Onur ve Gururun 99. Yılı

TEK DEVLET, TEK MİLLET, TEK BAYRAK

AFYONKARAHİSAR 27.08.2021, 21:48 27.08.2021, 21:51
Onur ve Gururun 99. Yılı

Onur ve Gururun 99. Yılı

TEK DEVLET, TEK MİLLET, TEK BAYRAK

Türk milleti bundan 99 yıl önce 30 Ağustos 1922 sabahı yepyeni bir döneme uyandı. Viyana kuşatmasından sonra yıllarca geri çekilen ordunun, Afyonkarahisar’da Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile taarruza geçerek düşman işgaline karşı büyük bir zafer kazanması, Anadolu’nun Türk yurdu olarak kalacağının tüm dünyaya ispatı oldu. Afyonkarahisar’da kazanılan zafer, tam bağımsız Türk Devleti’nin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna büyük güç verdi. 1922 yılında düşmana karşı kazanılan büyük zafer, 99 yıl sonra yapılan törenlerle coşku ve gururla kutlandı.

KADİM ŞEHİR AFYONKARAHİSAR BU GURUR SENİN

Afyonkarahisar'ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıldönümü, Zafer Meydanı'nda kutlandı.Törene Vali Yardımcısı Mehmet Keklik, Afyonkarahisar Milletvekilleri Veysel Eroğlu, İbrahim Yurdunuseven, Burcu Köksal, Gültekin Uysal, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğg. Osman Alp, Misafir Komutanlar, Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile çok sayıda vatandaşımız katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Valimiz Gökmen Çiçek ve Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek adına gönderdiği kutlama mesajı okundu. Ellerinde Türk Bayrakları ile meydanı dolduran Afyonkarahisarlılar kentin kurtuluş coşkusunu bir kez daha yaşadı. Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’in konuşmasının ardından gösterilere geçildi. Kutlamalara Afyonkarahisar Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası 19. Zafer Halk Oyunları Festivaline katılmak üzere ilimize gelen ekipler renk kattı. Kutlamalar, Genelkurmay Başkanlığı Mehteran Takımı’nın büyüleyici gösterisi ile sona erdi. Mehteran gösterisi vatandaşlar tarafından büyük beğeni toplarken, uzun süre alkışlandı.

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN KURULUŞUNUN VE AFYONKARAHİSAR’IN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 99. YILDÖNÜMÜ KUTLAMALARINDA HEPİNİZİ SAYGIYLA, SEVGİYLE SELAMLIYORUM. BİZLERE BU ŞANLI ZAFERİ ARMAĞAN EDEN GAZİ MUSTAFA KEMAL VE SİLAH ARKADAŞLARINI, BU UĞURDA CANLARINI FEDA EDEN ŞEHİTLERİMİZİ RAHMETLE, MİNNETLE VE ŞÜKRANLA YÂD EDİYORUM. KAHRAMAN TÜRK ORDUSU 26 AĞUSTOS SABAHI 05:00’TE TOP ATIŞLARIYLA BAŞLATTIĞI TAARRUZLA YUNAN KOMUTAN TRİPOKİS’İN 6AYDA AŞILAMAZ DEDİĞİ İSTİHKAMLARI SAATLER İÇİNDE YERLE BİR ETMİŞTİR.

DÜŞMAN ORDUSUNU İLK ANDA HEZİMETE UĞRATAN MEHMETÇİKLERİMİZ DÜNYADA EŞİNE AZ RASTLANIR BEŞ GECE BEŞ GÜNDÜZ SÜREN BİR SAVAŞLA ZAFERE ULAŞMIŞTIR. TARİHE TANIKLIK EDEN ZAFER ŞEHRİMİZDE VERİLEN AMANSIZ MÜCADELE, MİLLETÇE ELDE ETTİĞİMİZ BAŞARILAR VE ÜLKEMİZİN GELDİĞİ SEVİYE, HER ZAMAN YOLUMUZUN AÇIK VE AYDINLIK OLDUĞUNUN EN ÖNEMLİ İŞARETİDİR. HEP İLERİ VE BÜYÜK ATILIMLAR GERÇEKLEŞTİREN İSTİKLAL ÜLKESİ TÜRKİYE’MİZ GELECEĞE UMUTLA BAKARAK; GÜVEN VE İSTİKRARLA YOLUNA DEVAM ETMEKTEDİR. BELEDİYE BAŞKANI OLMAKTAN ONUR VE GURUR DUYDUĞUM AFYONKARAHİSAR’IM; KURTULUŞUN ŞANLI VE ŞEREFLİ MÜJDESİNE NAİL OLMUŞ BİR ŞEHİRDİR. 26 AĞUSTOS SABAHI KOCATEPE’DEN ATILAN KARARLI ADIMLAR TÜRK ORDUSUNUN KESİN ZAFERİ İLE SONUÇLANMIŞTIR. CUMHURİYETİMİZİN, TAM BAĞIMSIZLIK VE EGEMENLİĞİMİZİN TEMELLERİ ŞEHRİMİZDEN ATILMIŞ; TÜRK ULUSU BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİNDEN ASLA TAVİZ VERMEYECEĞİNİ TÜM DÜNYAYA HAYKIRMIŞ VE GÖSTERMİŞTİR. ŞAİRİN "TÜRK MİLLETİ'NİN YENİDEN DOĞDUĞU YER" DİYEREK TARİF ETTİĞİ AFYONKARAHİSAR; BÜYÜK ZAFER'LE BİRLİKTE İŞGAL ALTINDAKİ TÜM TOPRAKLARIMIZIN KURTULUŞUNUN İLK İŞARETİ OLMUŞTUR.

AFYONKARAHİSARLILAR KOCATEPE İLE VE O'NUN SEMBOLİZE ETTİĞİ HER ŞEYLE GURUR DUYMAKTA VE BU HAKLI GURURU HER ZAMAN TAŞIMAKTADIR. 27 AĞUSTOS 1922 SABAHI BU TOPRAKLARIN EZELİ VE EBEDİ VATANIMIZ OLDUĞU TÜM DÜNYAYA BİR KEZ DAHA İLAN EDİLMİŞTİR. 30 AĞUSTOS, HAİN EMELLER PEŞİNDE OLAN SÖMÜRGECİLERİN; MİLLETİMİZİ ESİR ETME, TÜRKİYE’Yİ PARÇALAYIP HAYALÎ DEVLETLER KURMA PLANLARININ KOCATEPE’DEN, AFYONKARAHİSAR’DAN VE DUMLUPINAR’DAN GERİ DÖNMESİDİR. BÜYÜK TAARRUZ İLE İŞGALCİ BİRLİKLERİ VATAN TOPRAKLARIMIZDAN SÖKÜP ATAN MİLLİ BİRLİK RUHU, MÜCADELE, HIRS VE AZİM HALA AYNIDIR.

TÜRKÜYLE, KÜRDÜYLE, LAZIYLA, ÇERKEZİYLE, ARABIYLA ŞEHADET ŞERBETİNİ İÇMEK İÇİN AFYON CEPHESİNE KOŞAN, SANCAK YERE DÜŞMESİN DİYE CANLARINI HİÇE SAYAN BU KAHRAMANLARIN TORUNLARI OLARAK BİZLER; BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ. TÜRK MİLLETİNİN BAĞRINDAN ÇIKAN PEYGAMBER OCAĞI TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİMİZİN TÜM MENSUPLARINA BU MUTLU GÜNDE AFYONKARAHİSARLILAR ADINA ŞÜKRANLARIMI SUNMAKTAN BÜYÜK BİR ONUR DUYUYORUM.BU DUYGU VE DÜŞÜNCELERLE KOCATEPE’DE YANAN ZAFER MEŞALESİNİN HİÇBİR ZAMAN SÖNMEYECEĞİNİ BELİRTMEK İSTİYORUM. BİZLERİN, AZİZ MİLLETİMİZİN BİRLİK VE BÜTÜNLÜĞÜNE; ZAFERE OLAN İNANCINDAN, KORKUSUZCA DİK DURUŞUNDAN KİMSENİN KUŞKUSU OLMAMALIDIR.

MİLLİ ŞAİRİMİZ MEHMET AKİF ERSOY’UN SÖYLEDİĞİ GİBİ

“GİRMEDEN BİR MİLLETE TEFRİKA DÜŞMAN GİREMEZ,

TOPLU VURDUKÇA YÜREKLER, ONU TOP SİNDİREMEZ.

ONUN İÇİN BİR OLALIM, İRİ OLALIM, DİRİ OLALIM, HEP BİRLİKTE TÜRKİYE OLALIM. FİTNECİLERE FIRSAT VERMEYELİM.

RABBİM BİRLİĞİMİZİ BERABERLİĞİMİZİ KARDEŞLİĞİMİZİ DAİM ETSİN. AFYONKARAHİSARIMIZIN VE BÜYÜK TAARRUZUN 99. YILI KUTLU OLSUN, BAŞTA GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK VE SİLAH ARKADAŞLARI OLMAK ÜZERE AZİZ ŞEHİTLERİMİZİN RUHLARI ŞAD OLSUN.

Yorumlar (0)
banner659
16
açık
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 27 Eylül 2021
İmsak 05:21
Güneş 06:43
Öğle 12:54
İkindi 16:16
Akşam 18:55
Yatsı 20:11