“Öğretmenler Sınıfında Güzeldı̇r!”

Saadet Afyonkarahisar İl Gençlik Kolları Başkanı Mevlüt Yer, yazılı basın açıklamasında;

AFYONKARAHİSAR 24.11.2020, 12:17
“Öğretmenler Sınıfında Güzeldı̇r!”

“Öğretmenler Sınıfında Güzeldı̇r!”

Saadet Afyonkarahisar İl Gençlik Kolları Başkanı Mevlüt Yer, yazılı basın açıklamasında;

Bugün 24 Kasım Salı Öğretmenler Günü...

Ülkemizin geleceğini şekillendirecek olan biz gençlerin ve çocukların eğitimi için büyük bir özveriyle çalışan bütün öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyoruz.

Öğretmene ve öğrenme faaliyetine değer verilmeyen bir ülkede sağlıklı bir geleceğin inşa edilmesi mümkün olmayacaktır.

Saadet Partisi Afyonkarahisar İl Gençlik Kolları olarak yıllardır atama bekleyen 700 binden fazla öğretmen adayının yaşadığı mağduriyetlere dikkat çekmek istiyoruz.

Eğitim Sisteminin yap-boz tahtasına çevrildiği, sürekli değişen sınavlarla büyük bir karmaşıklığın yaşandığı, öğrencilerin gelecek kaygısıyla eğitime devam etmeye çalıştığı bir ortamda üzerimize düşen mesuliyet her zamankinden daha fazladır.

Yıllarca emek verip lisans eğitimi aldıktan sonra görevine ataması yapılmayan öğretmen adaylarını gündelik işlerde çalışmaya, inşaatta çalışmaya, garsonluk yapmaya zorlayan, onları psikolojik sorunlarla baş başa bırakan bu düzeni kabul etmiyoruz.

Sınıflarda öğretmenlik yapması gereken insanların, yıllarca harcadığı emeğin hiçe sayılması, geçim derdi ile boğuşmaya mahkûm edilmesi kabul edilebilir değildir.

Öte yandan öğrencileri öğretmensiz bırakan, “ücretli öğretmenlik” adı altında çok düşük ücret karşılığında farklı bölümlerden mezun olmuş kişileri öğretmen olarak çalıştıran ve böylece maddi kazanç sağlamaya çalışan düzeni kabul etmiyoruz.

“Ücretli Öğretmenlik” uygulaması hem düşük ücret verilen kişi, hem de atama bekleyen öğretmen adaylarına büyük bir haksızlıktır.

Biz gençler olarak; emeklerin zayi olmadığı, ehliyet ve liyakatin önemsendiği adil bir ülkede yaşamak istiyoruz.

Öğretmen maaşlarını yük olarak gören Milli Eğitim anlayışını kabul etmiyoruz.

Eğer bugün bir yükten bahsedilecekse öncelikle ihalelerle yandaş holdinglere aktarılan milyarlardan bahsedilmelidir.

Eğer bir yükten söz edeceksek; Günlük harcaması 10 milyon lirayı geçen Cumhurbaşkanlığı Sarayı ülkemiz için ciddi bir maddi yüktür.

Bu örnekler çoğaltılabilir elbette ancak bugün öğretmenlere ödenen maaşların yük olarak görüldüğü bir ülkede yaşıyorsak asıl yüklerden bahsetmeden geçemeyiz.

Değerli Basın Mensupları;

Bugün atama bekleyen 700 binden fazla öğretmen adayı adına konuşuyoruz.

2018 yılında 40 bin öğretmen ataması yapılmış, o dönemde KPSS puanı iki yıl geçerli olduğu ve karma alım yapıldığı için 2018 yılında 40 bin öğretmen atamasına rağmen atanamayan adaylar 2019 yılındaki atamalara da başvurmuşlardır.

Burada sorun, sınavdaki soru sayısının ve atamalardaki puan türünün değişmiş olmasına rağmen 2018 ve 2019 KPSS sınav sonuçlarının yüzdelik başarıya göre değil, puan üstünlüğüne göre yapılmış olmasıdır.

İçeriği değişen, soru sayısı artan, esas alınan puan türü değişen sınavla öğretmen atamalarında hakkaniyetin sağlanması mümkün değildir.

Daha önce de kamuoyuna "Karma atama çözümü için bilimsel çalışma yapıyoruz, bir iki hafta içerisinde açıklayacağız, kimseyi mağdur etmeyeceğiz" denmesine rağmen sorun halen çözülememiştir.

Binlerce öğretmen adayı halen KPSS ve alım yöntemiyle oluşan mağduriyetlerinin giderilmesini beklemektedir.

Yetkilileri bu çağrılara kulak vermeye ve sorunların çözümü için gerekli adımları atmaya davet ediyoruz.

Değerli Basın Mensupları;

Artık içinden çıkılamaz birçok sorunla baş başa bırakılan gençler için gelecek bir muammadır.

Gelecek kaygısı artık ilkokul öğrencisi bir çocuğun bile yaşamına ebeveynleri, işsiz abileri gibi vasıtalarla yerleşmiştir.

Bu da hiç kuşkusuz gençlerin kendi potansiyellerini açığa çıkarması önünde büyük engel teşkil etmektedir.

Bununla birlikte hayallerine ulaşmak için sınavlara giren gençler için sınav ücretleri de aşılması gereken önemli bir engeldir.

Bugün adeta bir sektöre dönüşmüş olan “sınavlar” vatandaşını müşteri olarak gören devlet yönetimi anlayışı ile açıklanabilir ancak.

Biz Saadet Afyonkarahisar İl Gençlik Kolları olarak; kendi gencini, öğrencisini müşteri olarak gören hiçbir anlayışı kabul etmiyoruz.

İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite dâhil ücretsiz eğitim hakkı her öğrencinin en temel hakkıdır.

Ancak görmekteyiz ki büyük maddi zorluklarla mezun olan ve birçok sınava katılan öğrenciler mesleklerine atanamıyor, alanlarında çalışamıyorlar.

Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle atama bekleyen bütün öğretmen adaylarımız adına çağrımızı yineliyoruz;

KPSS mağduriyetleri giderilsin, ücretli öğretmenlik uygulaması sonlandırılsın ve atama bekleyen öğretmen adayları mesleklerine atansın.

Bu vesileyle; gelecek nesiller için büyük bir özveriyle çalışan bütün öğretmenlerimizin öğretmenler Günü’nü Kutluyoruz.

Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 25 Ocak 2021
İmsak 06:37
Güneş 08:02
Öğle 13:15
İkindi 15:54
Akşam 18:18
Yatsı 19:38