PARKHAYAT HASTANESİ’NDE SİGARANIN ZARARLARIYLA İLGİLİ KONFERANS

Afyonkarahisar PARKHAYAT Hastanesi’nde Atatürk Anadolu

AFYONKARAHİSAR 28.03.2016, 00:04 28.03.2016, 00:09
PARKHAYAT HASTANESİ’NDE SİGARANIN ZARARLARIYLA İLGİLİ KONFERANS

PARKHAYAT HASTANESİ’NDE SİGARANIN ZARARLARIYLA İLGİLİ KONFERANS

Afyonkarahisar PARKHAYAT Hastanesi’nde Atatürk Anadolu Lisesi 2. Sınıf öğrencilerine yönelik olarak sigaranın zararlarıyla ilgili bir toplantı düzenlendi.
PARKHAYAT  Hastanesi konferans salonunda düzenlenen toplantıya Afyonkarahisar Atatürk Anadolu Lisesi Müdürü,böğretmenleri ve lise 2. Sınıf öğrencileri yanı sıra PARKHAYAT Hastaneleri Tıbbi Hizmetler Direktörü Dr. Alev TÜRE ve Afyonkarahisar PARKHAYAT Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Meltem GÜRSOY katıldı.
Toplantıda sigaranın zararlarıyla ilgili bir sunum yapan PARKHAYAT  Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Meltem GÜRSOY, sigara bağımlılığının otoriteler tarafından artık tüm dünyada tiryakilik ya da alışkanlıktan öte ayrı bir hastalık olarak tanımlandığını belirtti.
Sigara bağımlılığının özellikle ülkemizde çok erken yaşlarda başladığını söyleyen Dr. Meltem GÜRSOY, Amerika ve Avrupa’da son yıllarda sigara tüketiminin ciddi oranlarda azalmasının aksine ülkemizde tüketim oranlarının günden güne arttığını belirtti.
Toplumda arkadaş çevresinde kabul görme, özgüven kazanma, kendini kanıtlama gibi nedenlerin çocuk ve gençlerin sigaraya başlamasının en önemli sebepleri arasında olduğunun altını çizen Dr. Meltem GÜRSOY, erken yaşlarda başlanan sigaranın ileriki dönemlerde çok ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını belirtti.
Başta tüm kanser türleri olmak üzere akciğer ve kalp rahatsızlıklarının başlıca sebebinin sigara olduğunu belirten Dr. Meltem GÜRSOY, sigaranın ileriki dönemlerde bırakılsa bile bu tür rahatsızlıkların ortaya çıkmasında en önemli faktör olduğunu sözlerine ekledi.
Sigara içilmese bile, sigara içilen ortamlarda bulunmanın da bir çok hastalığın önemli nedenleri arasında gösterildiğini belirten Dr. Meltem GÜRSOY, özellikle küçük yaştaki çocukların bulunduğu ortamlarda sigara dumanının onlara çok ciddi zararlar verdiğini, çocukların yanı sıra sigara içmeyen yetişkin bireylerin bile pasif içicilik yoluyla sigara içenler kadar ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabileceklerinin altını çizdi.
Toplantıda söz alan PARKHAYAT Hastaneleri Tıbbi Hizmetler Direktörü Dr. Alev TÜRE, sigara bağımlılarının artık tüm dünyada ikinci sınıf insan muamelesi gördüğünü, her toplulukta sigara içen insanların ister istemez ayrıştırıldığını dile getirdi. Bu ayrıştırılmanın hem sosyal hayatta, hem de iş hayatında farklı yaklaşımlara sebep olduğunun altını çizen Dr.Alev TÜRE, örnek olarak PARKHAYAT Hastaneleri bünyesindeki tüm kurumlarda öncelikle ve özellikle sigara içmeyen çalışanların istihdamını benimsediklerini sözlerine ekledi. Yeni çalışanların kendi bünyelerinde işe alımında sigara içmemelerinin zorunlu olduğunu belirten Dr. Alev TÜRE, artık Türkiye ve dünyada kurumsal tüm işverenlerin çalışan istihdamı konusundaki en önemli öncelikleri arasında sigara içmeme önceliği olduğunu, bundan dolayı sigaranın, fizyolojik zararlarının yanı sıra sosyal olarak da bireyi pek çok olumsuz durumla karşı karşıya bıraktığını söyledi.
 

Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 25 Ocak 2021
İmsak 06:37
Güneş 08:02
Öğle 13:15
İkindi 15:54
Akşam 18:18
Yatsı 19:38