Prof.Dr.Çağlar Özkaymak, “Diri fayların olduğu bölgedeyiz”

İ.Ü. Kandilli Rasathanesi verilerine göre, 31 Ağustos 2021 Salı günü yerel saatle 14:04 itibarıyla

AFYONKARAHİSAR 31.08.2021, 20:21
Prof.Dr.Çağlar Özkaymak, “Diri fayların olduğu bölgedeyiz”

Prof.Dr.Çağlar Özkaymak, “Diri fayların olduğu bölgedeyiz”

İ.Ü. Kandilli Rasathanesi verilerine göre, 31 Ağustos 2021 Salı günü yerel saatle 14:04 itibarıyla dışmerkezi Kütahya’nın Altıntaş ilçesine bağlı Aydınlar Köyü olan moment büyüklüğü 4.9, derinliği 5 km olan orta şiddetli bir deprem meydana geldi.

Afyonkarahisar’ın 38 km kuzeybatısında meydana gelen depremin büyüklüğü, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı tarafından 5.0 olarak açıklamıştır. Çevre illerde de hissedilen ana şok sonrası ilk 4 saat içerisinde dışmerkezleri Kütahya Altıntaş Murathanlar, Beşkarış, Aydınlar, Yayla ve Afyonkarahisar İli İhsaniye İlçesi’ne bağlı Osmanköy arasında büyüklükleri 1.3 ile 3.3 olan 30’dan fazla artçı deprem meydana geldiği bildirildi.

Deprem sonrası açıklamalar yapan Afyon Kocatepe Üniversitesi Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezi (AKÜ DUAM) Müdürü Prof.Dr. Çağlar Özkaymak, bölgede Çukurören, Aslıhanlar Çatkuyu fayları gibi 6.8 büyüklüğüne kadar deprem üretme potansiyeline sahip diri fayların olduğunu, Banaz, Kütahya ve Afyonkarahisar arasında bu büyüklükteki depremlerin meydana gelmesinin çok normal olduğunu ifade etti.

AKÜ DUAM Müdür Yardımcısı Prof.Dr. İbrahim Tiryakioğlu’nun yürütücülüğünü yaptığı jeodezik amaçlı farklı projeler ile bu bölgenin güncel tektonik hareketlerini GPS teknolojisi ile düzenli olarak izlediklerini ve elde ettikleri ön bulgulara göre Banaz, Kütahya ile Afyonkarahisar arasında kalan bu bölgenin günümüzde kuzeydoğu-güneybatı yönünde genişlemekte olduğunu ve gelecek yıllarda da benzer büyüklükte depremlerin meydana gelebileceğini söyledi.

Yorumlar (0)
banner659
13
açık
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 28 Eylül 2021
İmsak 05:22
Güneş 06:44
Öğle 12:54
İkindi 16:15
Akşam 18:53
Yatsı 20:10