rkmen Yöresel Ürünler Satış ve Yemek Evi Hizmete Girdi

El emeği birbirinden güzel yöresel lezzetlerin satışının ve sunumunun yapılacağı

AFYONKARAHİSAR 04.11.2019, 16:41
rkmen Yöresel Ürünler Satış ve Yemek Evi Hizmete Girdi

rkmen Yöresel Ürünler Satış ve Yemek Evi Hizmete Girdi

El emeği birbirinden güzel yöresel lezzetlerin satışının ve sunumunun yapılacağı Erkmen Yöresel Ürünler Satış ve Yemek Evi Vali Mustafa Tutulmaz ve İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un katıldığı açılış töreni ile hizmete girdi.

Açılış törenine Vali Mustafa Tutulmaz, Milletvekilleri Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Ali Özkaya, İbrahim Yurdunuseven, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Erkmen Belde Belediye Başkanı Memduh Kuş, eski Milletvekili SAit Açba ve çok sayıda davetli katıldı.

Halk oyunları gösterileri sonrası protokol konuşmaları yapıldı. Erkmen Belde Belediye Başkanı Memduh Kuş, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Milletvekilleri Ali Özkaya, İbrahim Yurdunuseven’in konuşmasından sonra İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş söz aldı.

İnşallah Güzel Sonuçlar Alınır

Milletvekili Numan Kurtulmuş konuşmasında: “Afyonkarahisar'ın ortasındaki güzel bir binada hanımların el emeği ve göz nuru ürünlerini halka sunabilecekleri bir mekân. Evin direği olan hanımların ev ekonomilerine katkıda bulunmaları bakımından fevkalade değerli bir hizmet olduğunu ifade etmek isterim. İnşallah, güzel sonuçlar alırsınız. Ayrıca, buradan elde edilecek kazancın da hayır işlerine harcanacak olması ayrı bir değer ve güzelliktir" ifadelerini kullandı.

Gastronomi Değil Yemek Sanatı

Kültür ve Turizm Bakanlığı döneminde 'gastronomi' lafının kaldırılması konusunda çok uğraştığını ve başaramadığını dile getiren Kurtulmuş, "Allah rızası için şu gastronomi lafını da bir kaldırmamız lazım. Gastronomi, gastro-entoloji falan der gibi, milletin de çok anlamadığı ama böyle de çok güzel göründüğü için kullandığımız bir tabir. Uluslararası alanda kullanılabilir ama onun Türkçe'deki karşılığı 'yemek sanatı'dır. Gastronominin o kuru lafının bir tarafına bakın, bir de yemek sanatı dediğimiz bizim Türk mutfağının, Anadolu ve yöresel mutfakların özelliği yemeğin bir sanat haline dönüştürülmüş olmasıdır. Dünyanın neresinde ne kadar güzel yemek yerseniz yiyin, ailenizin evde yaptığı o sıcacık yemeklerin lezzetini ve yerini hiçbir şey tutmuyor. Hem yemeğin yapılması hem de yemeğin sunulması hakikaten bizim Türk mutfağında bir sanattır. Hanımlar da çok daha iyi biliyor. Hem de uzun vakitlerini bunu harcayarak yapıyorlar. Aslında dil alışkanlığı olan bu gastronomi yerine yemek sanatı tabirini kullandığımız zaman daha uygun olacağı kanaatindeyim" dedi.

Yol Üstü Turizmimize Katkı Sunacak

Erkmen Yöresel Ürünler Satış ve Yemek Evi'nin açılmasından büyük bir mutluluk duyduğunu ifade eden Vali Mustafa Tutulmaz: “Gastronominin önemli merkezlerden bir il haline geldiğimiz UNESCO tarafından tescillendiği haftada yöresel ürünlerin satılacağı bir yerin açılmasından mutluluk duyduğumu ifade etmek isterim. İlimiz Gastronomi alanından önemli merkezlerden biriydi. Bu hafta bu tescillendi. Bunun tescillenmesinin devam edebilmesi adına, bunu daha iyi duyurabilmemiz adına bu değerleri daha iyi sunabilmek adına bu tesisi önemsiyoruz. İnşallah değerlerimizi daha iyi tanıtabilmek adına güzel bir fırsat olacak. Bir taraftan da Erkmen’li hanımlarımızın hizmetinin karşılığı da bir şekilde bulunmuş olacak. İlimiz yol üstü turizmi noktasında da önemli bir başarı elde etmiş durumda. Bu tesis işte bunun bir parçası olacak. Ben bu tesisi bu günlere getiren Değerli Başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İlimize ve ülkemize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Konuşmaların ardından İl Müftüsü Şükrü Kabukçu dualar etti. Daha sonra Vali Mustafa Tutulmaz ve protokol üyeleri açılış kurdelesini kesti. Ardından yöresel lezzetler incelenerek tesis gezildi.

Tesiste satışa sunulan ürünler hem tanıtıma hem de ihtiyaç sahiplerinin eğitim ve diğer ihtiyaçlarına destek amaçlı kullanılacak.

Yorumlar (0)
7
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 01 Aralık 2020
İmsak 06:23
Güneş 07:50
Öğle 12:52
İkindi 15:22
Akşam 17:44
Yatsı 19:06