Rektör Okumuş, “Hekim arkadaşımız, hayati tehlikem var diye istifa etti”

AFSÜ Rektörü Nurullah Okumuş basın mensuplarına kahvaltı organizasyonu düzenledi.

AFYONKARAHİSAR 03.08.2022, 18:58
Rektör Okumuş, “Hekim arkadaşımız, hayati tehlikem var diye istifa etti”

Rektör Okumuş, “Hekim arkadaşımız, hayati tehlikem var diye istifa etti”

AFSÜ Rektörü Nurullah Okumuş basın mensuplarına kahvaltı organizasyonu düzenledi. Rektör Okumuş tarafından düzenlenen kahvaltılı basın toplantısında Rektör yardımcısı, hastane başhekimi yanı sıra diş hekimliği fakültesi dekanı ve akademisyenlerde yer aldı.

Hematoloji bölüm doktorunun yaşadığı durumla ilgili yaşanan olayın gerçekliğin dışında basına ve sosyal medyaya yansıdığını söyleyen Okumuş üniversite yönetiminin doktora mobbing uygulandığı yönündeki haberlerin tamamen asılsız olduğunu ve bu çıkan haberlerin kendilerini oldukça üzdüğüne değindi. Rektör Okumuş, doktorun hastanede kalması için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini, işin sonunda doktorun kararlı duruşuna ve istifasına da saygı duyduklarını dile getirdi.

Basın mensuplarının sorularına da cevap veren Rektörü Okumuş yeni hematoloji doktoru gelecek mi sorusuna ‘iki doktorla görüşmemizi yapıyoruz ve süreci takip ediyoruz’ dedi.

Eşiyle sohbetini anlattı

Görev süresinin yavaş yavaş sonuna geldiğine değinen Okumuş eşi ile olan sohbetinden bahsetti. Eşime ‘ Afyon’dan gidersek üzülür müsün diye sordum. Evet üzülürüm buraya alışmıştım’ yanıtını aldığını söylerken cümlelerine ‘göreve devam ederiz ya da etmeyiz bende bir Afyonlu sayılırım hakkımızda hayırlısı olsun’ dedi.

Görevde kaldığı süre boyunca basında gelen eleştirilerinde kendileri için yol haritası olduğunu ve bu eleştirilerle çok fazla olumsuzluğun giderildiğini söyledi.

Kurucu rektörlüğü boyunca gerçekleştirdiği icraatları anlattığı bir kitapçığı da basın mensuplarına ayrı ayrı taktim eden Okumuş basın mensuplarından gelen soruları da içtenlikle cevapladı.

Basını ve halkı duyarlı olmaya davet ediyorum

Sağlık çalışanlarına yapılan şiddet ve tehdit konusuna da uzun uzun değinen Okumuş basını ve halkı duyarlı olmaya davet etti. Okumuş ‘hatalar olabilir aksilikler olabilir bunun yolu her zaman hukuk kanalları olmalıdır” diyerek konunun altını çizdi.

Çalıştıkları süre boyunca yerel basınla temas halinde bulundukları basın mensuplarına katkı ve emekleri için ayrıca teşekkür ederek programı sonlandırdı.

(AFSÜ) Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, istifa eden hekimle ilgili açıklamada bulundu. Okumuş, AFSÜ'nün kafesinde düzenlediği toplantıda, hastanenin hematoloji bölümü doktorunun bir hasta veya yakınının randevu alamadığı gerekçesiyle resmi makamlara yazdığı şikayet dilekçesinde şiddet ve tehdit içerikli ifadeler kullandığı gerekçesiyle istifa ettiğini söyledi.

Randevu alamayan kişinin hastane kayıtlarında olmadığını aktaran Okumuş, şöyle konuştu: "Yazılan ifadedeler çok hoş değil. Bunu da resmi kanallar aracılıyla kayıtlı olarak yapıyor. Bu kaydı alan kurumlarda bize, 'Böyle bir tehdit var.' diye haber verdi. Bunu gören hekim arkadaşımızın da morali bozuldu, canı sıkıldı. Bu sırada biz de tedbir alınması açısından emniyete ve savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Üniversitemizin güvenlik hizmetlerine de hekimimizin ve polikliniğin güvenliğine karşı dikkatli olunması talimatlarını verdik. Ancak hekim arkadaşımız, geceleri uyuyamadığı ve kendini işine veremediği gerekçesiyle istifa dilekçesi verdi."diye konuştu.
İstifa kararı alarak üniversiteden ayrılan hekimle yüz yüze görüşme yaptığını ancak ikna edemediklerini anlatan Okumuş, sürecin devamında ise sosyal medyada hekim hakkında üniversite yönetiminin mobbing uygulayarak ve tehdit ederek Afyonkarahisar'dan kaçırttığı yönünde paylaşımlar oluşmaya başladığını anımsattı. Bu paylaşımlar sonucunda haberler yapılmaya başladığını gördüklerine dikkat çeken Okumuş, "Bir milletvekilimiz de hekim arkadaşımızın üniversiteden ayrılmasına yönelik resmi kurumlardan bilgi istemiş. Sanki bu hekim arkadaşımızın ayrılmasının nedeni bizmişiz gibi bir algı oluştu. Ama bu algının da ulusal çaplı bir habere dönüştüğünü de gördük. Bunun üzerine kamuoyuna karşı bir basın açıklaması yapma gerekliliği duyduk." ifadesini kullandı.
Okumuş, kamuoyu açıklamasını da sosyal medyada doğru ve hoş olmayan yorumların farklı kurumları da hedef alması nedeniyle dün kaldırıldığını kaydetti. Basın toplantısına AFSÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Adem Aslan, Prof. Dr. Ümit Dündar, hastane yöneticileri ve gazeteciler katıldı

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yarın seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Yarın seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Namaz Vakti 11 Ağustos 2022
İmsak 04:27
Güneş 06:01
Öğle 13:08
İkindi 16:56
Akşam 20:06
Yatsı 21:33