SAĞLIK KONTROLÜNDEN GEÇİN
Düzenli sağlık kontrollerinin yaşam için son derece önemli olduğunu ifade eden Saylam, “Önemli bir rahatsızlığınızın olup olmadığını öğrenmek için düzenli olarak sağlık kontrolü yaptırmalısınız. Bu kontrollerin yanı sıra siz de gözünüz ve elinizle vücudunuzun herhangi bir yerinde rahatsızlık olup olmadığını görebilirsiniz. Düzenli olarak tansiyon ve  şeker ölçümü gibi testleri evinizde yapabilirsiniz. Şeker hastalığı, tansiyon gibi hastalıklarınız varsa, bunların takip edilmesi gerekmektedir. Doktorunuzun tavsiye edeceği testleri evinizde uygulayabilirsiniz. Bunun için tansiyon aleti, şeker ölçüm cihazı ve ölçüm çubuğu gerekmektedir” dedi.
VÜCUDUNUZU YARALANMALARA KARŞI KORUYUN
Basit gördüğümüz yaralanmaların ilerleyen dönemde sağlığımızı direk olarak etkileyebildiğini kaydeden Saylam, “Erken ve acılı ölümlerin büyük bir kısmını yaralanmalar oluşturmaktadır. En güvenilir yer olan evimizde bile yaralanmaya neden olabilecek yüzlerce şey bulunmaktadır.  Bu konuda tıp dünyası ileri teknikler ve ilaçlar geliştirmektedir” dedi.
AŞIRI STRESTEN UZAK DURUN
Stresin birçok hastalığın temeli olduğunu söyleyen Saylam, “Günümüz dünyasında stressiz yaşam sürmek çok zor olmaktadır. İşte, okulda, arkadaşlar arasında yaşanılan olaylar stresi yükseltir. Aşırı stres sağlık sorunlarına yol açabilir. Stresten mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın” uyarısında bulundu.
BAĞIŞIKLIK KAZANMAK VE HASTALIKLARI ÖNLEMEK İÇİN AŞI YAPTIRIN
Aşının insanın doğumundan ölümüne kadar çok etkili bir faktör olduğunu söyleyen Saylam, “Tıp ilerledikçe hastalıkları önleme yöntemleri artmaktadır. Bu yöntemlerden biri de aşı yaptırmaktır. Nasıl bebek ve çocukların yaptırması gereken aşılar var ise olgun insanların da aşı yaptırmaları gerekmektedir. Grip aşısı ve pnömokok aşısı olgun kişilere yapılmaktadır” dedi.
SAĞLIĞINIZ İÇİN İDEAL KİLONUZU KORUYUN
İnsanların ideal kilolarını korumasının sağlıkları açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Saylam, “İdeal kilonuzu belirleyip, bu kilonuzu korumak için gerekli egzersiz ve beslenme programına uyarsanız hayat boyu sağlıklı kalabilirsiniz. İdeal kilonuzu korumak, doktorun vereceği ilaçlardan bile faydalı olabilmektedir. Düzensiz beslenme ve fazla kilolar hastalıkları tetikler. Kalp hastalığı, şeker, yüksek kolesterol gibi hastalıklara yakalanma riskiniz artar” dedi.
DENGELİ VE DÜZENLİ BESLENME
Beslenmeni hayatın akışını etkileyen en önemli yaşamsal ihtiyaç olduğunu ifade eden Saylam, “Tüm yiyecek ve içecekler hiçbir şekilde vücudumuz için gerekli bütün maddeleri içermemektedir. Bu nedenle yiyecekleri gruplandırmak ve ona göre hareket etmek gerekir. Yiyecek ve içecekler şu gruplardan oluşmaktadır: Et, süt, ekmek ve tahıl, meyve ve sebze, şeker ve yağ grubu. Bu saydığımız tüm gruplar, insan organizması için gerekli olup, bunların dengeli olarak alınması çok önemlidir. Bu yiyeceklerden herhangi birinin daha çok veya daha az alınması, ilerde sağlık ve estetik sorununa sebebiyet vermektedir” dedi.
GELİŞİGÜZEL DİYETLERDEN KAÇININ
Ani kilo alma ve ani kilo vermelerin sağlığa zarar verdiğini söyleyen Saylam, “Birçok diyet programına göre, gelişi güzel yapılan kilo verme gayretleri neticesinde genellikle istenen sonuç alınamamaktadır. Söz konusu diyet programlarından sonra vücut açlık hissini devamlı hissettiğinden, kendi koruma mekanizmalarını harekete geçirerek, eski kilonun da üzerinde bir kiloya kadar kendini ayarlamakta ve diyet sonunda süratle o noktaya doğru kiloyu yönlendirmektedir. Bu sebepten, vücudun koruma mekanizmasını harekete geçiren ve vücudu devamlı aç bırakarak, metabolizmayı yavaşlatan ve yağ yakma sürecini pasif hale getiren beslenme programlarından kaçınmak gerekir” dedi.
OKUL MÜDÜRÜNDEN TEŞEKKÜR
Düzenlene konferans nedeniyle Özel Fuar Hastanesine teşekkür eden Anıtkaya Köyü Okul Müdürü Hülya Teke, “Velilerimizin sağlıklı yaşam için seminer talebi vardı. Bizde Özel Fuar Hastanesiyle temasa geçtik. Kendileri bizlere çok yardımcı oldular. Seminerimizin gerçekleşmesinde emeği bulunan Özel Fuar Hastanesi Başhekimi Dr. Şükrü Yücel’e, Semineri veren doktorumuz Tamer Saylam’a ve Halkla İlişkiler Müdürümüz Esra Kılınçaslan’a teşekkürlerimi sunuyorum. İnşallah velilerimizin talepleri doğrultusunda bu tür etkinlikleri sürdüreceğiz” dedi.
KAPIMIZ HERKESE AÇIK
Anıtkaya köyü’nün talebi nedeniyle mutlu olduklarını dile getiren Özel Fuar Hastanesi Halkla İlişkiler Müdürü Esra Kılıçaslan ise, “Okul Müdürümüz Hülya Teke’nin talebini hastanemiz hemen kabul etmiştir. Toplumun sağlık ile ilgili seminer taleplerine her zaman katkı sunuyoruz. Hastanemiz Başhekimi Şükrü Yücel ve doktorumuz Tamer Saylam’ın katkılarıyla böyle bir seminer gerçekleştirdik” dedi.
Seminer sonrası velilere çeşitli hediyeler dağıtılırken daha sonra Fuar Hastanesi ekipleri tarafından tansiyon kontrolü yapıldı.
Anıtkaya Köyü muhtarı Mehmet Soylu’yu da ziyaret eden Kılıçaslan köy halkına her türlü sağlık hizmeti vermeye hazır olduklarını ifade etti.
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.