banner577

15 Haziran 2016 Çarşamba 20:50
 "ROMAN VATANDAŞLAR BİZİM KARDEŞİMİZDİR"
 "ROMAN VATANDAŞLAR BİZİM KARDEŞİMİZDİR"
         Roman vatandaşlarımızla bir araya gelen Belediye Başkanı Burhanettin Çoban:
        Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, CHP Milletvekili Özcan Purçu’nun basında ve sosyal medya da  ‘Romanlar Suç Makinası” başlıklı haber ve yorumlara Roman vatandaşlarımızın da katıldığı  basın toplantısıyla açıklık getirdi.
 
         İddiaların tamamen yalan ve iftiradan ibaret olduğunu söyleyen Başkan Burhanettin Çoban; “suç makinası” derken, Afyon’da ve diğer şehirlerde yerleşik olarak yaşayan Roman vatandaşlarımızı kast etmediğinin altını çizdi aksine Ankara yolundaki göçebeleri kast ettiğini ifade etti.
 
Konuyla ilgili yaşanan süreci düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaşan Başkan Burhanettin Çoban açıklamalarında aynen şu ifadelere yer verdi; Bundan 1,5 ay kadar önce görevim başımda iken Özel Kalemim tarafından getirilen “İzmir Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Özcan PURÇU sizinle görüşmek istiyor.”notu tarafıma iletilmesi üzerine, hemen görüşeyim dedim.
 
          Özcan Bey bana kendisinin Roman bir Milletvekili olduğunu ve Türkiye’deki tüm Romanların sorunlarını takip ettiğini söyledi. Devamında “Başkanım sizin orada da Ankara yolu sağında ve Fuar alanında çadır kuran göçebe vatandaşlarımız var. Bunlar zor şartlar altında yaşıyorlar, bunlara su hattı çekmeni istiyorum, tuvalet yapmanı istiyorum, çocuklar için çocuk parkı kurmanı istiyorum ve çamurdan kurtarmanı istiyorum dedi.
 
           Bende bizim ilimiz merkezinde yerleşik yaşayan yüzlerce Roman vatandaşımız bulunduğunu bunlarla çok rahat birşekilde iş birliği yaptığımızı ve hizmetlerimizi de fazlasıyla götürdüğümüzü anlattım. Ancak Ankara yolu sağında ve Fuar alanında yaşayan göçebe vatandaşlarımızdan rahatsız olduğumuzu ve bu nedenle bunlara hizmet götüremeyeceğimizi anlattım. Kendisi 4 ve 5 defa daha makam telefonumu aratarak görüşme talebinde bulunulmuş ancak Özel Kalemimiz tarafından görüşme yapmak istemediğim ve taleplerinin uygun olmadığı kendisine bildirilmiştir.
 
          Dün yani (14.06.2016) günü İl Genel Meclis Başkanımız Syn. Salih SEL bey ile birlikte Ankara’ya tüm Afyon Milletvekillerine hayırlı olsun ziyareti için giderken araç içinde cep telefonum kendisini Özcan PURÇU’nun danışmanı olarak  tanıtan bir hanfendi tarafından aranmış ve Özcan PURÇU’nun görüşme isteği iletilmiştir. Telefonda görüşme yapmak istemediğim bildirildiği halde neden sürekli aranıyorum cevabı verilince Danışman hanfendi görüşme ısrarın da bulunmuştur.  Bende kendisine aynen harfi harfine söylüyorum.
 
           “Sayın Vekile söyleyin asfalt, çocuk parkı, su, elektrik, tuvalet, çocuk parkı istediği göçebe vatandaşlarımız Afyon’lu değil, buraya 4 - 5 aylığına geçici olarak geliyorlar ve etraftaki herkesi rahatsız ediyorlar, bunlardan yerleşik olarak Afyon’da yaşayan Roman vatandaşlarımız da hoşnut değiller, bunlar normal bir Roman vatandaş değil adeta suç makinası gibiler, ama bakınız üstüne basa basa söylüyorum özellikle belirtiyorum! Suç makinası derken, Afyon’da ve diğer şehirlerde yerleşik olarak yaşayan Roman vatandaşlarımızı kast etmiyorum. Sayın Vekilin hizmet istediği “Ankara yolundaki göçebeleri kast ediyorum.”şeklinde konuştum.
 
Sayın vekile söyleyin ben bunlara hizmet filan götüremem bir daha da bu konuda tarafımı aramayın diye belirttim ve telefonu kapattım. Bilahare TBMM’de sırası ile Vekillerimiz Hatice Dudu ÖZKAL, Ali ÖZKAYA ve Burcu KÖKSAL’ı odalarında ziyaret ettim. Burcu Hanım ile görüşürken kendisi Özcan PURÇU’nun telefon açtığını ve konuyu sorduğunu söyledi, bende aramızda geçen diyaloğu anlattım. Hem kendisi hemde odada bulunan eşi evet Afyon halkı çadır kurarak yaşayan bu göçebelerden rahatsız cümlesini kullandı. Sonrasında Afyon’a dönerken Sayın Özcan PURÇU’nun basına Sosyal Medyaya benim tüm Roman Vatandaşlarımız için “Suç Makinası” tabirini kullandığımı belirtilerek protesto çağrısı yapılmıştır. Bu tamemen yalan ve iftiradır.
 
           Ben 7 yıldır Afyon Belediye Başkanıyım.  Bu süre zarfında Çavuşbaş, Fevzi Çakmak , Sahipata ve Yenice Mahallerimiz de yerleşik olarak yaşayan Roman Vatandaşlarımızla hiçbir sorun yaşamadım.  Belki de ilk defa bir Belediye Başkanı olarak bizzat Roman vatandaşlarımızı evinde eşim ve çocuklarımla yemek yedim. Düğünlerinde bulundum Cenazelerinde bulundum. İlk defa sokakları sıcak asfalt gördü, beton parke yol ve kaldırım gördü. Bir çok sosyal yardımlarda bulundum. Bundan dolayı da 2014 seçimlerinde Roman vatandaşlarımızın büyük çoğunluğunun desteğini ve oyunu aldım. Bunlar ile hiç bir sorunum yok. Afyon halkının da bir sorunu yok. Sayın Vekilin Danışmanına söylediğim sözlerimin arkasındayım. Ankara yolu Civarında Çadır kuran göçebelerin büyük çoğunluğu bir suç makinası gibihareket ediyorlar. Buna muhtarlarımız şahit, yöre halkımız şahit, 2.Sanaayi sitesi Esnafımız şahit, tüm Afyon şahit.
 
            Afyon’daki yerleşik Roman olan vatandaşlarımız da bunlardan şikâyetçi. Hatta roman vatandaşlarımız bu göçebelerimiz için benim kullandığım tabirden daha ağırlarını kullanıyorlar. Afyon’dan gönderilmesini istiyorlar. Ben Burcu hanımın mesajından bugün saat 14:00 de kendisinin de katılacağı bir basın açıklamasında şahsımın protesto edileceğini öğrendim. Acaba Burcu Hanım bu göçebeleri nasıl savunacak! Bana Afyon halkı bunlardan rahatsız derken, şimdi hangi gerekçeler ile bu çadırlardaki göçebeler için benden su, tuvalet, çocuk parkı, asfalt isteyecek. Eğer İzmir Milletvekili Özcan PURÇU bu göçebeler için hizmet isteyecek ise kendisine şu çağrıda bulunuyorum. “ Sayın Vekilim bu göçebelerin çadırlarının olduğu bölgeye gittim. Hepsinin altında sıfır yada en fazla 3 yaşında minibüs yada kamyonetleri var. Bindir bunları araçlarına götür seçim bölgen İzmir’e.  Afyon Fuar alanı yerine İzmir Fuar alanında bunlara çadır kurdur, Çocuk parkını, Asfaltı, Tuvaletleri, su hizmetlerini İzmir Belediyelerine de gördür. Bizide bu dertten kurtar. Çünkü bunlar dilencilik yapıyorlar, bir sürü yüz kızartıcı suç işliyorlar, fuar alanımızda ne ağaç ne çim ne oturma grupları bırakıyorlar. Elektrik tesisatları mızı parçalıyorlar. Tuvaletlerdeki lambalarımızı klozetlerimizi, lavabolarımızı alıp götürüyorlar. İsterseniz ve bana inanmıyorsanız çadırların bulunduğu Mahalle Muhtarlarına, Halka, Pazarcı esnafımıza, 2. Sanayi sitesi esnafımıza sorun. Bunlara da inanmıyorsanız Afyon’daki Roman Vatandaşlarımıza sorun. İnanın Duyduklarınıza sizde şaşıracaksınız!
 
            Çağrımı tekrar ediyorum. “ Sayın Vekil sözlerinde samimi ise kendi araçları ile de gitmek istemiyorlarsa hemen araç tahsis edeceğim. İzmir’e,Manisa’ya bu göçebeleri göndermek için her türlü desteği vereceğim. Oradaki Belediyelerden de gerekli desteği alsınlar. Yeter ki bizi Afyon halkını bu dertten kurtarsınlar.Dünden beri birçok Afyon’lu Roman Vatandaşımız ve Mahalle muhtarlarımız beni arayarak bu konudaki desteğini ifade ediyorlar. Ben hiçbir zaman söylediğim sözleri inkâretmem, olay yukarıda açıklandığı gibidir. Tekrar ediyorum. Bizim hiç bir şekilde yerleşik olarak ilimizde yaşayan ve ülkemizde yaşayan Roman vatandaşlarımız ile ilgili bırakınız hakareti, incitici bir söz dahi ağzımızdan çıkmaz. Önümüzdeki günlerde de Roman vatandaşlarımız gerekli açıklamayı yapacaklardır.
 
Son çağrımız da Sayın Vekil Burcu Köksal’a dır. Dün geçeden beri tüm roman vatandaşlarımızı muhtarlarımızı arayarak Protesto amaçlı Basın Toplantısında bulunmaları için adeta ısrarcı oluyorsun. Madem bu Afyon’lu olmayan göçebe vatandaşlarımızı çok düşünüyorsun,diğer Vekiller İzmir’e, Manisa’ ya götürmezler ise siz bunları kendi Belediyeleriniz olan Sultandağı’na, Evciler’e , Dazkırı’ya vs. götürün, hizmetleri de onlara yaptırın ve çıkıp Afyon halkına deyin ki “Afyon Belediye Başkanı bu göçebelere su, alt yapı götürmüyor, hizmet etmiyor, ben bunların arkasındayım.” diye söyleyin.
 
Burhanettin ÇOBAN
 
Afyonkarahisar Belediye Başkanı
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner581

banner585

banner587

banner583