05 Şubat 2019 Salı 18:18
Rektör-FETÖ bağlantı iddiası TBMM gündeminde

Rektör-FETÖ bağlantı iddiası TBMM gündeminde

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak’ın FETÖ ile bağlantısının olup olmadığını sorarak, Solak-FETÖ bağlantısına yönelik birbirinden önemli iddiaların kamuoyuna açıklanmasını istedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, TBMM Başkanlığı’na Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi. Milletvekili Köksal, verdiği soru önergesinde Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak’ın darbe sonrası “şüpheli” sıfatıyla Savcılık makamınca Afyonkarahisar Adliyesi’nde “5 saatte” yakın ifadesinin alındığını belirterek, Rektör Solak’ın Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ile bağlantısının olup olmadığı yönünde birçok soru işaretinin olduğunu söyledi.

5 SAATE YAKIN İFADESİ ALINDI, TAKİPSİZLİK KARARI VERİLDİ..!

“Kamu vicdanı; adalet, eşitlik, dürüstlük gibi değer yargılarını içeren, adeta içimizdeki bir otokontroldür. Adaletin eksik veya gecikmesi halinde, kamu vicdanı derin yaralar almaktadır.” diyen Köksal Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde

“Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak’ın darbe sonrası 27.02.2017 tarihinde, gece, “şüpheli” sıfatıyla, FETÖ soruşturması kapsamında, Savcılık Makamınca, Afyonkarahisar Adliyesinde, “5 saate” yakın ifadesi alınmıştır. Daha sonra hakkında takipsizlik kararı verilmiştir. Bu durum, birçok soru işaretleri ile birlikte kamu vicdanını rahatlatmamıştır.” dedi.

İDARİ SORUŞTURMA AÇILDI MI? DOSYA CUMHURBAŞKANINA ARZ EDİLDİ Mİ?

AKÜ Rektörü Mustafa Solak hakkında Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından idari soruşturma açılıp açılmadığını soran Köksal, “İdari soruşturma açıldı ise sonucu ne olmuştur? Açılmadı ise gerekçeleri nelerdir? Rektör Mustafa Solak hakkında, darbe sonrası, Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığınca düzenlenen bir dosyanın, Cumhurbaşkanlığına gönderildiği kamuoyunun gündemindedir. Bu dosya Cumhurbaşkanına arz edilmiş midir? Arz edilmişse akıbeti ne olmuştur? FETÖ soruşturmalarında, Emniyetin gözaltı işleminden sonra şüpheliler adli makamlara sevk edildiği halde, Rektör Mustafa Solak Afyonkarahisar Adliye binasında, Savcılık Makamınca niçin doğrudan ifadeye alınmıştır?” ifadelerini kullandı.

AFYON İMAMI İLE “300”E YAKIN TELEFON GÖRÜŞMESİ YAPILDI MI,

FETÖ TOPLANTILARINA KATILDI MI?

Rektör Solak hakkındaki birçok iddiayı önergesinde dile getiren Köksal, “Rektör Mustafa Solak’ın, FETÖ’ nün sözde Afyon imamı, FETÖ den “11” yıl hapis cezası alan, İ.B. ile 300’e yakın telefon görüşmesi yaptığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise, bu konu araştırılıp, tapeler incelenmiş midir? İncelendiyse sonuçları ne olmuştur? Rektör Mustafa Solak’ın Ankara- Çukurambar'da FETÖ toplantılarına katıldığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise konuya ilişkin inceleme ve soruşturma yapılmış mıdır?” şeklinde konuştu.

REKTÖR OLMAK VE AKÜ’DE KADRO ALMANIN YOLU

FETÖ’NÜN TOPLANTILARINA KATILMAKTAN MI GEÇİYORDU?

Köksal, “Afyonkarahisar Ağır Ceza Mahkemesinde, FETÖ den “9” yıl hapis cezası alan Doçent V.A.’nın yargılanmasında, bir tanığın Afyonkarahisar’daki FETÖ’nün Zafer Koleji’nde yapılan piknikte, Doçent V.A’nın; “2011 Rektörlük seçimlerinde Mustafa Solak’ı destekleyeceklerini, kadro, tez ve yabancı dil sorunlarının olmayacağını” söylediği, başka bir yargılamada ise bir tanığın “AKÜ’de kadro almanın FETÖ’nün toplantılarına katılmaktan geçtiği” beyanları zabıtlara geçmiştir. Bu konuda inceleme yapılmış mıdır? Bunlar FETÖ ile “İltisak” ve “İrtibat” değil midir?” dedi.

ÜNİVERSİTEDEKİ ÖNEMLİ İDARİ KADROLARA ÇOK SAYIDA FETÖ’CÜ ATAMIŞ..!

AKÜ Rektörü Mustafa Solak’ın 2011 yılında Rektör olduktan sonra şuan FETÖ’den ceza alan çok sayıda kişiyi üniversite bünyesinde önemli görevlere atadığını kaydeden Milletvekili Köksal, “Mustafa Solak, “2011”de AKÜ’de rektör olduktan sonra; FETÖ den “9” yıl hapis cezası alan Prof. S.T.’yi Rektör Yardımcılığına, “7,5” yıl hapis cezası alan Prof. A.S’yi eski AKÜ Tıp Fakültesi Dekanlığına, “9”ar yıl ceza alan Doçent G.A ile Doç. Dr. Ö.Ö’yü eski AKÜ Tıp Fakültesi Dekan Yardımcılıklarına, G.A’yı 17-25 Aralık’tan sonra da profesörlüğe, “9” yıl ceza alan Prof. M.Ü’yü eski AKÜ-Araştırma Hastanesi Başhekimliğine, “9”ar yıl ceza alan Doçent. Y.E, Doçent. A.A, Doçent R.D ve Doçent O.S’yi Başhekim Yardımcılıklarına, “9” yıl ceza alan Prof. K.Ü’yü Sağlık Bilimleri Enstitü Müğüdürlüğü’ne ve daha sonra BAP Müdürlüğüne, “9” yıl ceza alan U.Ö’yü 17-25 Aralık’tan sonra Üniversiteye Doçent atayıp, arkasından hemen eski AKÜ Tıp Etik Kurul Başkanlığına, “11 yıl” ceza alan Doçent. A.G’yi Uzaktan Eğitim Meslek Yüksek Okul Müdürlüğüne, “9” yıl ceza alan, FETÖ mahrem imamı olduğu iddia edilen Doçent S.Y’yi Rektöre Bağlı Enformatik Bölüm Başkanlığına, Etkin Pişmanlıktan “3” yıl ceza alan, Doçent F.A’yı Fen Edebiyat Fakültesinden İktisat Fakültesine Doçent atayıp, arkasından Farabi Koordinatörlüğü’ne, “12 “yıl ceza alan, Doçent. V.A’yı Bayat Meslek Yüksek Okul Müdürlüğüne,

Darbe sonu ihraç edilen Doçent Ö.S’yi Uluslararası İlişkiler Müdürlüğüne, yine görevinden ihraç edilen, adli kontrollü yargılanmakta olan Prof. M.D’yi Fen Bilimleri Enstitü Müdürlüğüne, atamalarını yapmasının bir önemi yok mudur? Bunca FETÖ’cüyü, önemli idari kadrolara ataması, FETÖ ile İltisak-İrtibat ve FETÖ’ye bilerek ve isteyerek yardım ve yataklık değil midir?” dedi.

PUANLARI YETMEYEN FETÖ’CÜLERİN PUANLARI YÜKSELTİLİP ATAMALARI YAPILDI MI?

Milletvekili Köksal önergesinde atamalarda puanları yetmeyen FETÖ’cülerin, Rektör Mustafa Solak’ın sahibi olduğu, eski AKÜ-Tıp Dergisi’nde yayınlarının acele yayınlanarak, puanlarının yükseltilip atamalarının sağladığı iddialarının doğru olup olmadığını sorarak, “FETÖ nün sözde, “Mahrem Asker İmamları” etkin pişmanlıktan “3” er yıl ceza alan Yrd. Doçent E.B, Yrd. Doçent Ö.A ve “12 yıl ceza alan Yrd. Doçent T.Ç’yi Devlet Hastanelerinden naklen alıp, eski AKÜ Tıp Fakültesine Yrd. Doçent olarak atamıştır. Bu atamalar gözden mi kaçmıştır? Rektör Mustafa Solak Rektör Yardımcılığı dahil, önemli idari görevlere FÖTE’cüleri atayarak, onlara ortam hazırlayarak, faaliyetlerine göz yumarak “FETÖ’cülere Yardım ve Yataklık” etmiş midir, etmemiş midir? Atamalarda puanları yetmeyen FETÖ’cülerin, Rektör Mustafa Solak’ın sahibi olduğu, eski AKÜ-Tıp Dergisi’nde yayınları acele yayınlanarak, puanları yükseltilip atamalarını sağladığı iddiaları doğru mudur? ifadelerini kullandı.

BANK ASYA’YA FİNANS DESTEĞİ VARMI YOKMU?

Eski AKÜ-Tıp Araştırma Hastanesinde çalışan “500”e yakın taşeron işçinin maaşlarının Bank Asya’dan ödendiğinin önemli altını çizen Milletvekili Köksal, “Rektör Solak’ın bu davranışı ile Bank-Asya’ya finans desteği sağlanmasında desteği var mıdır? Yok mudur?” dedi.

BÖLÜM BAŞKANLIĞINDA FETÖ’CÜ ASKER, POLİS VE ÖĞRETMENLERE BELGE VERİLDİ Mİ?

Rektör Mustafa Solak’ın, kendisine doğrudan bağlı olan Enformatik Bölüm Başkanlığı’na FETÖ’den ihraç edilen Doçent S.Y’yi atadığını belirten Köksal, “Burada “İnternet Bilişim Yüksek Lisans” programı açılmış, FETÖ’cü asker, polis ve öğretmenlere belge verilmiş, darbe sonu bu bölümden de FETÖ’nün kasası çıkmıştır. Doğrudan kendine bağlı olan bu bölümdeki FETÖ faaliyetlerinden Rektör sorumlu değil midir? Buradan FETÖ’ye finans sağlanmış mıdır? Kaç FETÖ’cü belge almıştır? Darbe sonu bölümde, saatlerce belgelerde karartma yapıldığı doğru mudur? Bu bölümdeki faaliyetler neden incelenmemiştir?” şeklinde konuştu.

REKTÖR SOLAK, FETÖ’CÜ ÜNİVERSİTE İLE NEDEN ANLAŞMA YAPMIŞ?

Milletvekili Köksal önergesinde Rektör Mustafa Solak’ın, FETÖ’nün İzmir’deki Şifa Üniversitesi ile anlaşma yaptığını ifade ederek, “Bu anlaşma 17-25-Aralık sonrası da devam etmiş,2015 de iptal edilmiştir. Söz konusu anlaşma neden hemen iptal edilmemiştir? Bu anlaşma niçin başka bir üniversite ile değil de, FETÖ’cü bir üniversite ile yapılmıştır?” dedi.

FETÖ’CÜ İDARECİLER NEDEN HEMEN GÖREVDEN ALINMADI?

Rektör Mustafa Solak’ın 17-25 Aralık’tan sonra FETÖ’cü idarecileri, neden hemen görevden almadığını da önergesinde gündeme getiren Köksal, “Rektör Solak, neden FETÖ’cü idarecilerin 6-7 ay gibi uzun bir süre görevde kalmalarını beklemiştir? Darbe sonu AKÜ FETÖ inceleme komisyonlarınca ihracı istenen kişi veya kişileri niçin ihraç etmemiştir? Bu sebeple komisyondan ayrılan üye var mıdır?” sorularını yöneltti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ben demiştim 2019-02-05 20:37:14

Afyom cezaevine “Afyon Cezaevi Üniversitesi” diye tabela asıp, Solakı da onların yanına koysalar süper olurdu. Kadro tamamlanırdı, nasıl olsa rektör yardımcısı, dekan , dekan yardımcılar, başhekim ve yardımcıları ve bir sürü akademisyen FETÖ den hepsi içeride. Canım AKÜ ikiye bölünmezdi. Cumhurbaşkanımız nasıl atamadı onu, ooooh canıma değsin. AKÜ’yüde 40 gün sonra rüyasında görür, yine atanmayacak. Çatlasında patlasın!

Avatar
Mağdur akademisyen 2019-02-05 18:57:40

Fetöcülerin atanmak için gereken puanlarını, AKÜ Tıp Fakültesi dergisinde sahte yayın yazdırarak önce puanlarını yükselttiler. Sonra da Uyduruk İngilizce sınavlarında yüksek puan vererek AKÜ Tıp Dakültesine hoca yaptılar. Bunları yapan çetenin üyelerinin hepsi hapse girdi. Sadece çetenin başı dışarda kaldı. 40 gün sonra da onun vazifesi dolacak. İnşaAllah çetenin başında o zaman hapse girecek.

Avatar
Akü Akademisyen 2019-02-05 18:44:28

Bize ben temizim, benim ilişkim yok, ben Fetöcü değilim diyen rektör, Afyon imamı ile görüşüyormuş demek. Ateş olmayan yerden duman çıkmaz diyorlardı, doğruymuş demek. Bizde inanmıştık rektöre. Ne kadar yalancıymış.

Avatar
Atanamayan doktoralı 2019-02-05 18:51:34

Ben AKÜ ye her başvurduğumda beni ingilizceden çaktırıyorlardı. Rektör Fetöcüleri atamak için yapmış İngilizce sınavını. Fetöcüleri geçirdi, benim KPDS sonucum 87 olmasına rağmen hep ingilizceden kaldım. Başvurduğum kadroya atananlarda Fetöcülükden atıldı. Eski rektör yardımcısı Hilmi de vardı bu çetede. Hakkımı helal etmiyorum bunlara.

Avatar
Fetosavar 2019-02-05 18:58:47

Sayın Cumhurbaşkanınızda söyledi.Henuz feto temizlenmesi.Kriptolarin ipliği pazara çıktı.Arkasi gelir.Sabir

Avatar
Afyonlu 2019-02-05 18:47:09

Zere çarşıda heryerde bu adam Fetöcü, Pensilvanya ya gitmiş diyorlar. Dahada fazlası varmış.

Avatar
AKÜ LU 2019-02-05 19:01:53

YOK IMAMI HALA YOK.FETOCULERIN KRIPTOLUKLARI ORTAYA ÇIKIYOR.YOK IMAMI DA BULUNUR.AKU 'YU FETOBUN KALESI YAPANLAR UTANSIN.FETO AKUDE HALA VAR.TEMIZKENMEDI

Avatar
Randevu 2019-02-05 19:03:55

Randevu alamayan üniversiteli arkadaşlar.Feto imamına gitseydiniz anında telefonla dahi görüşürdünüz.imamin emri yüksek.Bir profesörü dahi dize getiriyor